Ministarstvo finansija - Uprava za trezor
Elektronski platni promet
📖 Datum izdanja: 2024-11-18Korisnička dokumentacija↵
ePP servis omogućava korisnicima javnih sredstava (KJS) elektronsko plaćanje putem Interneta.
Servis je dizajniran je da omogući efikasan rad, izuzetne performanse i što veću samostalnost korisnika, a bez posebnih tehničkih preduslova.
Najbitnije funkcionalnosti koje servis omogućava su:
- Samostalno kreiranje i upravljanje korisničkim nalozima za sopstvenu organizaciju
- Saradnja više korisnika tokom kreiranja i ažuriranja naloga za prenos
- Slanje na realizaciju naloga u platni promet
- Uvid u stanje i promene na računu
- Preuzimanje izvoda u više formata: XML, PDF i JSON
- Čuvanje istorijskih podataka
- Mogućnost rada na prenosivim uređajima
Učesnici servisa↵
Učesnici ePP servisa su:
- Korisnici javnih sredstava (KJS) koji imaju podračune u JAFIN sistemu UT
- Operateri i administratori UT
Pristup sistemu ↵
Pristup sistemu↵
Da bi KJS mogao započeti sa korišćenjem ePP servisa potrebno je da registruje svoju organizaciju sa jednim ovlašćenim licem. Ovaj proces se sastoji od popunjavanja on-line registracione forme i fizičkog dostavljanja potrebne dokumentacije u OJ UT. Nakon uspešne registracije, ovlašćeno lice dobija u posed lokalni administratorski nalog sa maksimalnim pravima za svoju organizaciju.
On-line deo registracije se može izvršiti svakog dana, non-stop. Fizička predaja dokumentacije i preuzimanje korisničkog naloga se može uraditi tokom radnog vremena OJ UT.
Prvi lokalni administrator može da za svoju organizaciju nadalje kreira i prosleđuje u platni promet naloge za prenos i samostalno kreira korisničke naloge za druga ovlašćena lica. Nekim od ovih korisnika može dodeliti i prava lokalne administracije pri čemu ti korisnici imaju potpuno identična ovlašćenja kao i prvi lokalni administrator.
Načini pristupa↵
Servisima se, nakon uspešne registracije, pristupa slobodno putem Interneta bez posebnih tehničkih preduslova koristeći jedan od dva interfejsa - Web aplikaciju ili REST servis. Oba interfejsa su osigurana korišćenjem Internet protokola koji uključuje enkripciju podataka (HTTPS).
Web aplikacija↵
Namenjena za korišćenje od strane fizičkih lica putem web browser-a sa personalnih kompjutera, prenosivih uređaja itd. Ovaj interfejs je grafičke prirode (GUI).
Naslovna strana ePP servisa pruža osnovne informacije korisniku, bliže pojašnjava svrhu servisa i navodi relevantne linkove ka dokumentaciji i drugim resursima.
REST servis↵
Ovaj interfejs je predviđen za mašinsku konzumaciju i automatizaciju i namenjen je integraciji sa drugim informacionim sistemima. REST servis nema grafički interfejs i komunikacija se odvija korišćenjem JSON formata.
Mašinski interfejs je u pripremi
Mаšinski interfejs je trenutno u fazi testiranja i još uvek nije omogućen za masovnu upotrebu. Tehnička dokumentacija i primeri će biti objavljeni nakon što je testiranje završeno.
Tehnički preduslovi↵
Za efikasno korišćenje ePP servisa nisu potrebni posebni tehnički preduslovi. Servis je rađen u cross-platform, cross-browser tehnologijama.
Minimalno, korisnik mora da obezbedi:
- Internet konekciju
- Posedovanje e-mail adrese
- Jedan od modernih Internet pretraživača: Chrome, Firefox, Edge itd.
- Pretraživač mora da ima omogućenu upotrebu kolačića (eng: cookies) i izvršavanje JavaScript koda
Internet Explorer
Servis ne može da se koristi sa Internet Explorer (IE) pretraživačem.
Njegov životni vek je završen 17. 08. 2021. godine.
Registracija organizacije↵
Da bi KJS mogao da koristi servis ePP, ovlašćeno lice koje ga predstavlja popunjava on-line zahtev za registraciju koristeći bilo koji moderni Internet pretraživač.
Popunjavanje registracione forme↵
U okviru forme za registraciju navode se jedinstveni broj korisnika javnih sredstava (JBKJS) i lične informacije o prvom ovlašćenom lokalnom administratoru.
Podaci o lokalnom administratoru su podaci o prvom OL koje takođe preuzima odgovornost i potrebna ovlašćenja za otvaranje dodatnih korisničkih naloga za druge zaposlene u istoj organizaciji kojima će biti omogućen rad u ePP servisu.
Broj identifikacione isprave
Atribut Broj identifikacione isprave za državljane Republike Srbije predstavlja broj lične karte, dok je za strane državljane broj pasoša ili broj lične karte za strance sa stalnim boravkom. U ovom polju dozvoljava se unos 5-9 numerika.
Adresa elektronske pošte -- email -- je posebno bitan podatak za proces registracije jer je UT koristiti za komunikaciju sa korisnikom i davanje instrukcija. Bez validne adrese elektronske pošte nije moguće završiti proces registracije niti je moguće sprovoditi plaćanja. Ukoliko je OL proverilo ispravnost svoje i korporativne email adrese ali iz bilo kog razloga ne dobija povratne informacije od servisa, potrebno je otkazati registraciju i koristiti pouzdaniji email servis ili u kontaktu sa nadležnom OJ UT informisati se o daljim koracima.
Proces registracije pokreće se odabirom opcije
. Ovaj postupak potrebno je uraditi samo jednom.Ukoliko je zahtev za registraciju uspešan, biće prikazan ekran sa informacijama o informacijama po pitanju ovog zahteva:
Pored toga, OL dobija e-mail sa dodatnim informacijama koje je mora pratiti da bi završio registraciju. PDF fajl sa popunjenom registracionom formom se dobija kao prilog e-mail poruke (eng: attachment). Nije moguće završiti registraciju bez uspešne e-mail komunikacije sa servisom. Ukoliko korisniku na unetu e-mail adresu ne stigne potvrda o registraciji, mora se koristiti token za izmenu registracije da bi se pokušala alternativna adresa elektronske pošte ili ponovno slanje na isti e-mail (u ovom slučaju korisnik učitava postojeću registraciju i ne menjajući podatke ponavlja slanje zahteva).
e-mail nije dobijen
U opštem slučaju ne treba se obraćati UT ako izostane e-mail poruka prilikom registracije PL. Korisnik koji ne dobije registracioni e-mail i želi da promeni svoju e-mail adresu, mora to uraditi koristeći token za izmenu registracije sve do ostvarivanja komunikacije.
Potrebno je i da OL proveri da e-mail nije završio u spam folderu.
Praćenje e-mail instrukcija↵
Nakon uspešnog slanja registracione forme, budući lokalni administrator za KJS na adresu elektronske pošte koju je naveo u prethodnom koraku dobija obaveštenje od UT o daljim koracima registracije.
E-mail sadrži link ka on-line korisničkoj dokumentaciji sa listom dokumenata koje je potrebno obezbediti i adresu OJ UT u koju je potrebno fizički dostaviti pomenute dokumente.
Ovlašćeno lice - lokalni administrator lično ili drugo lice koje je ovlašćeno - dostavlja potrebnu dokumentaciju isključivo OJ UT koja je navedena u e-mail poruci.
Nakon završetka ovog procesa moguće je prijaviti se na sistem prvi put.
Korisnički nalog
Korisnički nalog predstavlja isključivo jedno fizičko lice.
Isto fizičko lice može biti ovlašćeno za više KJS ali za svako mora ima različite korisničke naloge.
Izmena zahteva za registraciju↵
Zahtev za registraciju koji još uvek nije odobren moguće je bilo kada naknadno promeniti korišćenjem tokena za izmenu registracije koju korisnik dobija nakon uspešno poslatog zahteva. Izmena se ne mora raditi na istoj radnoj stanici kao i prvi unos zahteva.
Da bi se učitala prethodno podneta registracija kod koje treba izvršiti izmenu, potrebno je koristiti opciju
gde se unosi token za izmenu registracije. Nakon što su podaci učitani korisnik ih može izmeniti po želji (sem polja JBKJS) i ponovo poslati zahtev za registraciju. Novonastala registracija ima isti identifikator registracije i token za izmenu.Jednom kada je registracija KJS odobrena ovu funkcionalnost nije moguće koristiti.
Otkaz registracije↵
Jednom kada je registraciona forma popunjena i poslata, nije više moguće ponoviti registraciju za istu organizaciju.
Ukoliko prethodno poslata registracija sadrži greške ili ju je podnelo neovlašćeno lice, potrebno je obratiti se nadležnoj organizacionoj jedinici UT sa zahtevom za otkaz registracije KJS nakon čega je ponovna registracija tog KJS moguća.
Rezime koraka registracije↵
- Ovlašćeno lice popunjava on-line registracionu formu za KJS koga predstavlja, koristeći bilo koji moderni Internet pretraživač.
- Nakon poslate registracione forme OL dobija povratni e-mail od UT o uspešnosti registracije na adresu elektronske pošte koja je navedena u prethodnom koraku.
- E-mail sadrži link ka dokumentaciji koju je potrebno obezbediti i adresu OJ UT u koju je potrebno dostaviti dokumentaciju u papirnoj formi.
- OL dokumentaciju u papirnoj formi dostavlja u nadležnu OJ UT.
- Ukoliko je dokumentacija ispravna OL u nadležnoj OJ UT preuzima potvrdu o predaji korisničkog naloga koji koristi da bi se prijavio na ePP.
Dokumenti za podnošenje u OJ UT↵
Da bi postao korisnik ePP servisa, KJS podnosi u OJ UT sledeću dokumentaciju:
- Ugovor sa opštim uslovima u četiri primerka potpisan od strane zakonskog zastupnika ili ovlašćenog lica
- Lični identifikacioni dokument na uvid (lična karta ili pasoš) lica koje preuzima korisnički nalog
- Zahtev za registraciju KJS dobijen u email-u
- Ovlašćenje administratoru za rad u ePP
- Ovlašćenje za preuzimanje korisničkog naloga, ukoliko ga ne preuzima lično budući lokalni administrator
- Ukoliko je ovlašćeno lice strani državljanin:
- Uverenje o odobrenom privremenom boravku
- Odobrenje privremenog boravka
Ukoliko je podneta dokumentacija ispravna, ovlašćeno lice u OJ UT preuzima potvrdu o predaji korisničkog naloga koja sadrži naziv korisničkog naloga (eng: account login).
Lozinka
Potvrda o predaji korisničkog naloga ne sadrži korisničku lozinku. Korisničku lozinku OL samostalno postavlja u procesu prve prijave na sistem.
Prijava na sistem↵
Da bi ovlašćeno lice moglo da pristupi ePP servisu potrebno je da u svom posedu ima korisnički nalog koji za njega kreira lokalni administrator njegove organizacije, osim ako je u pitanju prvi korisnik organizacije kada to radi operater nadležne OJ UT u procesu registracije organizacije.
Kreirani korisnički nalozi su inicijalno neaktivni, bilo da je u pitanju nalog kreiran od strane OJ UT za prvo ovlašćeno lice, ili dodatni korisnički nalozi kreirani od strane lokalnog administratora organizacije.
Pre nego što je korisničke naloge moguće koristiti potrebno je aktivirati ih. U sklopu procesa aktivacije korisničkog naloga korisnik samostalno bira i unosi svoju korisničku lozinku čime je nalog aktiviran.
Aktivacija korisničkog naloga↵
Proces aktivacije korisničkog naloga korisnik obavlja samostalno. Koristeći bilo koji moderni Internet pretraživač, korisnik pristupa naslovnoj Internet stranici servisa . Na ovoj stranici korisnik bira opciju Prijavljujem se prvi put gde unosi svoj ranije dobijen korisnički nalog.
Nakon unosa i potvrde, korisnik na e-mail dobija link za aktivaciju korisničkog naloga.
Zastarevanje linka za aktivaciju korisničkog naloga
Aktivacioni link zastareva nakon 24 časa od prijema. Ukoliko istekne taj vremenski period, korisnik ponavlja proces prve prijave na sistem.
Praćenjem aktivacionog linka korisniku se otvara forma u kojoj unosi i potvrđuje svoju lozinku. Ovim se proces završava i korisnik može sa svojim korisničkim imenom i lozinkom da se prijavi na sistem tako što odlazi na naslovnu stranu servisa i u sekciji "Prijava" unosi svoj korisnički nalog i lozinku koju je prethodno sam sebi dodelio.
Čuvanje lozinke
Odgovornost korisnika je da osigura svoju korisničku lozinku od neovlašćenog korišćenja. Uprava za trezor nikada neće tražiti lozinku korisnika niti je može saznati uvidom u podatke kojima ePP raspolaže.
Korisnik koji nema više uvid u svoju lozinku može je resetovati upotrebom opcije Zaboravljena lozinka na stranici za prijavu, čime se korisnički nalog deaktivira i korisnik može ponoviti proces aktivacije uz dodelu nove lozinke.
Rezime koraka aktivacije↵
- Koristeći bilo koji moderni Internet pretraživač korisnik odlazi na naslovnu stranicu ePP servisa
- Korisnik bira opciju Prijavljujem se prvi put i unosi svoj korisnički nalog
- Korisnik dobija e-mail sa linkom za aktivaciju korisničkog naloga
- Praćenjem aktivacionog linka korisnik dobija formu u kojoj unosi i potvrđuje svoju lozinku
- Korisnik sada može sa svojim korisničkim imenom i lozinkom da se prijavi na sistem upotrebom sekcije "Prijava" na naslovnoj stranici ePP servisa
Ended: Pristup sistemu
Osnovni proces rada↵
Sekcija sadrži ukratko opisane osnovne procese rada u ePP servisu.
Sekciju treba koristiti za brzo upoznavanje sa sistemom i idealna je za nove korisnike ePP servisa jer poseduje minimalan neophodan broj detalja kao i linkove ka stranama korisničke dokumentacije koji detaljno opisuju navedene pojmove.
Prijava na sistem↵
Korisnik započinje rad u sistemu unosom svog korisničkog imena i lozinke na web stranici za prijavu ePP servisa.
Korisničko ime dobija od svog lokalnog administratora. Podrazumeva se da je organizacija korisnika registrovana.
Odobravanje i konfigurisanje podračuna↵
Servis sadrži listu svih aktivnih podračuna koje ovlašćeno lice organizacije mora zahtevati za upotrebu da bi sa njime korisnici organizacije mogli da rade u ePP. Inicijalno u sistemu nije moguće koristiti nijedan podračun dok zahtev nije odobren od strane operatera nadležne OJ UT. Statusi odobrenja svih raspoloživih podračuna dostupni su korisniku u realnom vremenu.
Korisnik koji poseduje ovlašćenja za rad sa računima ulaže zahtev za upravljanje računom i zatim čeka da ga operater u nadležnoj OJ UT obradi. Ukoliko operater odobri zahtev, organizacija može nadalje kreirati naloge za prenos koji terete taj podračun i sprovoditi druge aktivnosti: preuzimanje izvoda, pregled stanja i dnevnih transakcija.
Samostalno konfiguriše dodeljeni podračun. Konfiguracija uključuje izmenu ovlašćenja - plaćanje ili pregled, podešavanje maksimalnog iznosa za pojedinačne naloge koje se odnose na taj podračun. Ova podešavanja su vezana za pojedinačni podračun i utiču na sve korisnike organizacije.
U slučaju da ne želi više da ima omogućen pristup svom podračunu kroz ePP servis, može podneti zahtev za otkaz računa.
Kreiranje naloga za prenos↵
Nakon što ima makar jedan odobreni poslovni podračun korisnik kreira naloge za prenos popunjavanjem web forme ili učitavanjem fajla. Korisnik ažurira i listu svojih partnera sa njihovim adresama i brojevima bankovnih računa.
Korisnik slobodno upravlja svojim nerealizovanim nalozima za prenos i može ih zajedno sa drugim korisnicima ažurirati, obrisati, kopirati i označavati/grupisati.
Pretraga naloga za prenos moguća je po gotovo svim elementima.
Tagovanje naloga↵
Korisnik upotrebljava tagove da označi/grupiše naloge za prenos u bilo kom trenutku. Tagovi su jednostavni tekstualni markeri i korisnik ih sam kreira u ad hoc maniru. Tagovi su potpuno opcioni i vidljivi su svim korisnicima organizacije.
Sistem obezbeđuje alate za filtriranje naloga korišćenjem tagova kao i za brzo postavljanje i izmenu tagova na tekućoj selekciji naloga.
Tagovi su osnovni mehanizam servisa i pružaju izuzetno fleksibilne mogućnosti označavanja i filtriranja naloga za prenos. Za lagodan rad sa većim brojem naloga za prenos (na primer plaćanje više od 50 naloga) tagovi se moraju koristi. Pored ovoga, mogu se koristiti za bilo koju komunikaciju sa drugima - bilo da korisnici žele da o grupi naloga komuniciraju sa svojim kolegama ili UT po bilo kom pitanju, dovoljno je da tu grupu taguju (označe) i da obaveste druge o imenu taga koji su za tu svrhu kreirali.
Sam sistem takođe koristi tagove da bi obeležio statuse i druge osobine naloga za prenos. Korisnik ima uvid u sistemske tagove ali ih ne može menjati.
Pravljenje liste naloga za plaćanje↵
Plaćanje predstavlja slanje pojedinačnog ili grupe nerealizovanih naloga za prenos na realizaciju u platni promet. Više naloga koji se odnose na različite podračune korisnikove organizacije je moguće u jednom koraku poslati na plaćanje.
Korisnik započinje proces plaćanja tako što odabira niz naloga za prenos koji će svi biti u jednom koraku poslati na plaćanje. Naloge odabira tako što koristi opcije tagovanja, filtriranja i ručne selekcije. Naloge za prenos dodaje u željene grupe po potrebi i ne obavezno za svrhu plaćanja - nad grupom naloga korisnik sprovodi niz operacija kao što su postavljanje novih tagova na grupu, kopiranje ili brisanje.
Korisnik u jedan ili više navrata popunjava listu naloga koja će biti poslata na plaćanje. Sve vreme ima uvid u statistike trenutne selekcije - broj naloga, ukupni iznos, lista najčešćih primaoca itd. - kao i tag menadžer koji koristi da bi lakše pronašao naloge koje želi da uvrsti u listu za plaćanje.
Slanje naloga na plaćanje↵
Jednom kada je zadovoljan listom/grupom naloga, korisnik upotrebljava statistike da bi se uverio da je broj naloga i ukupni iznos koji želi da pošalje na plaćanje korektan.
Dok je grupa naloga selektovana, odabirom opcije pokreće se novi ekran u kome se prikazuju sumarni podaci kao i vreme koje je preostalo da bi se prosledila jednokratna lozinka koju korisnik u tom trenutku dobija na svoj e-mail. Ukoliko je lozinka ispravna i uneta u predviđenom roku, poslati nalozi za prenos dobijaju identifikator plaćanja kao i sistemski tag koji predstavlja tekući status naloga u platnom prometu.
Nakon što nalozi za prenos postanu deo plaćanja, korisnik ih više ne može ažurirati jer su zaključani za izmene. Naknadno je moguće menjati isključivo korisničke tagove i korisničku grupu koja utiče na to ko može videti predmetne naloge.
Korisnik nadalje prati status poslatih naloga za prenos koji prolaze kroz različite faze u okviru realizacije u platnom prometu. Status naloga menja se u realnom vremenu tako da korisnik svakog trenutka zna status kompletnog plaćanja kao i statuse svakog pojedinačnog naloga za prenos. Korisnik filtrira naloge po statusima upotrebljavajući tag menadžer da selektuje željene grupe naloga npr. samo naloge konkretnog plaćanja sa greškama u platnom prometu.
U slučaju da postoje greške u platnom prometu tokom realizacije plaćanja, sistem markira takve naloge za prenos koristeći sistemski tag greška. Korisnik odabirom ovog taga dobija listu samo takvih naloga ali ih ne može poslati ponovo na plaćanje već ih kopira u jednom koraku što kreira potpuno nove naloge za prenos sa istim podacima. Ovakve kopije je nakon eventualnih ručnih izmena, moguće uvrstiti u novo plaćanje.
Kreiranje dodatnih korisnika↵
Korisnik samostalno otvara nove pristupne naloge po potrebi, dodeljuje im aplikativne uloge i korisničke grupe i njima upravlja u skladu sa unutrašnjom organizacijom rada. Moguće je imati jednog ili desetine korisnika kojima se mogu precizno definisati hijerarhija i uloge u sistemu.
Posebno, za svaki odobreni podračun mogu se pojedinačno definisati prava individualnim korisnicima a nekima je moguće dati prava nad svim tekućim ili budućim podračunima. Na primer, korisniku koji je zadužen za plate može se dati pravo kreiranja naloga ali ne i plaćanja i to samo za jedan podračun, dok se korisniku iste organizacije koji predstavlja npr. finansijskog direktora može dati mogućnost kreiranja naloga koji terete bilo koji odobreni podračun organizacije kao i slanje naloga na plaćanje. Na ovaj način jedna grupa korisnika može kreirati i ažurirati naloge za prenos, dok druga grupa korisnika može raditi kontrolu i izvršenje naloga.
Dodelom korisničke grupe korisniku se dodatno mogu ograničiti prava na hijerarhijski način. Korisnik koji je deo korisničke grupe ne može videti naloge za prenos niti druge korisnike organizacije koji ne pripadaju njegovoj grupi ili njenim pod-grupama. Sve što taj korisnik kreira u sistemu automatski pripada njegovoj korisničkoj grupi.
Organizacija može delegirati poslove različitim timovima i organizacionim jedinicama i dati im potpunu autonomiju u sprovođenju datih poslova. Na ovaj način se sigurnost informacija može do detalja urediti, ukoliko takva potreba postoji.
Računi ↵
Računi↵
Servis sadrži listu svih raspoloživih aktivnih dinarskih podračuna u JAFIN koji su relevantni za organizaciju prijavljenog korisnika. Nakon što je sprovedena registracija organizacije moguće je sprovesti prijavu na sistem, ali da bi se započeo svakodnevni operativni rad potrebno je imati podračune odobrene za upotrebu u ePP servisu.
Uvid u listu svih raspoloživih računa i mogućnost sprovođenja zahteva za dodelu računa inicijalno poseduje lokalni administrator organizacije, a po odobravanju računa od strane operatera sistema, on nadalje može da dodeljuje pravo upotrebe svakog računa posebno po individualnim korisnicima njegove organizacije ili delegirati taj posao drugim korisnicima njegove organizacije koje mora ovlastiti za rad sa korisnicima.
Sistemske uloge ne ograničavaju po individualnim računima - svi korisnici koji poseduju neku od ovih uloga imaju pravo rada sa svim postojećim i budućim odobrenim računima. Ako organizacija želi da podešava ova ovlašćenja individualno po računima ili korisnicima, mora kreirati nove lokalne uloge koje poseduju željena ovlašćenja i dodeliti ih predmetnim korisnicima.
Aplikativna ovlašćenja
Za upotrebu ovih funkcionalnosti potrebno je posedovati neko od odgovarajućih ovlašćenja za rad sa računima.
Grupa računa↵
Poslednje 3 cifre partije računa nazivaju se grupa računa. Grupe računa definisane su Pravilnikom o planu podračuna KRT.
Većina poslovnih pravila vezanih za kontrolu naloga sprovode se nad grupom računa.
Kategorije računa↵
Postoje 3 kategorije računa na raspolaganju. Svaki račun se prethodno mora dodeliti organizaciji na osnovu zahteva za upotrebu računa koji obrađuje operater nadležne OJ UT. Sve vrste računa su aktivni dinarski računi.
Nad bilo kojim odobrenim računom moguće je imati dva nivoa dozvole:
- Pregled
Korisnici imaju uvid u stanje računa, dnevne transakcije i izvod za ovaj račun, ali nemaju mogućnost kreiranja naloga za prenos. - Plaćanje
Pored pregleda, korisnici mogu da kreiraju naloge za prenos koji terete ovaj račun.
Dozvola za rad sa računom se odnosi na sve korisnike organizacije. Ograničavanje plaćanja pojedinačnim korisnicima organizacije sprovodi se upotrebom ovlašćenja za rad sa nalozima.
Za račune za uplatu javnih prihoda dodeljuje se dozvola za pregled, dok se za poslovne račune dodeljuje dozvola za plaćanja.
Poslovni računi↵
U pitanju su računi za redovno poslovanje KJS. Ovo su primarni računi koje korisnik organizacije zahteva i dodeljuju se organizaciji sa dozvolom plaćanja.
Moguće aktivnosti sa ovim tipom računa su:
- pregled u stanje računa, sve dnevne transakcije i preuzimanje izvoda do 60 kalendarskih dana unazad
- preged istorijskih naloga za prenos koji su kreirani u ePP servisu
- slanje naloga na realizaciju/plaćanje
Grupa računa 845 je uključena u ovu kategoriju.
Računi za uplatu javnih prihoda↵
Grupa računa 843 - računi za uplatu javnih prohoda ne pripadaju ni jednom konkretnom KJS već je lista identična za sve i dodeljuju se organizaciji sa dozvolom pregleda (nije moguće plaćati sa ovih računa).
Moguće aktivnosti sa ovim tipom računa su:
- uvid u stanje računa i sve dnevne transakcije
Računi u odnosu na pripadnost JLS↵
Svi računi kojima je KJS nadležan u odnosu na pripadajući lokalni nivo vlasti vidljivi su isključivo organizacijama koje predstavljaju nosioce budžeta i imaju tip KJS 0.
Lista sadrži sve poslovne račune organizacija koje pripadaju tom nivou vlasti (DBK i IBK).
Moguće aktivnosti sa ovim tipom računa su iste kao i kod poslovnih računa.
Lokalna konfiguracija↵
Nakon što je račun odobren za upotrebu korisnik organizacije može samostalno izmeniti nekoliko opcija. Da bi se ovo postiglo, na stranici za pregled detalja računa se koristi opcija Lokalna konfiguracija.
Izmena ovih opcija se odnosi na sve korisnike organizacije.
Dozvola plaćanja↵
Dozvola određuje da li se račun može koristiti za plaćanje ili pregled.
Postoje sledeće vrste ove dozvole:
- Dozvola na osnovu grupe računa.
Automatski određena dozvola na osnovu grupe računa koja je zahtevana. Poslovni računi npr. dobijaju dozvolu plaćanja dok javni uplatni dobijaju dozvolu pregleda. Samo jedna organizacija može imati dozvolu plaćanja nad konkretnim računom u bilo kom trenutku. - Dozvola UT
Eksplicitna dozvola centrale UT za one račune koji po prethodnoj osnovi dobijaju dozvolu plaćanja. Situacije u kojima se ova vrsta dozvole sprovodi zavisi od poslovnih procedura UT. Centrala UT može umanjiti dozvolu sa plaćanja na pregled bilo kada ili povećati dozvolu sa pregleda na plaćanje ukoliko u tom trenutku ne postoji druga organizacija sa tom dozvolom za dati račun. Centrala UT ne može izmeniti dozvolu računa za koje ne postoji mogućnost plaćanja. - Dozvola KJS
Dozvola koju postavlja korisnik organizacije za one račune koji po prethodnim osnovama imaju dozvolu za plaćanje. Korisnik samostalno ažurira dozvolu plaćanja bilo kada i nova dozvola važi za sve korisnike organizacije dok se ručno ponovo ne izmeni.
Nije moguće da korisnik poveća dozvolu sa pregleda na plaćanje ukoliko je dozvola na osnovu grupe ili eksplicitno postavljena na pregled. Obrnuto, ako je dozvola na osnovu grupe računa ili dozvola UT postavljena na plaćanje, korisnik može privremeno ili trajno ovu dozvolu da umanji.
Nije moguće kreirati naloge za prenos za račune koji nemaju dozvolu plaćanja. Ukoliko je nalog kreiran ranije, dok je račun imao dozvolu, a plaćanje je pokušano nakon ukidanja dozvole, celo plaćanje se odbija dok se nalozi koji terete nedozvoljeni račun ne uklone iz liste za plaćanje.
Maksimalni dozvoljeni iznos↵
Maksimalni iznos je iznos koji je moguće postaviti na nalogu za prenos koji tereti ovaj račun. Podrazumevana vrednost za sve račune je iznos od 10.000.000 RSD i podešava je UT u okviru registracije KJS. Korisnik može samostalno postaviti nižu vrednost u bilo kom trenutku a za uvećavanje se mora zahtevom obratiti UT.
Opcija postoji samo kod računa koji imaju dozvolu plaćanja.
Lokalno ime↵
Korisnik može podesiti sopstveno ime računa koje će se nadalje prikazivati na relevantnim mestima servisa umesto zavedenog imena računa u UT.
Lokalni ime računa se može bilo kada dodati i ukloniti.
Komentar↵
Korisnik organizacije može bilo kada postaviti komentar za odobreni račun. Na ovaj način može komunicirati sa ostalim korisnicima razloge tekuće lokalne konfiguracije, pravila upotrebe računa i šta god mu je potrebno u operativnom radu.
Ovaj komentar mogu videti svi korisnici koji imaju ovlašćenja za pregled detalja računa.
Opcija postoji kod svih vrsta računa.
Zahtevi za račune↵
Da bi organizacija mogla da koristi svoj račun kroz ePP servis, potrebno je da bude odobren za upotrebu od strane UT. Pravo upotrebe računa zahteva se za uvid u stanje računa, dnevne transakcije, preuzimanje izvoda te mogućnost kreiranja naloga za prenos koji terete taj račun.
Korisniku su na početku prikazani svi raspoloživi računi za koje ima potencijalno pravo za upotrebu ali nijedan nije odobren za korišćenje. Koristeći niže navedene funkcionalnost servisa i uz odgovarajuća ovlašćenja, korisnik ulaže zahtev da se njegovoj organizaciji omogući upotreba bilo koje selekcije računa iz ponuđene liste. Operater OJ UT takav zahtev može da odobri ili odbije uz odgovarajući komentar koji je vidljiv korisniku na stranici detalja računa
Aplikativna ovlašćenja
Za upotrebu ovih funkcionalnosti potrebno je posedovati sledeća ovlašćenja iz kategorije ovlašćenja za rad sa računima:
- Pregled liste računa
- Upravljanje računima
Zahtev za upravljanje računima↵
Da bi mogao da upotrebljava račun, korisnik organizacije na listi svih raspoloživih računa selektuje račune koje želi, nakon čega mu se pojavljuje opcija Zahtev za pregled računa ukoliko selekcija sadrži makar jedan neodobreni račun. Identična opcija postoji i na pregledu detalja konkretnog računa ali se odnosi samo na taj jedna račun.
Nakon što je opcija odabrana, korisnik mora da potvrdi operaciju uz opcioni komentar zahteva koji je vidljiv operateru OJ UT u slučaju da je potrebno priložiti dodatna objašnjenja koja mogu da utiču na odluku operatera.
Nakon uspešne akcije status zahteva računa se menja u Čeka odobrenje, a nakon što je obrađen od operatera OJ UT u Odobren ili Odbijen.
Ako je račun odobren, sa njime je moguće raditi u ePP.
Detaljna ovlašćenja za upotrebu računa
I dalje je moguće da individualni korisnici servisa ne mogu da rade sa odobrenim računom ukoliko je njihova uloga takva da ne sadrži niti opšte ovlašćenje za rad sa računima, niti detaljno ovlašćenje za rad sa tim konkretnim računom.
Tip KJS 8 ima pravo zahteva isključivo za poslovne račune
Zahtevi za račune za uplatu javnih prihoda i KRT račune se odbijaju sa greškom.
Sintetički računi↵
Zbog svoje specifičnosti, zahtevi koji sadrže sintetičke račune imaju dodatna pravila:
- Bilo koji zahtev za grupu računa može sadržati najviše jedan sintetički račun. Zahtevi koji ne zadovoljavaju ovo ograničenje se odbijaju u celosti.
- Postoje dva tipa izvoda sintetičkog računa:
- dnevni - sadrži sve transakcije
- delimični - sadrži transakcije u kojima se JBKJS organizacije koja je sprovela zahtev nalazi od 6. pozicije PB (podrazumevani)
Zahtev za otkaz računa↵
Ukoliko želi da otkaže jedan ili više odobrenih računa, korisnik organizacije na listi svih raspoloživih računa selektuje račune koje želi, nakon čega mu se pojavljuje opcija Zahtev za otkaz računa ukoliko selekcija sadrži makar jedan odobreni račun. Identična opcija postoji i na pregledu detalja konkretnog računa ali se odnosi samo na taj jedan račun.
Nakon uspešne akcije status zahteva računa se menja u Čeka otkazivanje, a nakon što je odobren od strane operatera u status Otkazan. Ukoliko je zahtev za otkaz odbijen, račun se vraća u prethodni status Odobren.
Status zahteva↵
Račune je moguće filtrirati po statusu naloga. Moguće je raditi samo sa odobrenim računima, drugi statusi služe za uvid u stanje zahteva.
Status | Značenje |
---|---|
Svi statusi | |
Ne postoji | Nikada nije zahtevan |
Čeka odobrenje | Račun je u procesu zahteva za upotrebu i čeka obradu od operatera nadležne OJ UT |
Odobren | Odobren za upotrebu i može se koristiti u ePP servisu zavisno ovlašćenja |
Čeka otkaz | Račun je u procesu zahteva za otkazom i čeka obradu od operatera nadležne OJ UT |
Otkazan | Otkazan je prethodno odobreni račun račun |
Odbijen | Račun je zahtevan za upotrebu ali je odbijen od nadležnog operatera OJ UT uz odgovarajući komentar |
Odobravanje računa u toku prijave na servis
Ukoliko UT odobri račun dok je korisnik prijavljen na sistem, on ga neće videti sve do sledeće prijave.
Detalji svakog konkretnog računa uvek sadrže sve informacije o poslednjem zahtevu računa: ime korisnika koji je zahtev uložio, ime operatera koji je obradio zahtev, datum i vreme prijave zahteva i kraja obrade, dodeljeno ovlašćenje (plaćanje ili pregled) kao i bilo koje eventualne komentare.
Detalji računa↵
Na pregledu računa korisnik može videti osnovne informacije o računu, trenutno stanje računa, dnevni i istorijski promet i izvode, za sve račune koji su mu odobreni za upotrebu.
Ako račun nije odobren, moguće je videti samo najosnovnije informacije - naziv i broj računa, šifru OJ UT, ime i JBKJS nosioca računa.
Aplikativna ovlašćenja
Za upotrebu ovih funkcionalnosti potrebno je posedovati sledeća ovlašćenja iz kategorije ovlašćenja za rad sa računima:
- Pregled detalja računa
Status↵
Sekcija prikazuje status računa:
- Aktivnost
- aktivan
- prenet
- ugašen
- Status u platnom prometu
- uključen u platni promet
- dozvoljena izdavanja
- dozvoljena primanja
- blokiran
- isključen iz platnog prometa
- Način obrade likvidnosti
- trenutna - nalozi koji zadužuju nelikvidni račun se odbijaju sa greškom prilikom plaćanja
- odložena - nalozi koji zadužuju nelikvidni račun imaju status plaćanja Čeka
Stanje↵
Sekcija prikazuje trenutno stanje na računu u trenutku pristupa stranici. Moguće je iznova tražiti aktuelno stanje pritiskom na ikonicu za osvežavanje.
Informacije su prikazane u 4 sekcije:
- Saldo
- Raspoloživi saldo
- Potencijalno raspoloživi saldo (raspoloživi + potencijalni saldo)
- Dnevno stanje
- Kumulativno stanje
- Potencijalno stanje
Sva tri stanja poseduju tekući saldo, iznos dugovanja i iznos potraživanja.
Dnevne transakcije↵
Korišćenjem opcije Transakcije u zaglavlju detalja računa prikazuje se ekran sa dnevnim prometom računa. Opcija ne postoji za analitičke račune jer nisu uključeni u platni promet direktno.
Lista sadrži sve izvršene transakcije koje se odnose na taj račun u toku tekućeg dana - partija računa je ili partija odobrenja ili partija zaduženja naloga. Uključene su sve transakcije tog računa bez obzira da li su izvorno iz ePP servisa ili ne.
Moguće je filtrirati transakcije po sledećim elementima:
- Ime i račun platioca i primaoca
- Šifra plaćanja
- Iznos (od, do)
Izvodi↵
Servis podržava dve vrste izvoda - dnevni i specijalni izvodi:
- Dnevni izvodi se generišu dnevno, za prethodni dan, pojedinačno za svaki odobreni račun
- Specijalni izvodi se generišu periodično, obavezno kao ZIP arhiva sa više dnevnih izvoda bez posebnih ograničenja, već isključivo po instrukcijama UT.
Dnevni izvodi↵
Dnevni izvodi se odnose na konkretni račun i bez makar jednog odobrenog računa u ePP ih nije moguće koristiti.
Aplikativna ovlašćenja
Za preuzimanje dnevnih izvoda potrebno je posedovati sledeća ovlašćenja iz kategorije ovlašćenja za rad sa računima:
- Pregled detalja računa (opšte ili detaljno ovlašćenje)
Korisnik može preuzeti dnevni izvod samo onih računa u koje ima uvid - ukoliko poseduje opšte ovlašćenje može videti izvode svih odobrenih računa (postojećih i budućih), dok sa detaljnim ovlašćenjem može preuzeti izvod samo konkretnih odobrenih računa.
Korišćenjem opcije
prikazuje se kalendar izvoda u kome su zatamnjeni dani u kojima postoji promet, dok u ostalim danima promet, i samim tim izvod, ne postoji. Izvodi su dostupni u poslednjih 60 kalendarskih dana ali ne ranije od dana odobravanja računa u ePP. Van tog perioda mora se uložiti zahtev UT.Izvodi su upakovani u ZIP arhivu a izabira se jedan od tri formata - PDF, XML ili JSON:
Korisnik bira dan, format dnevnog izvoda i na kraju opciju
da bi preuzeo izvod.Sledeće opcije su vidljive ispod kalendara:
- Indeks po danima daje listu svih izvoda organizacije po danima
- Osveži listu izvoda je opcija koja se koristi retko i to samo u jednoj situaciji - ukoliko postoji greška u izvodu ili nije generisan za taj dan. Obzirom da se izvodi generišu za prethodne dane, nakon prve prijave u toku dana ePP kešira indeks izvoda (nema razloga da ga svaki put preuzima jer se neće promeniti u toku dana). Ukoliko postoji problem sa izvodom, korisnik može tražiti intervenciju od UT nakon čega se mora koristi ova opcija. Nakon izvršenja ove akcije dugme će promeniti ikonu i tooltip čime signalizira korisniku da li je zapravo bilo promena u kalendaru ili nije.
Specijalni izvodi↵
Specijalni izvodi su posebne vrste izvoda i mogu da sadrže više računa, formata i datuma na osnovu instrukcija UT za konkretnu organizaciju. Ova vrsta izvoda ne zahteva posedovanje odobrenih računa i ima nezavistan interfejs u odnosu na dnevne izvode. Specijalni izvodi se ne preuzimaju na detaljima računa već opcija postoji u zaglavlju liste računa organizacije.
Aplikativna ovlašćenja
Za preuzimanje specijalnih izvoda potrebno je posedovati sledeća ovlašćenja iz kategorije ovlašćenja za rad sa računima:
- Pregled detalja računa (opšte ovlašćenje)
Ukoliko ga korisnik ne poseduje - što znači da ili ne može da vidi račune ili ima detaljno ovlašćenje za uvid u samo pojedine račune - ne može videti ove izvode.
Sve organizacije imaju minimalno jedan specijalni izvod pod imenom <JBKSJ>_sve-partije
koji sadrži sve dnevne izvode za konkretni dan za sve odobrene račune te organizacije, u svim formatima. Opcija postoji da bi korisnici koji imaju veći broj računa u jednom koraku mogli da preuzmu sve izvode.
Organizacija u opštem slučaju može imati više različitih specijalnih izvoda po danu. Izvodi su upakovani u ZIP arhivu a korisnik izabira dan specijalnog izvoda i njegovo ime:
Druge opcije su identičnog značenja kao kod dnevnih izvoda.
Sledeća lista specijalnih izvoda je dostupna:
- sve-partije
Sadrži dnevne izvode za sve odobrene račune u svim formatima za konkretni dan. Sve organizacije u ePP imaju ovaj specijalni izvod. - sve-organizacije
Sadrži dnevne izvode za sve odobrene račune matične organizacije i njoj podređenih organizacija, u svim formatima, za konkretni dan. Ovaj izvod se dobija po zahtevu UT.
Pregled naloga↵
Ova opcija upućuje korisnika na tabelu sa svim nalozima za prenos i odmah postavlja filter na račun platioca. Isti efekat se može postići i ručnim postavljanjem filtera na pomenutoj lokaciji, a ovde je postavljena kao prečica za brz pregled naloga koji terete ovaj račun.
Informacije o zahtevu↵
Sekcija sadrži informacije o zahtevu:
- Ime korisnika koji je podneo zahtev kao i datum podnošenja
- Ime operatera koji je obradio zahtev i datum razrešenja zahteva
- Dozvolu UT
- Komentari korisnika i operatera koji su razmenjeni tokom zahteva
Lokalna konfiguracija↵
Sekcija sadrži informacije o tekućoj lokalnoj konfiguraciji računa.
U ovoj sekciji je prikazana i dozvola organizacije koja je odmah po odobrenju ista kao i dozvola UT, ali može se razlikovati ukoliko ju je lokalni administrator računa naknadno umanjio.
Šeme izvoda↵
ePP podržava tri formata izvoda: PDF, XML i JSON.
Redosled i grupisanje stavki u izvodu je sledeći:
- Stavke su grupisane po zaduženju i odobrenju
- Neizvršeni nalozi zaduženja se listaju u posebnoj grupi
- U okviru grupa, stavke su sortirane po rastućoj šifri plaćanja, a zatim po vremenu izvršenja
XML i JSON fajlovi moraju biti enkodirani u UTF-8 formatu.
U integracijama se ne treba oslanjati na redosled naloga
Ne treba se oslanjati na redosled naloga za prenos u izvodu - u okviru integracija, korisnici treba da sortiraju naloge za prenos algoritamski po željenim atributima umesto da očekuju da će redosled naloga u izvodu da bude kakav je trenutno, i u budućnosti.
PDF↵
Zaglavlje
IZVOD <BrojIzvoda>
Stanje i promena sredstava na dan <dan-izvoda>
840-<Partija>-<KB>
<Naziv> - <Mesto>
Primer:
IZVOD 23
Stanje i promena sredstava na dan 04/02/2021
840-0000040200100-25
GOTOVINA U TREZORU-BLAGAJNI FIL.ST. - BEOGRAD
Slog
Rbr Račun Zaduženje Odobrenje Šifra Podatak za reklamaciju PBZ
Naziv - Mesto PBO
Svrha
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1. 160-0000000111111-16 700,001 21 840210204BLG4020005000113 0
JOVANOVIC DRAGAN BACVANSKA 201 - BGD 97 8523201
UPLATA JAV. PRIH. IZUZEV POR.I DOP.
2. 840-0000713121143-57 6.000,00 153 840210204BLG4020005000001 0
MIODRAG NOVAKOVIC P.BLOK 1 - BGD 97 8401529
Uplata jav. prih. izuzev por.i dop.
Podnožje
Zaduženje Odobrenje
------------------------------------------------------------------------
Dnevni promet 59,08 0,00
Broj naloga 1 0
------------------------------------------------------------------------
Prethodno stanje: 0,00
Novo stanje: 0,00
XML↵
- Datumska polja imaju format
DD.MM.YYYY.
- Decimalna polja koriste decimalnu tačku
Zaglavlje↵
Rbr. | Naziv taga | Obavezno | Format | Opis | Napomena |
---|---|---|---|---|---|
1 | Sediste | Da | А(05) | Šifra organizacione jedinice gde je formiran izvod | |
2 | NazivSedista | Da | А(50) | Naziv organizacione jedinice | |
3 | Datumlzvoda | Da | DАТЕ | Datum kada je izvod formiran | |
4 | TipSloga | Da | А(01) | Fiksni tip sloga | obavezno: 0 |
Zbirni↵
Rbr. | Naziv taga | Obavezno | Format | Opis | Napomena |
---|---|---|---|---|---|
1 | Racunlzvoda | Da | A(20) | Broj računa za koji se daje izvod | |
2 | Naziv | Da | A(35) | Naziv računa za koji se daje izvod | |
3 | Mesto | Da | A(30) | Mesto računa za koji se daje izvod | |
4 | BrNalogaDuguje | Da | N(6) | Ukupan broj dugovnih naloga | |
5 | BrNalogaPotrazuje | Da | N(6) | Ukupan broj potražnih naloga | |
6 | KumulativnoDuguje | Da | N(15,2) | Kumulativni promet duguje (bez dnevnog prometa) | |
7 | KumulativnoPotrazuje | Da | N(15,2) | Kumulativni promet potražuje (bez dnevnog prometa) | |
8 | PrethodniSaldo | Da | N(15,2) | Prethodni saldo računa | |
9 | IznosDuguje | Da | N(15,2) | Dnevni promet duguje | |
10 | IznosPotrazuje | Da | N(15,2) | Dnevni promet potražuje | |
11 | Saldo | Da | N(15,2) | Saldo računa | |
12 | Datumlzvoda | Da | DATE | Datum izvoda računa | |
13 | Brojlzvoda | Da | N(3) | Redni broj izvoda | |
14 | RbrObrada | Da | N(l) | Redni broj obrade | |
15 | TipSloga | Da | A(l) | Fiksni tip sloga | 7 - neizvršeni nalozi 9 - izvršeni nalozi |
Stavka↵
Rbr. | Naziv taga | Obavezno | Format | Opis | Napomena |
---|---|---|---|---|---|
1 | RacunZaduzenja | Da | A(20) | Broj računa koji ss tereti | |
2 | NazivZaduzenja | Da | A(35) | Naziv računa koji se tereti | |
3 | MestoZaduzenja | Da | A(10) | Mesto računa koji ss tereti | |
4 | IzvorInformacije | Da | A(2) | Šifra vrste izvora | Prva cifra: 1 - zaduženje; 2 - odobrenje. Druga cifra (poreklo naloga): 0 - nalog primljen od banaka; 3 - nalog unet u upravi |
5 | ModelPozivaZaduzenja | Da | A(2) | Broj modela poziva na broj zaduženja | |
6 | PozivZaduzenja | Da | A(23) | Poziv na broj zaduženja | |
7 | SifraPlacanja | Da | A(3) | Šifra plaćanja | |
8 | Iznos | Da | N(15,2) | Iznos | |
9 | RacunOdobrenja | Da | A(20) | Broj računa koji se odobrava | |
10 | NazivOdobrenja | Da | A(35) | Naziv računa koji se odobrava | |
11 | MestoOdobrenja | Da | A(10) | Mesto računa koji se odobrava | |
12 | ModelPozivaOdobrenja | Da | A(2) | Broj modela poziva na broj odobrenja | |
13 | PozivOdobrenja | Da | A(23) | Poziv na broj odobrenja | |
14 | SvrhaDoznake | Da | A(105) | Svrha plaćanja | |
15 | PodatakZaReklamaciju | Da | A(44) | Podatak za reklamaciju | Format: <Šifra banke><Datum valute><Identifikacija naloga> N(3), N(6) (GGMMDD), A(35) |
16 | DatumValute | Da | DATE | Datum valute naloga | |
17 | NacinObracuna | Da | A(1) | Način obračuna | 0 - interni nalog 1 - bruto 2 - neto 3 - instant |
18 | PrioritetNaloga | Da | A(1) | Prioritet naloga | |
19 | VremeUnosa | Da | A(5) | Vreme unosa naloga | Format: HH:mm |
20 | Vremelzvrsenja | Da | A(5) | Vreme izvršenja naloga | Format: HH:mm |
21 | StatusNaloga | Da | N(1) | Status naloga | 1 - Izvršen nalog 2 - Neizvršen zbog nelikvidnosti podračuna korisnika 4 - Neizvršen zbog nelikvidnosti trezora 6 - Nalog nije izvršen u NBS 8 - Pogrešan naloga |
22 | TipSloga | Da | A(1) | Fiksni tip sloga | 1 - Izvršeni nalozi 3 - Neizvršeni nalozi |
XML šema: statement.schema.xsd
Primer↵
<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
<Dokument>
<Zaglavlje>
<Sediste>40100</Sediste>
<NazivSedista>UPRAVA ZA TREZOR BEOGRAD</NazivSedista>
<DatumIzvoda>04.02.2021</DatumIzvoda>
<TipSloga>0</TipSloga>
</Zaglavlje>
<Zbirni>
<RacunIzvoda>840-0000000001652-22</RacunIzvoda>
<Naziv>REPUBLIČI FOND PIO</Naziv>
<Mesto>BEOGRAD</Mesto>
<BrNalogaDuguje>2904</BrNalogaDuguje>
<BrNalogaPotrazuje>2691</BrNalogaPotrazuje>
<KumulativnoDuguje>61077616798.21</KumulativnoDuguje>
<KumulativnoPotrazuje>88004818057.01</KumulativnoPotrazuje>
<PrethodniSaldo>26927201258.80</PrethodniSaldo>
<IznosDuguje>4464039074.70</IznosDuguje>
<IznosPotrazuje>6072057932.82</IznosPotrazuje>
<Saldo>28535220116.92</Saldo>
<DatumIzvoda>04.02.2021</DatumIzvoda>
<BrojIzvoda>32</BrojIzvoda>
<RbrObrada>1</RbrObrada>
<TipSloga>9</TipSloga>
</Zbirni>
<Stavka>
<RacunZaduzenja>840-0000000001652-22</RacunZaduzenja>
<NazivZaduzenja>REPUBLIČI FOND PIO</NazivZaduzenja>
<MestoZaduzenja>BEOGRAD</MestoZaduzenja>
<IzvorInformacije>23</IzvorInformacije>
<ModelPozivaZaduzenja>97</ModelPozivaZaduzenja>
<PozivZaduzenja>3691000000030822461</PozivZaduzenja>
<SifraPlacanja>140</SifraPlacanja>
<Iznos>589235.00</Iznos>
<RacunOdobrenja>840-0000040200100-25</RacunOdobrenja>
<NazivOdobrenja>GOTOVINA U TREZORU-BLAGAJNI FIL.ST.</NazivOdobrenja>
<MestoOdobrenja>BEOGRAD</MestoOdobrenja>
<ModelPozivaOdobrenja>0</ModelPozivaOdobrenja>
<PozivOdobrenja> </PozivOdobrenja>
<SvrhaDoznake>Zarade i druga primanja zaposlenih</SvrhaDoznake>
<PodatakZaReklamaciju>840210204BLG4020001000005</PodatakZaReklamaciju>
<DatumValute>04.02.2021</DatumValute>
<NacinObracuna>0</NacinObracuna>
<PrioritetNaloga>9</PrioritetNaloga>
<VremeUnosa>08:27</VremeUnosa>
<VremeIzvrsenja>08:27</VremeIzvrsenja>
<StatusNaloga>01</StatusNaloga>
<TipSloga>1</TipSloga>
</Stavka>
<Stavka> .... </Stavka>
JSON↵
Šema je identična kao za XML format stim što poseduje i sekciju Neizvrseni
koja sadrži ukupne vrednosti broja naloga i iznosa neizvršenih naloga za prenos.
Svi datumi u JSON su u ISO8601 formatu yyyy-mm-ddTHH:mm:ss
pri čemu se vreme ne navodi uvek.
JSON šema: statement.schema.json
Primer↵
{
"Zaglavlje": {
"Sediste": "40100",
"NazivSedista": "UPRAVA ZA TREZOR BEOGRAD",
"DatumIzvoda": "2021-10-27",
"TipSloga": 0
},
"Zbirni": {
"Naziv": "GRAD BEOGRAD-BUDŽET GRADA",
"Mesto": "BEOGRAD",
"RacunIzvoda": "840-0000000147640-13",
"PrethodniSaldo": 12502044650.47,
"Saldo": 12414844958.70,
"IznosDuguje": 87199691.77,
"IznosPotrazuje": 0.00,
"BrNalogaDuguje": 177,
"BrNalogaPotrazuje": 0,
"KumulativnoPotrazuje": 41968460461.77,
"KumulativnoDuguje": 29466415811.30,
"BrojIzvoda": 124,
"DatumIzvoda": "2021-10-27",
"RbrObrada": 1,
"TipSloga": 9
},
"Neizvrseni": {
"Naziv": "GRAD BEOGRAD-BUDŽET GRADA",
"Mesto": "BEOGRAD",
"RacunIzvoda": "840-0000000147640-13",
"PrethodniSaldo": 0.0,
"Saldo": 0.0,
"IznosDuguje": 627063080.77,
"IznosPotrazuje": 0.0,
"BrNalogaDuguje": 41,
"BrNalogaPotrazuje": 0,
"BrojIzvoda": 124,
"DatumIzvoda": "2021-10-27",
"RbrObrada": 1,
"TipSloga": 7
},
"Stavke": [
{
"SifraPlacanja": "245",
"SvrhaDoznake": "200 222204/I",
"Iznos": 238737970.84,
"IzvorInformacije": 20,
"NazivZaduzenja": "REPUBLIČKII FOND PIO",
"MestoZaduzenja": "BEOGRAD",
"RacunZaduzenja": "840-0000000001652-22",
"ModelPozivaZaduzenja": "0",
"PozivZaduzenja": "85952004711000203000",
"NazivOdobrenja": "POSTANSKA STEDIONICA",
"MestoOdobrenja": "BEOGRAD",
"RacunOdobrenja": "908-0000000020001-18",
"ModelPozivaOdobrenja": "0",
"PozivOdobrenja": "",
"PodatakZaReklamaciju": "840210505ESP0000000012973",
"DatumValute": "2021-05-05",
"NacinObracuna": 1,
"PrioritetNaloga": 9,
"VremeUnosa": "9:32",
"VremeIzvrsenja": "2021-05-05T09:35:02.03",
"StatusNaloga": 1,
"TipSloga": 1
},
{
"SifraPlacanja": "245",
"SvrhaDoznake": "200 222204/I",
"Iznos": 8238377.17,
"IzvorInformacije": 23,
"NazivZaduzenja": "REPUBLIČKII FOND PIO",
"MestoZaduzenja": "BEOGRAD",
"RacunZaduzenja": "840-0000000001652-22",
"ModelPozivaZaduzenja": "0",
"PozivZaduzenja": "35952004711009203000",
"NazivOdobrenja": "POSTANSKA STEDIONICA",
"MestoOdobrenja": "BEOGRAD",
"RacunOdobrenja": "908-0000000020001-18",
"ModelPozivaOdobrenja": "0",
"PozivOdobrenja": "",
"PodatakZaReklamaciju": "840210505ESP0000000012974",
"DatumValute": "2021-05-05",
"NacinObracuna": 1,
"PrioritetNaloga": 9,
"VremeUnosa": "9:32",
"VremeIzvrsenja": "2021-05-05T09:35:02.03",
"StatusNaloga": 1,
"TipSloga": 1
},
...
Generisanje izvoda↵
Funkcionalnost omogućava kreiranje zahteva za generisanje arhive proizvoljnog broja dnevnih izvoda.
Obzirom da su dnevni izvodi raspoloživi za preuzimanje 2 meseca, ukoliko su izvodi nakon isteka ovog perioda potrebni korisniku, mora uložiti zahtev za generisanje izvoda. Za izvršenje zahteva je neophodno da nalog za prenos kojim se plaća tarifa za izvode UT bude uspešno realizovan. Korisnik samostalno može uraditi sve korake, a putem email-a će biti obavešten kada izvodi budu generisani i spremni za preuzimanje.
Izvodi koji su generisani putem zahteva su zip arhiva koja sadrži dnevne izvode jednog ili više računa, za niz ili raspon datuma ili brojeva izvoda, uključujući jedan ili više formata.
Funkcionalnost se pokreće odabirom stavke glavnog menija Računi a zatim odabirom opcije Generisanje izvoda .
Kreiranje zahteva↵
Aplikativna ovlašćenja
Za upotrebu ovih funkcionalnosti potrebno je posedovati odgovarajuća ovlašćenja za rad sa računima:
- Upravljanje zahtevima za generisanje izvoda
Korisnik odabira opciju Kreiraj zahtev da bi kreirao arhivu koja sadrži izvode željenih računa. Zahtev se može ažurirati u toku dužeg vremenskog perioda od strane svih korisnika organizacije koji imaju odgovarajuća ovlašćenja.
Zahtev za generisanje sadrži:
- Opis
Obavezan opis specifikacije - Komentar
Opcioni komentar specifikacije - Notifikacije
Lista korisnika organizacije koji će biti obavešteni email-om kada izrada zahteva bude završena; korisnik koji kreira ili ažurira zahtev biva automatski dodavan na listu, ali se lista uvek može revidirati - Specifikaciju za generisanje izvoda (SGI)
Lista sekcija koje sadrže podešavanje za grupe računa za koje je potrebno generisati izvode
SGI sadrži jednu ili više sekcija koje imaju identične mogućnosti. Sekcija sadrži sledeće elemente:
- Lista računa
Jedan ili više računa za koje je potrebno generisati izvod - Period
Minimalno jedna datumska i/ili brojna specifikacija- Datumi
Lista pojedinačnih datuma i/ili raspona datuma od-do. Za svaki navedeni datum izvod se generiše za sve navedene račune. Ukoliko za neke navedene datume ne postoji promet na nekom od računa iz liste, datum će biti ignorisan. - Brojevi izvoda
Lista pojedinačnih brojeva izvoda i/ili raspona brojeva izvoda od-do, zajedno sa godinom izvoda. Za svaki navedeni broj, izvod se generiše za sve navedene račune. Ukoliko su navedeni brojevi izvoda koji ne postoje, ignorišu se
- Datumi
- Formati
Jedan ili više formata izvoda: PDF, JSON, XML. Za svaki navedeni format, izvod se generiše za sve navedene račune
Ukoliko specifikacija proizvede duplikat bilo koje prirode on se ignoriše - duplikati računa, datuma, brojeva izvoda. Na ovaj način korisnik ne mora da posebno vodi računa kada navodi raspone datuma ili brojeva izvoda.
Navedena specifikacija omogućava korisniku da maksimalno precizno navede koji izvodi su mu potrebni.
Na sledećoj slici prikazan je primer zahteva:
SGI sadrži dve sekcije, (1) i (2). Novu sekciju moguće je dodati upotrebom opcije
na dnu forme (3) a postojeće opcije je moguće obrisati upotrebom kantice .- Sekcija (1) sadrži:
- (4) Tri računa
1620
,131640
i711123843
- (5) Niz datuma, jedan konkretan
8.5.2024
i jedan raspon8.5.2024 - 16.5.2024
- (6) Nijedan broj izvoda
- (7) Jedan format: PDF
- (4) Tri računa
- Sekcija (2) sadrži:
- 1 račun
6010741162843
- Nijedan datum
- Niz brojeva izvoda, jedan konkretan
2024:1
i jedan raspon2024:5-10
- 1 račun
Nakon što je korisnik zadovoljan izgledom zahteva, snima ga upotrebom opcije
.Zahtev se ne može kreirati ukoliko ne produkuje makar jedan dnevni izvod
Ukoliko je SGI takva da za sve navedene račune i periode ne postoji izvod, SGI ne može da bude kreiran ili ažuriran. Prilikom ažuriranja SGI sistem u pozadini proverava kalendar izvoda da bi ustanovio da li postoji makar jedan izvod za zadatu specifikaciju.
Statusi zahteva↵
Zahtevi za generisanje izvoda se mogu naći u više statusa:
- Unos - odmah nakon kreiranja, traje sve dok se ne aktivira
- Aktivan - nakon odabira opcije , što označava da dalje izmene nisu moguće (osim ako se zahtev deaktivira) i da je zahtev spreman za pokretanje izrade
- U toku - nakon odabira opcije , što označava da zahtev čeka red za izradu
- Završen - finalni status nakon uspešnog generisanja kada je moguće preuzeti izvod
- Završen sa greškama - finalni status nakon delimičnog generisanja, što znači da je neki od računa u SGI proizveo grešku; izvod je i dalje moguće preuzeti i sadrži podatke koji su obrađeni bez greške
- Greška - finalni status koji označava da je došlo do kritične greške tokom generisanja; izvod nije moguće preuzeti jer nije generisan
Lista zahteva↵
Stranica sadrži listu svih zahteva koje su korisnici organizacije kreirali:
Listu je moguće filtrirati i sortirati po svim atributima:
- Računi - lista jedinstvenih računa koji se nalaze u sekcijama SGI
- Opis - opis zahteva
- Status - status izrade zahteva
- Datum kreiranja - datum kada je zahtev kreiran
- Poslednja izmena - datum poslednje izmene zahteva
- Cena - cena zahteva
- Broj računa - broj jedinstvenih računa koji se nalaze u sekcijama SGI
Detalji zahteva↵
Stranica sadrži detalje ranije kreiranog i snimljenog zahteva za generisanje izvoda
Tokom statusa zahteva Unos (3) Moguće su sledeće opcije
- (1) Izmeni - izmena zahteva, moguća sve dok je zahtev u statusu "Unos" (3)
- (2) Aktiviraj - prebacuje zahtev u status "Aktivan" što znači da dalje izmene nisu moguće
- (6) Kreiraj - opcija otvara formu za kreiranje naloga za prenos kojim se izmiruje tarifa UT za generisanje izvoda (4).
Opcija (6) otvara formu za kreiranje nalog za prenos koji je popunjen sa odgovarajućim atributima u odnosu na tekuću specifikaciju. Nalog u ovom trenutku nije kreiran već korisnik mora odabrati račun zaduženja sa koga će specifikacija biti plaćena. Nakon dopuna naloga korisnik treba da ga kreira i izvrši da bi mogao da pokrene opciju izrade.
Nakon odabira opcije
, status zahteva se menja u "Aktivan" (10) i dalje izmene nisu moguće:Moguće su sledeće opcije
- (8) Deaktiviraj - zahtev se vraća u status unosa
- (2) Izrada - zahtev se šalje na izradu, nakon čega dalji unos više nije moguć, kao ni brisanje.
Izrada zahteva↵
Aplikativna ovlašćenja
Za upotrebu ovih funkcionalnosti potrebno je posedovati odgovarajuća ovlašćenja za rad sa računima:
- Izrada izvoda
Zahtev koji je u statusu Aktivan može biti poslat na izradu na jedan od dva načina:
- Samostalno, uz kreiranje naloga za plaćanje tarife za izradu izvoda UT
- Zahtevom za podršku UT, kada operater OJ UT može izvršiti zahtev koji je korisnik kreirao, bez posedovanja naloga za tarifu u ePP (tj. nalog može biti plaćen eksterno ili se koristiti isti nalog više puta ukoliko je iznos naloga manji od ukupnog iznosa više zahteva)
U okviru detalja zahteva opcija kreiranja naloga za prenos otvara unapred popunjenu formu:
Prikazani podaci (1) - (6) su automatski popunjeni. Račun platioca (7) korisnik sam unosi, kao i PBZ ukoliko je to potrebno. Da bi nalog mogao da bude upotrebljen za izradu zahteva mora da bude plaćen (8).
Nalog mora biti izvršen, iznos mora biti jednak ceni specifikacije, šifra plaćanja mora biti 298 i može samo jednom biti korišćen za izmirivanje specifikacije. Nakon što je nalog izvršen, identifikator naloga (10) se koristi da bi se pokrenula izrada:
Ukoliko je uspešno pokrenuta izrada, korisnici navedeni u listi notifikacija dobijaju e-mail nakon što je generisanje završeno. Korisnik preuzima izvod odabirom opcije
Nalog koji ne odgovara ceni specifikacije ne može se koristiti za izrvršenje
Ukoliko korisnik nakon aktiviranja specifikacije napravi nalog za prenos, plati ga, zatim deaktivira specifikaciju i dopuni je tako da se cena promeni, neće moći koristiti predmetni nalog za izvršenje izmenjene specifikacije.
Ograničenja↵
Postoje sledeća ograničenja prilikom kreiranja SGI:
- Period: 2009-01-01 - juče
- Maksimalna cena: 10K RSD
- Maksimalni broj naloga: 500K
Mogućnost slanja zahteva na izradu može biti privremeno ugašena.
Ended: Računi
Nalozi za prenos ↵
Nalozi za prenos↵
Nalog za prenos je instrument platnog prometa koji se koristi se za prenos sredstava sa jednog računa na drugi. Plaćanje predstavlja slanje jednog ili više naloga za prenos na izvršenje u platni promet. Da bi korisnik mogao da sprovede plaćanje, nalozi za prenos koji su deo tog plaćanja moraju prethodno biti kreirani.
Aplikativna ovlašćenja
Za upotrebu ovih funkcionalnosti potrebno je posedovati neko od odgovarajućih ovlašćenja za rad sa nalozima.
Prečice
Na stranici je moguće koristiti prečice liste naloga za prenos.
Lista svih naloga za prenos↵
Korisnici organizacije zajednički upravljaju listom elektronskih naloga za prenos. Nalozi se ne vezuju za konkretne korisnike već pripadaju organizaciji te više korisnika iste organizacije može zajednički raditi na istim ili različitim nalozima za prenos u bilo kom trenutku. Sekcija sadrži listu svih naloga za prenos organizacije bez obzira na to u kom plaćanju učestvuju.
Aktivnosti koje korisnik sprovodi dok radi sa ovom listom su:
- Pojedinačni ili grupni unos naloga
- Filtriranje i sortiranje naloga po gotovo svim elementima koristeći zaglavlje tabele. Unos filtera moguć je na ćirilici i latinici sa istim efektima na rezultate.
- Filtriranje naloga po tagovima odabirom levog ili desnog tastera miša na tag.
- Masovne operacije nad svim ili selektovanim nalozima za prenos
- Plaćanje selektovanih naloga
- Upotreba pomoćnih alata
Svim korisnicima je inicijalno dato pravo uvida u sve naloge za prenos njihove organizacije. Lokalni administrator organizacije može samostalno dodatno ograničiti uvid u ovu listu korišćenjem korisničkih grupa i lokalnih uloga. Na ovaj način se može postići da više grupa korisnika radi sa različitim grupama naloga za prenos i da ne mogu da vide naloge za prenos koji pripadaju drugim korisničkim grupama (osim ako one nisu podgrupe njegove grupe).
Prikaz jednog naloga u listi↵
Svaki nalog u listi je prikazan tako da elementi koji ga čine pripadaju jednom od tri reda podataka. Odabirom naloga korisnik se preusmerava na pregled detalja tog konkretnog naloga.
1 - Primarne informacije↵
U prvom redu su nalaze svi elementi naloga za prenos koji se mogu filtrirati upotrebom opcija u zaglavlju tabele. Red uključuje račune dužnika i primaoca, iznos, šifru plaćanja, korisničku grupu kojoj nalog pripada i datume kreiranja i plaćanja.
2 - Sekundarne informacije↵
U drugom redu su postavljeni drugi detalji naloga za prenos i nije moguće filtrirati naloge po ovim elementima: identifikator naloga, PBO, PBZ, Svrha plaćanja i nazive korisnika koji su kreirali i platili nalog.
3 - Tagovi i opis greške↵
Ovaj red sadrži sistemske i korisničke tagove i tekstualni opis bilo kakve eventualne greške u realizaciji naloga. Tagovi su poređani u odnosu na vrstu taga i vreme postavljanja - prvo su prikazani sistemski tagovi koji se lako prepoznaju jer su obojeni, a zatim korisnički tagovi.
Upotrebom miša i tastature je moguće interaktivno dodavati tagove na tekući filter koji je prikazan u zaglavlju stranice:
- Pozitivan tag filter
Odabirom levog tastera na tag isti će biti ubačen u tekući filter, ukoliko već nije u njemu, i biće selektovani i prikazani svi oni nalozi za prenos koji taj tag sadrže i zadovoljavaju druge postavljene filtere - Negativan tag filter
Odabirom desnog tastera na tag isti se ubacuje u filter kao izuzetak tj. iz liste će biti uklonjeni svi nalozi za prenos koji taj tag sadrže; ovi tagovi se prepoznaju u filteru jer imaju prefiks-
Ukoliko se prilikom obe ove aktivnosti drži i Shift na tastaturi, bilo koja tekuća selekcija tagova biće kompletno zamenjena sa odabranim tagom - efekat je isti kao da je korisnik prvo obrisao kompletan tekući filter a zatim dodao taj tag u filter.
Opcije tekućeg naloga↵
Tekući nalog je onaj iznad koga se trenutno nalazi kursor miša. Na levoj strani reda odmah ispod kvadratića za selekciju se pojavljuje dodatni set ikonica koje pokreću akcije koje se odnose samo na taj konkretni nalog:
- - Štampanje naloga
- - Otvaranje detalja naloga u novom tabu Internet pretraživača (eng: browser)
Status plaćanja naloga ↵
Nalozi koji pripadaju nekom plaćanju imaju u okviru liste tagova navedena dva sistemska taga koji opisuje status plaćanja kao i identifikator plaćanja (takozvani "p tag", tag plaćanja).
Postoje sledeći sistemski tagovi statusa plaćanja:
Naziv | Opis |
---|---|
грешка | Nalog ima grešku tokom realizacije u platnom prometu |
активан | Nalog je aktiviran i čeka svoj red za realizaciju |
чека | Nalog je poslat na realizaciju ali je u nekoj vrsti čekanja u platnom prometu |
извршен | Nalog je uspešno realizovan i izvršen u platnom prometu |
неизвршен | Nalog je uspešno realizovan ali nije izvršen u platnom prometu |
Sistemski tagovi se lako razlikuju po svojoj boji koja je takođe prikazana na na levoj ivici naloga u pregledu liste naloga i takođe se prenosi na pozadinu prilikom pregleda detalja pojedinačnog naloga.
Nalozi koji nikada nisu poslati na plaćanje nemaju obojenu ivicu niti prisutne sistemske tagove.
Filtriranje liste naloga↵
U dnevnom radu je uobičajeno da se lista naloga iznova filtrira i pretražuje po potrebi. Zaglavlje liste naloga je uvek vidljivo i sadrži:
- Raspoložive operacije nad listom naloga
- Opciju za uklanjanje tekućeg filtera osnovnih elemenata
- Tekući tag filter - lista svih dodatih pozitivnih i negativnih tagova kao i opcija za brisanje pojedinačnih tagova iz filtera
Na slici je prikazano:
- Žutim kvadratima su prikazani aktivni filteri elemenata naloga. Ukoliko ovi filteri postoje, pojedinačno ih je moguće obrisati odabirom krstića u svakom posebno polju a takođe ih je sve zajedno moguće skloniti odabirom velikog krstića u zaglavlju tabele koji je prikazan plavom bojom i na koji ukazuje plava strelica.
- U samom zaglavlju se nalazi se i filter tagova koji sadrži 2 taga: fakture it-usluge . Nalozi moraju sadržati oba ova taga da bi bili prikazani.
- Upaljen je editor za Datum kreiranja naloga koji podržava definisanje vremenskog raspona Od-Do.
Svi prikazani nalozi moraju da zadovoljavaju i filter po elementima naloga i filter po tagovima da bi bili prikazani.
Unos naloga↵
Nalog za prenos je moguće kreirati na jedan od tri načina:
- Ručnim unosom svih elemenata naloga
- Grupnim unosom putem struktuiranog fajla
- Kopiranjem ranije kreiranih naloga
Nalozi se popunjavaju na ćirilici ili latinici. Ćirilični nalozi će biti predmet transliteracije na latinicu tokom realizacije naloga u platnom prometu.
Aplikativna ovlašćenja
Za upotrebu ovih funkcionalnosti potrebno je posedovati odgovarajuća ovlašćenja za rad sa nalozima:
- Upravljanje nalozima
Prečice
Na stranici je moguće koristiti prečice unosa naloga za prenos.
Ručni unos↵
Ručni unos naloga za prenos sprovodi se unosom svih elemenata naloga putem on-line web forme. Funkcionalnost je dizajnirana za efikasan unos veće grupe naloga jer se između pojedinačnih unosa mogu pamtiti uneti elementi prethodno sačuvanog naloga.
Unos osnovnih elemenata↵
Operacija se pokreće odabirom opcije na listi naloga organizacije ili koristeći prečicu Alt+N.
Korisnik popunjava sva dostupna polja na formi:
Element naloga | Opis unosa elementa |
---|---|
Platilac | Naziv i adresa platioca, polje se automatski popunjava i nije ga moguće menjati. |
Šifra plaćanja | Servis sadrži listu svih mogućih šifri plaćanja. Moguće je filtrirati listu tokom unosa. Odabirom šifre automatski se popunjava Svrha plaćanja opisom šifre plaćanja. |
Račun platioca | Jedan od odobrenih računa organizacije koji ima dozvolu UT i dozvolu organizacije za plaćanje i korisnik koji unosi nalog mora imati ovlašćenja za rad sa tim računom. Moguće je filtrirati listu tokom unosa. Odabirom se automatski popunjava polje Naziv računa platioca. Ukoliko je račun odobren dok je korisnik prijavljen na servis, neće ga videti dok se ponovo ne prijavi |
Svrha plaćanja | Opis svrhe plaćanja koje se automatski popunjava unosom Šifre plaćanja ukoliko je prazno, inače ostaje korisnikov unos. |
Model zaduženja | Dve cifre modela zaduženja, koji može biti opcion ili ne zavisno od ostalih elemenata naloga. |
PBZ | Poziv na broj zaduženja koji može biti opcion ili ne zavisno od ostalih elemenata naloga. |
Račun primaoca | Unosi se ili broj računa ili naziv partnera. Ukoliko se unosi račun, upisuju se samo cifre pri čemu je moguće uraditi copy/paste sa i bez crtica. Ukoliko se unosi partner, pojavljuje se lista partnera koji zadovoljavaju kriterijum a odabirom partnera unos se zamenjuje sa brojem računa partnera i automatski se popunjava element Primalac sa nazivom i adresom izabranog partnera. |
Primalac | Unosi se ručno ili biva automatski popunjen unosom postojećeg partnera u polje Račun primaoca. |
Model odobrenja | Opcione dve cifre modela odobrenja. |
PBO | Opcioni poziv na broj odobrenja. |
Tagovi | Opcioni unos niza korisničkih tagova. Ukoliko korisnik želi da kreira više naloga i da kasnije lako prikaže/selektuje baš tu grupu, najbolje je da odmah prilikom unosa prvog naloga grupe definiše korisnički tag i da odabere pamćenje unetih tagova za sledeće naloge u dodatnim opcijama. |
Nakon unosa korisnik bira opciju ili prečicu Ctrl+Enter da bi snimio unos. Ovom prilikom vrše se sintaksna i semantička kontrola naloga. Neuspešna kontrola ne dozvoljava da se nalog sačuva i opis svih uočenih grešaka se prikazuje direktno na formi za unos i u panou rezultata operacije. Ukoliko se pojave greške, korisnik mora da ih ispravi i ponovo da pokuša snimanje unosa. Ukoliko nema grešaka rezultati operacije prikazuju link ka novokreiranom nalogu za prenos zajedno sa identifikatorom koji je sistem dodelio - otvaranjem ovog linka korisnik biva upućen na stranicu detalja tog naloga.
Nakon unosa naloga svi elementi se brišu i kursor se pozicionira u polje Šifra plaćanja ili Iznos da bi se moglo odmah započeti sa unosom novog naloga. Elementi koji su odabrani za pamćenje neće biti obrisani i biće sačuvani za sledeći unos - ova opcija omogućava efikasan unos veće grupe sličnih naloga.
Dodatne opcije↵
Opcija otvara posebnu sekciju elemenata naloga i drugih ePP opcija koje su od sekundarnog značaja. Svi elementi su opcioni za unos.
Element naloga | Opis unosa elementa |
---|---|
Datum plaćanja | Unos željenog datuma plaćanja. Ovo je informativno polje i ne utiče na slanje na realizaciju. Automatski se postavlja tekući dan. |
Hitno plaćanje | Da li je plaćanje hitno ili ne. |
Eksterni broj naloga | Unosi se tekst do 32 karaktera koji predstavlja jedinstveni identifikator naloga za prenos iz eksternog sistema. Nije moguće u sistemu imati više naloga sa istim eksternim brojem što može da pomogne u sprečavaju dupliranja naloga. |
Korisnička grupa | Unos korisničke grupe naloga za prenos. Samo korisnici date grupe i korisnici nad-grupa mogu videti nalog. |
Komentar | Proizvoljan komentar korisnika organizacije |
Opcije unosa↵
U opcijama unosa korisnik može konfigurisati neke aspekte ponašanja funkcionalnosti unosa:
- Zapamti podešavanja za sledeći nalog
Omogućava da se željeni elementi poslednje unetog naloga sačuvaju za sledeći nalog. Opcija se koristi prilikom unosa veće grupe naloga koji imaju zajedničke karakteristike. Ukoliko naknadno želi da obriše raniji unos, mora se ugasiti ova opcija i uraditi ponovno učitavanje stranice koristeći opciju refresh Internet pretraživača ili taster F5. - Taster [Enter] prelazi u sledeće polje
Omogućava lakši rad sa numeričkom tastaturom. Bez ove opcije, prelazak na sledeće polje prilikom unosa naloga sprovodi se tasterom Tab a kada je ova opcija upaljena, taster Enter se ponaša na isti način. Da bi se upotrebila standardna funkciju tastera Enter dok je ova opcija upaljena, koristi se kombinacija tastera Shift+Enter.
Kontrolni broj↵
Prilikom kreiranja ili ažuriranja naloga za prenos, sistem omogućava korišćenje alata za računanje kontrolnog broja:
- Korisnik odabira opciju
- Unosi poziv na broj za koji želi da izračuna KB
- Koristi opciju da bi KB iskopirao na clipboard nakon čega ga može upotrebiti u okviru PBZ ili PBO.
Grupni unos↵
Korisnik može koristiti JSON fajl za masovni unos ili proveru naloga za prenos:
Boja pozadine vizuelno označava razliku između ova dva načina unosa:
- Kod unosa se koristi plava boja
- Kod provere se koristi zelena boja
Prilikom unosa biće obrađeni svi ispravni nalozi, dok se za ostale naloge prikazuje lista grešaka. Ukoliko korisnik ne želi da se fajl delimično obradi, može pre unosa da se uveri da je su svi nalozi za prenos u fajlu ispravni korišćenjem opcije provera.
Proverom se nalozi ne učitavaju u sistem
Proverom JSON fajla nalozi neće biti učitani u sistem, već se isključivo vrši kontrola naloga.
Funkcionalnost se pokreće iz sub-menija opcije .
odabirom stavkeNakon što je izabran JSON fajl, korisniku su prikazani rezultati grupnog unosa ili provere:
Rezultati se mogu sačuvati u dva formata:
- PDF fajl koji sadrži sve prikazane informacije pogodne za ljudsku upotrebu
- Dijagnostički fajl koji sadrži sve tehničke informacije i namenjen je za prijavu problema
Prilikom grupnog unosa sistem automatski kreira jedinstveni sistemski tag kojim markira sve naloge koji pripadaju datom fajlu, takozvani N tag. Korisnik može da upotrebi N tag da brzo selektuje sve kreirane naloge koji su pripadali JSON fajlu.
Struktura JSON fajla↵
Šablon JSON fajla se dobija izvozom proizvoljnog naloga za prenos čime se dobija ažurni format za grupni unos. JSON fajl je jednostavnog formata i sadrži niz JSON objekata naloga, pri čemu ne može imati više od 5000 naloga u jednom fajlu.
Sistemski generisani atributi se ignorišu prilikom grupnog unosa - izvoz naloga sadrži i atribute koje generiše sistem tj. ne dolaze od strane korisnika. Polja kao što su Id
, SystemTags
, CreatedDate
itd. se prilikom uvoza ovakvog fajla ignorišu. Korisnik može tokom izvoza odabrati opciju Ne izvozi sistemski generisane atribute da bi uklonio ove podatke ukoliko mu nisu potrebni ili želi da upotrebi izvoz kao šablon za unos.
Atributi naloga u JSON fajlu su opisana u sledećoj tabeli (semantika i sintaksa polja definisana je odgovarajućim uredbama):
JSON polje | Opis | JSON Tip | Komentar | Obavezno |
---|---|---|---|---|
Amount | Iznos | Number | Pozitivan broj | da |
Comment | Komentar | String | Do 1024 karaktera | |
CreditorAddress | Adresa primaoca | String | Do 200 karaktera | da |
CreditorBankAccount | Račun primaoca | String | 6-18 numerika, crtica - je dozvoljena bilo gdevodeće nule su opcione |
da |
CreditorCode | PBO | String | Do 23 karaktera (uključujući simbole) | |
CreditorCodeModel | Model PBO | Number | 11 ili 97 | |
CreditorName | Naziv primaoca | String | Do 100 karaktera | da |
DebtorBankAccount | Broj računa dužnika | String | 6-18 numerika, crtica - je dozvoljena bilo gdevodeće nule su opcione |
da |
DebtorCode | PBZ | String | Do 23 karaktera (uključujući simbole) | |
DebtorCodeModel | Model PBZ | Number | 11 ili 97 | |
ExpectedPaymentDate | Datum plaćanja | String | ISO8601 format | |
ExternalId | Eksterni identifikator naloga | String | Do 16 karaktera | |
PaymentBasis | Svrha plaćanja | String | Do 105 karaktera | da |
PaymentCode | Šifra plaćanja | Number | Prirodni broj N, 100 ≤ N < 1000 | |
UrgentPayment | Hitno plaćanje | Boolean | ||
UserGroupName | Naziv korisničke grupe naloga | String | 1 - 64 karaktera | |
UserTags | Korisnički tagovi | Array[string] | 0 - 5 elemenata niza 3-32 karaktera po tagu |
JSON šema: payment-order.schema.json
Dodatno:
- Elementi naloga za prenos koji nisu obavezni mogu u JSON da se ne navode, da budu tipa
null
ili prazan string - Dodatni atributi u JSON nalogu se ignorišu, osim ako mu je ime
Error
koji se ne sme koristiti
Opcioni atributi se ne moraju navoditi u JSON
Svi opcioni atributi naloga za prenos se ne moraju navoditi, što je preporučeno jer značajno smanjuje veličinu fajla za grupni unos.
Ne postoji nikakva razlika u obradi naloga koji na primer poseduje "Comment": ""
, "Comment": null
ili ne postoji ali za veći broj naloga je JSON fajl značajno manji ako se ne navode opcioni atributi koji nemaju vrednost.
Pored ovoga, sintaksna pravila podrazumevaju i se da se sprovodi validacija kontrolnog broja za:
- PBO i PBZ za koje je model postavljen na 97 i 11
- Račun primaoca
Simboli u PB
Simboli - spejs, crta, zvezda, taraba itd. - mogu da se nađu u PBO i PBZ uz sledeća ograničenja:
- PB ne sme da počne ili se završi simbolom
- PB ne sme da ima uzastopne simbole
Prilikom sprovođenja plaćanja:
- Polja koja su duža od onih koja su propisana uredbama će biti automatski skraćena na propisanu dužinu
- Ćirilica se automatski transliterira u latinicu
Ovi podaci u ePP ipak ostaju onakvi kakve ih je korisnik uneo, dok se se na pregledu dnevnih transakcija i izvoda vide izmenjeni podaci.
Primer 2 naloga u nizu JSON fajla je dat u nastavku. Drugi nalog sadrži najmanji mogući broj atributa koji je potrebno popuniti.
[
{
"PaymentBasis": "Промет робе и услуга",
"PaymentCode": 290,
"Amount": 1100223.24,
"DebtorBankAccount": "840-1992-69",
"DebtorCodeModel": 11,
"DebtorCode": "112-23",
"CreditorName": "NIL DOO",
"CreditorAddress": "Владете Ковачевића; 11000 Београд",
"CreditorBankAccount": "888888888888888888",
"CreditorCodeModel": 97,
"CreditorCode": "faktura 2021/1232",
"UrgentPayment": false,
"ExpectedPaymentDate": "2020-12-29T00:00:00",
"ExternalId": "",
"UserGroupName": "",
"Comment": "Тест"
},
{
"PaymentBasis": "Svrha",
"PaymentCode": 290,
"Amount": 100.00,
"DebtorBankAccount": "840000000000153021",
"CreditorName": "Test DOO",
"CreditorAddress": "Зетска; 18000 Ниш",
"CreditorBankAccount": "188888888888888881"
}
]
Validacija JSON↵
Opcija otvara alat kojim se može proveriti ispravnost JSON fajla za grupni unos naloga putem JSON šeme.
Alat pruža sledeće mogućnosti:
- Validacija JSON sintakse i semantike
- Pregled liste grešaka i upozorenja sa oznakom reda i teksta u fajlu
- Upozorenja za višak atributa u nalogu za prenos
- Ažuriranje sadržaja JSON fajla u online editoru i snimanje u lokalni fajl
- Uvid u aktuelnu verziju JSON šeme
Korisnik može sprovoditi izmene u online editoru dok ne nestanu sve greške, snimiti fajl na disk lokalnog uređaja i zatim ga učitati povratkom na stranicu za grupni unos. Greške su označene crvenom bojom a upozorenja žutom. Upozorenja ne moraju biti problem obzirom da se nepoznati atributi koji se nađu u JSON nalogu ignorišu, ali ukoliko postoji slovna greška u nekom od opcionih atributa, to može biti prepoznato na ovaj način.
Na sledećoj slici može se videti primer JSON fajla za grupni unos naloga za prenos sa greškama i upozorenjima:
Na slici su označene sledeće greške:
UrgentPayment
(hitno plaćanje) je naveden kao string"false"
umesto ključne rečifalse
tipa podatkabool
ExpectedPaymentDate
(datum očekivanog plaćanja) je naveden u pogrešnom formatu12.04.2022
umesto2022-04-12
PaymentCode
(šifra plaćanja) atribut nedostaje, a obavezan jeCreditorName
(naziv primaoca) je prijavljen kao atribut koji je obavezan a nedostaje- Obzirom da postoji upozorenje da je
CreditorNam
dodatni atribut, očigledno je ovo slovna greška (nedostajee
na kraju reči)
- Obzirom da postoji upozorenje da je
Kontrola naloga↵
Prilikom kreiranja naloga za prenos, vrše se sintaksne i semantičke kontrole unetih podataka.
Sintaksne kontrole se vrše na osnovu definicija elemenata naloga. U pitanju su jednostavne kontrole poput zadovoljavanja dužine teksta, mogućih karaktera, raspona brojeva itd. Ove kontrole su detaljno opisane u dokumentu o strukturi JSON fajla za mašinski unos naloga, a na osnovu dokumenta odluka o sadržini naloga.
Semantičke kontrole uzimaju u obzir odnos elemenata naloga i sprovode se na osnovu poslovnih pravila koje definiše UT. Detalji ovih pravila su navedeni u nastavku.
Da bi bilo moguće kreirati nalog za prenos u ePP, on mora zadovoljiti sva relevantna poslovna pravila. Pravilo se sastoji od dva logička izraza izražena standardnim matematičkim simbolima: izraz kontrole i izraz uslova pod kojim se ta kontrola sprovodi.
Nalog za prenos mora da zadovolji sve kontrole za koje je uslov ispunjen, inače se smatra neispravnim.
Iznos je pozitivan broj manji od maksimalnog iznosa računa↵
- epp-000
- Iznos > 0 ∧ Iznos < Maksimalni iznos računa
Račun dužnika je uključen u ePP↵
2022-01-14 Pravilnik o planu KRT — Pravilnik o PP KRT
- epp-001
- Grupa (Račun dužnika) ∉ [1*, 23*, 32*, 34*, 41*, 43*, 5*, 63*, 67*, 68*, 69*, 73*, 77*, 78*, 79*, 82*, 83*, 9*]
Banka primaoca je ispravna↵
2022-01-14 NBS spisak banaka
- epp-002
- Banka (Račun primaoca) ∈ Šifarnik banaka
Grupa računa ima dozvolu plaćanja↵
2022-01-14 Pravilnik UJP — Pravilnik o planu KRT — Pravilnik o PP KRT
- epp-003
- Grupa (Račun dužnika) ∉ [211, 505, 803, 806, 843, 860]
Račun primaoca ne pripada KRT↵
2023-02-03 Pravilnik o planu KRT
- epp-004
- Banka (Račun primaoca) = 840 ∧ Grupa (Račun primaoca) ≠ [505, 100]
Račun primaoca mora biti javni uplatni ili evidencioni za račun dužnika iz grupe evidencionih koji nije izuzet↵
2022-11-07 Pravilnik UJP
- epp-005
- Grupa (Račun dužnika) = 845 ∧ Nosilac (Račun dužnika) ≠ 10521 ∧ !(Partija (Račun dužnika) = 31155845 ∧ Račun primaoca = 840-1620-21)
- (Banka (Račun primaoca) = 840 ∧ Grupa (Račun primaoca) ∈ [843, 845, 849])
Šifra plaćanja je dozvoljena za račun dužnika čiji nosilac nije UC i PU↵
2022-01-14 NBS šifre plaćanja
- epp-006
- Nosilac (Račun dužnika) ≠ [10521, 10522]
- Šifra plaćanja ∉ [1*, 257, 258, 261, 289, 9*]
Šifra plaćanja je dozvoljena za račun dužnika čiji je nosilac UC↵
2022-01-14 NBS šifre plaćanja
- epp-007
- Nosilac (Račun dužnika) = 10521
- Šifra plaćanja ∉ [1*, 261, 289, 9_UC]
gde je:
9_UC
oznaka za skup šifara plaćanja koje počinju sa 9 bez šifara957
i958
.
Šifra plaćanja je dozvoljena za račun primaoca iz grupe JU7↵
2022-01-14 Uputstvo o šiframa plaćanja PU
- epp-008
- Banka (Račun primaoca) = 840 ∧ Grupa (Račun primaoca) = 843 ∧ (Partija (Račun primaoca))[5] = 7
- Šifra plaćanja ∈ [253, 290, 353] ∨ (Šifra plaćanja = 261 ∧ Nosilac (Račun dužnika) = 10522)
Šifra plaćanja je dozvoljena za račun primaoca iz grupe JU8 i JU9↵
2022-01-14 Uputstvo o šiframa plaćanja PU
- epp-009
- Banka (Račun primaoca) = 840 ∧ Grupa (Račun primaoca) = 843 ∧ Partija (Račun primaoca)[5] ∈ [8, 9]
- Šifra plaćanja ∈ [253, 290, 270, 271, 275, 276, 277, 290, 353]
Šifra plaćanja je obavezno 254 za рачун примаоца 840-4848-37↵
2022-01-14 Pravilnik o PP KRT
- epp-010
- Račun primaoca = 840-4848-37
- Šifra plaćanja = 254
Model PBZ je obavezno 97 za nosioce računa dužnika KJS tipa 0-2 osim za određene račune iz klase 2,7,8↵
2022-01-14 Pravilnik o PP KRT
- epp-011
- Tip KJS (Nosilac (Račun dužnika)) ∈ [0,1,2] ∧ Grupa (Račun dužnika) ∉ [210, 211, 212, 213, 215, 219, 725, 726, 804, 845]
- Model PBZ = 97
Model PBO je obavezno 97 osim za fakture, kada je račun dužnika iz grupe 620-647 i banka računa primaoca UT↵
2022-01-26 Pravilnik o PP KRT
- epp-012
- Grupa (Račun dužnika) ∈ [620, 621, 624, 640, 641, 644, 645, 647] ∧ Banka (Račun primaoca) = 840 ∧ Šifra plaćanja ∉ [220 .. 226]
- Model PBO = 97
PBO obavezno sadrži BOP za račun primaoca 840-4848-37↵
2022-01-14 Uputstvo o šiframa plaćanja PU
- epp-013
- Račun primaoca = 840-4848-37
- Model PBO = 97 ∧ PBO ∈ BOP ∧ BOP[3] = 9
PBO obavezno sadrži BOP za šifre plaćanja 240-254↵
2022-01-14 Uputstvo o šiframa plaćanja PU
- epp-014
- Banka (Račun primaoca) = 840 ∧ Šifra plaćanja ∈ [240, 242, 244, 247, 248, 249, 254]
- Model PBO = 97 ∧ PBO ∈ BOP ∧ BOP[3] = 9
PBO obavezno sadrži šifru trezora UT za grupu računa 843↵
2022-01-14 Pravilnik UJP
- epp-015
- Banka (Račun primaoca) = 840 ∧ Grupa (Račun primaoca) = 843
- Model PBO = 97 ∧ PBO[1-2] = KB97, PBO[3-5] = Šifra trezora
PBO je obavezan za fakture↵
2022-01-14 Zakon o rokovima izmirenja
- epp-016
- Šifra plaćanja ∈ [220..226]
- PBO ≠ ⊥
Šifra plaćanja je obavezno 298 za račune tarife UT↵
2023-06-06 Uredba o tarifi UT
- epp-017
- Račun primaoca ∈ RTUT
- Šifra plaćanja = 298
gde je:
RTUT
-840-102849-41
,840-30969845-06
Za šifru plaćanja 298, račun primaoca mora pripadati računima tarife UT↵
2023-06-06 Uredba o tarifi UT
- epp-018
- Šifra plaćanja = 298
- Račun primaoca ∈ RTUT
gde je:
RTUT
-840-102849-41
,840-30969845-06
Šifra plaćanja je dozvoljena za račun dužnika čiji je nosilac PU↵
2024-10-19 NBS šifre plaćanja
- epp-019
- Nosilac (Račun dužnika) = 10522
- Šifra plaćanja ∉ [1*, 257, 258, 289, 9*]
Značenje↵
Matematički simboli↵
Simbol | Značenje |
---|---|
= ≠ ! | Jednako, različito, nije |
∧ ∨ | I / ili |
∈ ∉ | Jeste / nije element skupa |
⊥ | Nema sadržaj |
[n..m] | Niz karaktera ili brojeva počev od pozicije/broja n zaključno sa pozicijom/brojem m |
[n] | Karakter niza na poziciji n |
ℕ | Skup prirodnih brojeva |
𝕎 | Skup alfanumeričkih brojeva |
Ikone↵
Ikona | Značenje |
---|---|
Identifikator kontrole u ePP | |
Logički izraz: uslov pod kojim se kontrola sprovodi | |
Logički izraz: kontrola | |
Datum početka i opciono kraja kontrole u sistemu | |
Izvor kontrole |
Banka↵
Banka računa su prve tri cifre.
Primer
Za račun 840-0000711144843-89
banka je 840
.
Partija↵
Broj računa u okviru banke, 13 brojeva nakon banke ili manje ukoliko se piše bez vodećih nula
Primer
Za račun 840-0000711144843-89
partija je 0000711144843
ili 711144843
(bez vodećih nula).
Grupa↵
Poslednje 3 cifre partije računa koji se vodi u UT nazivaju se grupa računa.
Primer
Za račun 840-0000711144843-89
grupa je 843
.
Nosilac↵
JBKJS nosioca računa koji se vodi u UT. Svaki račun koji se vodi u UT mora imati tačno jednog nosioca.
Tip KJS↵
Tip KJS koji se vodi u servisu UT Evidencija KJS.
Primer
Tip KJS 10523 je 1 (direktni korisnik budžetskih sredstava).
Račun dužnika↵
Račun sa koga se prenose sredstva (račun platioca). Vodi se u UT i mora biti odobren za korišćenje u ePP.
Račun primaoca↵
Račun na koji se prenose sredstva. Vodi se u UT ili u komercijalnoj banci.
Naziv primaoca↵
Naziv primaoca.
Svrha plaćanja↵
Svrha plaćanja naloga za prenos.
Šifra plaćanja↵
Šifra plaćanja naloga za prenos. Šifre plaćanja propisuje NBS.
Iznos↵
Iznos naloga za prenos u decimalnom formatu.
PBZ↵
Poziv na broj zaduženja. Ukoliko je element naloga Model PBZ postavljen na 97 ili 11, proverava se kontrolni broj po međunarodnom standardu ISO 7064 МОО111.
PBO↵
Poziv na broj odobrenja. Ukoliko je element naloga Model PBO postavljen na 97 ili 11, proverava se kontrolni broj po međunarodnom standardu ISO 7064 МОО111.
Šifarnik banaka↵
Sadrži NBS spisak banaka. Banka mora biti aktivna u trenutku kreiranja naloga.
BOP↵
Broj objedinjene naplate za koji je zadužena PU se postavlja u PBO određenih naloga za prenos pri čemu se uvek koristi model 97.
Sintaksa BOP definisana je na sledeći način:
- Dužina(BOP) = 19 ∧ c(BOP) ∈ ℕ
- Dužina(BOP) = 20 ∧ c(BOP) ∈ 𝕎 ∧ BOP[-1] ∈ [X, Y] ∧ BOP[3] ∈ [9]
gde je:
- c - oznaka za karakter
Detalji naloga za prenos↵
Stranica prikazuje detalje ranije unetog naloga za prenos.
Aplikativna ovlašćenja
Za upotrebu ovih funkcionalnosti potrebno je posedovati odgovarajuća ovlašćenja za rad sa nalozima:
- Pregled naloga
Prečice
Na stranici je moguće koristiti prečice detalja naloga za prenos.
Centralni deo stranice sadrži prikazane sve elemente naloga za prenos. Boja naloga predstavlja njegov status u platnom prometu.
Desna strana sadrži metapodatke o nalogu:
- Ime i prezime korisnika koji su kreirali, izmenili i platili nalog, kao i vreme ovih događaja
- Ukoliko je nalog realizovan, prikazani su podaci o transakciji u platnom prometu: referentni broj, vreme ukupnog trajanja transakcije kao i poruku o grešci ukoliko ona postoji
Sledeće funkcionalnosti su dostupne:
- Ažuriranje naloga, ukoliko nije poslat na plaćanje
- Kopiranje naloga
- Izvoz u više formata: PDF, XML, JSON
- Štampanje naloga
- Ažuriranje tagova
Partneri↵
Korisnik može za svoju organizaciju definisati listu partnerskih organizacija sa kojima regularno posluje. Partnera je moguće odabrati u toku unosa naloga korišćenjem polja Račun primaoca - prilikom unosa ovog polja biće prikazani svi partneri koji sadrže uneti kriterijum, a ako ne postoji ni jedan, korisnik nije sprečen da ukuca potpuno novi broj računa:
Ukoliko je partner odabran, polje će biti zamenjeno njegovim računom i polje Primalac će biti automatski popunjeno imenom i adresom partnera. Pretraga se može raditi bilo kojim pismom - ćirilica i latinica - sa identičnim rezultatima.
Korišćenje partnera je potpuno opciono.
Aplikativna ovlašćenja
Za upotrebu partnera ne postoje posebna ovlašćenja. Korisnik mora minimalno imati ovlašćenja za rad sa nalozima, Upravljanje nalozima, da bi mogao da koristi već unete partnere.
Za unos partnera potrebno je imati ovlašćenja za rad sa partnerima.
Pregled i unos↵
Partneri se unose na nivou organizacije i dostupni su za korišćenje svim korisnicima organizacije. Moguće je unositi više partnera odjednom kroz grafički interfejs ili upotrebom struktuiranog fajla.
Ručnim unosom mogu se u jednom koraku uneti više partnera odabirom opcije koje se nalazi na traci operacija liste svih partnera:
- Opcija dodaje novi red u listu partnera
- Opcija briše red u kome se nalazi
- Taster Enter potvrđuje unos u tekućem polju i prebacuje na sledeće a kada se dođe do poslednjeg polja, dodaje novi red
- Opcija Ctrl+Enter sve unete partnere snima u bazu podataka organizacije ili prečica
Unete partnere je moguće pregledati u listi svih partnera gde postoje i opcije za filtriranje svih atributa.
Operacije↵
Sledeće operacije je moguće uraditi sa partnerima
Brisanje↵
Jednog ili više partnera je moguće trajno obrisati tako što se u listi selektuju partneri i odabere opcija Obriši. Identična opcija postoji i na detaljima konkretnog partnera.
Partnera je uvek moguće obrisati bez obzira da li je ranije korišćen na nalogu za prenos ili ne. Razlog je što se podaci o partnerima kopiraju fizički na nalog tokom odabira tako da brisanje ne utiče na postojeće naloge.
Izmena↵
Moguće je izmeniti sve detalje jednog partnera na njegovoj stranici sa detaljima upotrebom opcije
.Podatke o partneru je moguće izmeniti bez obzira da li je ranije korišćen na nalogu za prenos ili ne. Razlog je što se podaci o partnerima kopiraju fizički na nalog tokom odabira tako da izmena ne utiče na postojeće naloge već samo na buduće.
Izvoz i uvoz↵
Partnere je moguće izvesti u neki od željenih formata. Ovakve fajlove je takođe moguće vratiti nazad u sistem upotrebom opcije listi svih partnera.
naStruktura JSON fajla↵
Šablon JSON fajla se dobija izvozom proizvoljnog partnera čime se dobija ažurni format za grupni unos. JSON fajl je jednostavnog formata i sadrži niz JSON objekata partnera, pri čemu ne može imati više od 5000 naloga u jednom fajlu.
Koristeći grupni unos, moguće je uneti nove partnere i izmeniti postojeće. Ukoliko JSON fajl sadrži i atribut Id
, biće ažuriran partner sa tim identifikatorom. Identifikator se može videti u linku na detaljima partnera. Najlakši način izmene je selektovati niz partnera i uraditi izvoz u JSON koji uključuje sistemske atribute.
JSON polje | Opis | JSON Tip | Komentar | Obavezno |
---|---|---|---|---|
Name | Naziv partnera | String | Do 256 karaktera | da |
Address | Adresa partnera | String | Do 256 karaktera | da |
BankAccount | Broj računa partnera | String | 18 karaktera | da |
Comment | Komentar | String | Do 128 karaktera |
JSON šema: partner.schema.json
Primer 2 partnera u nizu JSON fajla je dat u nastavku:
[
{
"Name": "NIL DOO",
"Address": "Владете Ковачевића; 11000 Београд",
"BankAccount": "888888888888888888",
"Comment": "Komentar 1"
},
{
"Name": "Тестни партнер",
"Address": "11000 Београд",
"BankAccount": "999999999999999999"
}
]
U okviru unosa, biće uneto šta je moguće dok će sve greške biti prijavljene.
Kako dobiti ažurni JSON šablon za unos
Uvek ažurni JSON šablon za grupni unos partnera može se dobiti ukoliko se ručno unese makar jedan partner, a zatim eksportuje u JSON fajl sa obeleženom opcijom Ne izvozi sistemski generisane atribute.
Tagovi↵
Tagovi su jednostavni tekstualni markeri kojim se mogu obeležiti nalozi za prenos u bilo kom trenutku. Svaki nalog može da ima dodeljen niz tagova koji se koriste za uređivanje naloga u kategorije i lakše filtriranje.
Aplikativna ovlašćenja
Za upotrebu ovih funkcionalnosti potrebno je posedovati neko od odgovarajućih ovlašćenja za rad sa tagovima.
Korisnik samostalno kreira tag kada mu zatreba prostim navođenjem njegovog imena u polju za unos tagova. Ukoliko tag ranije nije postojao, automatski će biti kreiran, a ako jeste postojao, korisnik će kucanjem nekoliko slova taga dobiti ponudu za odabir postojećih tagova koji sadrže navedenu frazu.
Tagovi su vidljivi na nivou organizacije - svi korisnici zajednički upotrebljavaju i upravljaju tagovima s'tim da im se ta prava mogu ograničiti. Sistem takođe koristi tagove da bi obeležio statuse i druge osobine naloga za prenos. Sistemske tagove korisnik ne može modifikovati.
Ime taga↵
Korisnik određuje ime taga slobodnom voljom. Ime se može uneti na bilo kom pismu i mora da zadovolji sledeća pravila:
- ne može biti kraće od 3 i duže od 32 slova
- ne može imati Space simbol
- ne može početi simbolom
-
koji ukoliko se javi biće automatski uklonjen bez prijave greške
Umesto spejs simbola reči unutar složenijih tagova mogu se razdvajati minusom.
Vrste tagova↵
Postoje dve vrste tagova: korisnički i sistemski. Svi tagovi su prikazani na istom mestu, ali sistemski imaju boju i prikazuju se pre niza korisničkih tagova:
Na gore prikazanoj slici:
- Sistemski tagovi su: извршен п-4Lb
- Korisnički tagovi su: usluge други-квартал hitno
Prilikom ažuriranja tagova korisnik može menjati samo korisničke tagove, dok u sistemske tagove ima samo uvid.
Korisnički tagovi↵
Korisnik može samostalno kreirati i upravljati sa neograničenim brojem tagova u okviru svoje organizacije. Tagovi koje korisnik kreira nemaju posebno značenje u sistemu i korisnici organizacije samostalno određuju da li će i koliko koristiti tagove kao i kakvo značenje postavljanje taga ima za predmetne naloge.
Jedan nalog može imati maksimalno 5 korisničkih tagova.
Primeri korišćenja korisničkih tagova
- Organizacija može postaviti pravilo da se nalozi nikada ne brišu već im se postavlja tag отказан i da takve naloge ne treba slati na plaćanje. Naravno, sistem ne može da nametne sprovođenje ovakvog pravila već korisnici moraju da ga se pridržavaju.
- Moguće je rezervisati jedan ili više korisničkih tagova za označavanje šablona. Npr. tag šablon je uvek prisutan dok dodatni tagovi pojašnjavaju namenu šablona, recimo šablon komunalno može da se koristi za markiranje svih šablona naloga prema komunalnim službama. Odabirom taga šablon biće prikazani svi različiti tipova šablona a korisnik može dodati još neki od tagova da bi prikazao samo šablone određene kategorije.
- Dva korisnika od kojih jedan ima samo pravo kreiranja naloga a drugi pravo plaćanja, koriste tag da komuniciraju šta je potrebno uvrstiti u plaćanje. Korisnik koji je kreirao naloge markira ih tagom plate-za-januar a kada je završio prenosi poruku drugom korisniku da može da plati ovaj tag. Drugi korisnik dolazi na sistem, odabirom predmetnog taga selektuje sve naloge koji ga imaju i zatim nad tom listom sprovodi plaćanje. U nekom trenutku uvode internu konvenciju da ne bi morali da se dogovaraju da ako ime taga počinje sa
!
da je spreman za plaćanje tako da nadalje koriste tagove kao što su !плате !услуге itd. Korisnik koji unosi naloge inicijalno im daje tag bez uzvičnika i kada je završio sa pripremom liste naloga sprovodi preimenovanje postojećeg taga.
Sistemski tagovi↵
Sistem koristi ove tagove da označi naloge nad kojima postoje neka sistemska dešavanja. Ovi tagovi se listaju pre korisničkih tagova.
Sistemski tagovi uvek nose određeno značenje i takođe služe kao osnov za boju naloga. Osnovna namena sistemskih tagova je da prikazuju statuse naloga za prenos.
Svi niže navedeni tagovi zaključavaju nalog za izmene. Takođe, pokušaj slanja na plaćanje liste naloga koji sadrže ovako tagovane naloge biće odbijen zbog nevalidnog statusa naloga.
Korisnički tag može biti nazvan isto kao sistemski tag
Na primer, sistemski tag извршен i korisnički tag извршен mogu da postoje u istom trenutku na nalogu bez zabune - pre svega mogu se identifikovati po boji, a odabirom odgovarajućeg taga biće prikazani relevantni nalozi bez ikakvog mešanja.
активан ↵
Nalog je uspešno poslat na plaćanje. Ovo znači da trenutno čeka svoj red na slanje u platni promet što obično ne traje duže od minuta ali može da varira u zavisnosti od opterećenosti sistema.
Nalozi koji imaju ovaj status mogu svakog sekunda da budu poslati na realizaciju.
извршен ↵
Nalog je uspešno izvršen u platnom prometu. Na detaljima naloga mogu se videti sve informacije o realizovanoj transakciji.
Sa ovim nalogom nema daljih aktivnosti.
грешка ↵
Nalog nije prošao kontrolu platnog prometa i odbijen je sa greškom koju korisnik može videti na detaljima naloga.
Nalog sa greškom se ne može ponovo poslati na izvršenje da bi se očuvala istorija plaćanja, već se mora kopirati i poslati u okviru novog plaćanja.
чека ↵
Nalog je poslat na realizaciju u platni promet ali je u nekoj vrsti čekanja - likvidnost, kliring itd.
Normalno je da je ovo stanje naloga prolazno i da će u manje ili više brzo u toku dana doći do promene statusa.
Nalog može završiti dan sa ovim statusom i u tom slučaju sa njim nema daljih aktivnosti.
неизвршен ↵
Nalog je poslat na realizaciju u platni promet ali nije izvršen zbog neke okolnosti (na primer blokada računa primaoca).
Sa ovim nalogom nema daljih aktivnosti.
П tag ↵
Označava da nalog učestvuje u plaćanju. Ime P taga se sastoji od prefiksa п-
nakon koga se nalazi jedinstveni identifikator plaćanja u sistemu. Upotrebom ovog taga korisnik iz liste svih nalog selektuje samo naloge koji pripadaju konkretnom plaćanju.
Nalog može imati samo jedan P tag jer se ne može naći u više pojedinačnih plaćanja.
Н tag ↵
Označava da је nalog kreiran koristeći operaciju grupni unos naloga. Ime N taga se sastoji od prefiksa н-
nakon koga se nalazi jedinstveni identifikator grupnog unosa u sistemu. Upotrebom ovog taga korisnik iz liste svih nalog selektuje samo naloge koji su kreirani u sistemu koristeći jedan JSON fajl.
Nalog može imati samo jedan N tag jer se ne može naći u više pojedinačnih JSON fajlova.
Upotreba tagova↵
Unos i pregled↵
Korisnički tagovi se unose tako što se u posebno polje upisuje niz tagova. Nepostojeći tag biće automatski kreiran dok će tag koji je obrisan sa svih naloga koje je označavao biti automatski obrisan.
Nakon unosa dela imena taga biće prikazana lista prvih nekoliko ranije kreiranih tagova koji zadovoljavaju uneti kriterijum. Da bi uneo niz tagova, korisnik unosi jedan po jedan tag i potvrđuje kraj unosa imena taga sa Enter ili Space, nakon čega unosi sledeći tag i tako sve do željenog ili maksimalnog broja tagova (5). Na kraju mora potvrditi ceo niz tagova odabirom opcije ili prečice Ctrl+Space ili odustati odabirom opcije Otkaži ili prečicom Esc.
Okvir taga
Tag koji je uspešno unet dobija okvir inače se smatra da korisnik nije još završio unos imena taga.
Tagovi se unose na jedan od sledećih mesta:
- Tokom unosa naloga u posebno polje Tagovi
- Tokom pregleda detalja naloga
- Korišćenjem operacije masovnog tagovanja gde se mogu postaviti/izmeniti/obrisati na više naloga za prenos u jednom koraku
Ove operacije se sprovode na ovim mestima korišćenjem opcije prečice Alt+T. Tagove je moguće izmeniti uvek.
ili upotrebomTagovi su nadalje prikazani na svim mestima koja prikazuju nalog za prenos. Za pregled svih kreiranih tagova koristi se tag menadžer u okviru koga se mogu pretraživati tagovi i sortirati u odnosu na datum upotrebe kao i na broj naloga za prenos koje označavaju. U okviru tag menadžera posebno su predstavljeni različiti tipovi tagova.
Filtriranje naloga↵
Tag se primarno upotrebljava mišem tako što se izabere njegovo ime levim, desnim ili srednjim tasterom:
Taster miša 🖱️ | Značenje |
---|---|
Levo | Dodaje pozitivni tag u filter. Nalog koji zadovoljava ovaj filter mora da sadrži ovaj tag |
Desno | Dodaje negativni tag u filter (sa prefiksom - ).Nalog koji zadovoljava ovaj filter ne sme da sadrži ovaj tag |
Srednje | Otvara editor taga. Tagu se može promeniti ime i opis, i može se obrisati čime će biti uklonjen sa svih naloga koji ga sadrže |
Izborom taga, isti se dodaje na tekući filter naloga. Držanjem tastera Ctrl dok se koristi miš odabrani tag neće biti dodat na filter već će zameniti ceo filter.
Ukoliko filter sadrži više pozitivnih i negativnih tagova, biće selektovani nalozi za prenos koji sadrže sve pozitivne tagove i nijedan negativni tag.
Primer tag filtera
Ako je postavljen sledeći filter naloga:
biće selektovani svi nalozi za prenos sa identifikatorom plaćanja 4Lb
koja imaju i korisnički tag важно ali nisu označeni sistemskim tagom извршен (dakle, biće selektovani svi drugi statusi naloga - greške, čekanja itd. - među "važnim" nalozima tog plaćanja)
Ukoliko se miš zadrži (eng: hover) iznad taga, biće prikazan njegov opis, ako postoji. Svi sistemski tagovi imaju opis, dok korisnik sam unosi opis svojih tagova koristeći srednji taster miša na tagu.
Operacije ↵
Operacije sa nalozima za prenos↵
Nad jednim ili više selektovanih naloga za prenos se mogu sprovoditi razne operacije koje su dostupne u okviru:
- Liste naloga, gde se mogu sprovoditi nad većom grupom naloga (masovne operacije)
- Detalja naloga, gde se sprovode sa tim konkretnim nalogom. Ovo je identično kao i selekcija samo tog naloga u listi naloga i pokretanje iste opcije (individualne operacije)
Aplikativna ovlašćenja
Za upotrebu ovih funkcionalnosti potrebno je posedovati neko od odgovarajućih ovlašćenja za rad sa nalozima.
Masovne operacije se sprovode tako što se pre svega selektuje grupa naloga upotrebom filtera i tagova a zatim se nad tom grupom primeni operacija.
Ukoliko ne postoji ručna selekcija naloga na tekućoj strani (koristeći kvadratiće na levoj strani liste naloga) biće prikazano upozorenje da će operacija biti sprovedena nad celom tekućom listom naloga, uključujući i stranice koje se trenutno ne vide na ekranu što korisnik mora posebno potvrditi. Ako selekcija postoji, operacija se sprovodi samo nad selektovanim nalozima tekućeg filtera.
Ekrani svih operacije imaju na vrhu ikonu (?) koja korisnika vodi na detaljno uputstvo o korišćenju.
Traka operacija↵
Traka operacija nad nalozima je uvek vidljiva na vrhu ekrana liste naloga .
Prikazane operacije 1 i 2 sadrže meni sa dodatnim, ređe korišćenim operacijama. Meni se dobija selekcijom simbola ▾ u gornjem desnom uglu:
Opcija broj 1 - Novi nalog - je na detaljima naloga zamenjena opcijom Ažuriraj nalog ukoliko je nalog moguće izmeniti (nije još uvek poslat na plaćanje).
Sve operacije sprovode se u maniru "biće urađeno sve što može da bude urađeno". Ovo znači da operacija nad grupom naloga može da ima uspešan status za jedan deo grupe a neuspešan za drugi. Detalji individualnih rezultata operacije dostupni su u okviru panoa rezultata operacija.
Ograničenja↵
Servis poseduje ograničenje po pitanju koliko naloga za prenos može obraditi u jednom koraku u bilo kojoj operaciji. Trenutno ograničenje je postavljeno na 5000 naloga.
Ukoliko korisnik želi da radi sa više naloga od tekućeg ograničenja, mora ponoviti operaciju dovoljan broj puta da bi obradio sve željene naloge. Ovo se odnosi i na plaćanje naloga - na primer, slanje 15000 naloga na plaćanje mora se sprovesti kao 3 različita plaćanja u ePP.
Kopiranje naloga↵
Kopiranjem se jedan ili više postojećih naloga dupliraju - novi nalozi imaju potpuno isto popunjene elemente ali su im dodeljeni novi identifikatori. Mogu se kopirati bilo kakvi nalozi, uključujući i one koji su zaključani za izmenu. Jedini izuzetak je kopiranje naloga koji imaju postavljen eksterni identifikator čija svrha i jeste da spreči dupliranje naloga (i samim tim dupla plaćanja).
Aplikativna ovlašćenja
Za upotrebu ovih funkcionalnosti potrebno je posedovati dva ovlašćenja:
- Upravljanje nalozima
- Pregled detalja računa
Razlozi za kopiranje su:
- Ukoliko se regularno sprovodi plaćanje istog naloga, nema potrebe da se ponovo unosi već se kopira. Ovo se koristi i za slične naloge jer je kopije moguće naknadno izmeniti.
- Ukoliko postoje greške u realizaciji, nalozi su markirani sistemskim tagom greška i zaključani su za izmenu i ponovna plaćanja da bi se sačuvala istorija plaćanja. Korisnik selektuje sve ili određene naloge sa greškama, kopira ih, a zatim uz eventualne dorade uvrštava u listu za novo plaćanje.
Na sledećoj slici prikazana je izmena svih parametara, zamenu svih tagova sa tri nova, kao i upozorenje koje korisnik dobija ukoliko ne selektuje konkretne naloge u listi:
Parametri↵
Opcije kopiranja↵
Sledeći parametri operacije su na raspolaganju:
Ukloni eksterni broj naloga↵
Ne može da postoji više od jednog naloga sa istim eksternim brojem te bez upotrebe ove opcije nije moguće kopirati takve naloge.
Opcija označava da kopije naloga neće imati ovaj atribut popunjen.
Ukoliko ova opcija nije uključena, postojeći nalozi koji imaju unet eksterni broj će biti prijavljeni kao greške.
Novi očekivani datum plaćanja↵
Postavljanje novog datuma plaćanja na sve kopije.
Tagovi↵
Opcije koje služe za modifikaciju postojećih korisničkih tagova.
Ukloni postojeće tagove↵
Kopije neće imati tagove.
Dodaj nove tagove↵
Svim kopijama će biti dodat niz tagova sve do maksimalnog mogućeg broja tagova koje nalog može da ima (5).
Ukoliko ukupan broj tagova prevazilazi maksimalni, za taj nalog operacija neće biti izvršena i on će biti prijavljen među greškama operacije. Istovremenim korišćenjem sa prethodnim parametrom, postiže se zamena postojećih tagova na svim kopijama.
Komentar↵
Postojeći komentari naloga za prenos se ne kopiraju već kopija naloga nemaju komentar.
Sledeći parametri se mogu koristiti da bi se postavio komentar na kopije naloga:
Dodaj broj originalnog naloga u komentar↵
Svakoj kopiji će biti dodat sledeći tekst:
Копија налога број ###
gde je ### identifikator naloga od koga je ta konkretna kopija nastala.
Postavi komentar na sve kopije↵
Postavljanje identičnog komentara na sve kopije. Ukoliko je prethodna opcija čekirana, broj originalnog naloga će biti dodat na ovaj tekst.
Pravljenje šablona↵
Ova funkcionalnost se može koristiti da bi se postiglo ono što se u nekim drugim sistemima naziva šablonima plaćanja (eng: templates).
Korisnik samostalno bira tag kojim markira šablone, npr. šabloni i označava njime nove ili postojeće naloge. Da bi onda na osnovu šablona kreirao novi nalog, on prikazuje listu svih naloga koji predstavljaju šablon odabirom tog taga. Kada pronađe željeni šablon, selektuje ga (ili odlazi na njegove detalje) i koristi opciju kopiranja.
Ne postoji ograničenje da se kopiranje sprovodi samo sa jednim nalogom/šablonom - na primer, moguće je imati 10 naloga koje je potrebno plaćati svakog meseca, npr. Poreskoj upravi, markiranih sa tagom poput шаблон-пореска-месечно i u jednom koraku kreirati 10 kopija svakog meseca, eventualno izmeniti iznose, i poslati na plaćanje.
Tagovanje↵
Ovom operacijom moguće je masovno dodavati, oduzimati ili postavljati niz tagova na naloge za prenos. Svim nalozima biće dodat ili oduzet isti niz tagova.
Korisnik upotrebljava ovu operaciju da bi bolje organizovao naloge u listi - lista svih naloga organizacije ne bi bila lako pristupačna bez mogućnosti da se nalozi označe tagovima. Nakon što su nalozi označeni tagom, pregled liste može se ograničiti na tu grupu odabirom taga (ili na samom nalogu ili upotrebom tag menadžera). Pored toga, tagove je moguće i kombinovati čime se postižu bazično neograničene mogućnosti organizacije i filtriranja.
Aplikativna ovlašćenja
Za upotrebu ovih funkcionalnosti potrebno je posedovati dva ovlašćenja:
- Pregled naloga
- Upotreba tagova
Na sledećoj slici prikazan je ekran operacije:
Operacija se pokreće sa jednom od dve moguće opcije:
Dodajte ili oduzmite tagove↵
Označava da će bilo kakvi postojeći tagovi selektovanih naloga biti polazna tačka, sa koje će prvo biti izbačen niz tagova naveden u polju Oduzmite tagove a zatim dodat niz tagova iz polja Dodajte tagove.
Moguće je dodati maksimalno 5 tagova na bilo koji konkretni nalog tako da će operacija biti neuspešna za sve one naloge čiji ukupni broj tagova prevazilazi taj broj. Što se tiče oduzimanja tagova, ova operacija ne može biti neuspešna obzirom da se tagovi koji ne postoje na nalogu a navedeni su za izuzimanje ignorišu.
Slika u nastavku prikazuje rezultate delimično uspele operacije masovnog tagovanja:
Primer masovnog tagovanja
Korisnik je selektovao 3 naloga za prenos u listi svih naloga:
Broj naloga | Tagovi |
---|---|
N1 | usluge proba januar хитно |
N2 | |
N3 | хитно komunalno |
Nakon pokretanja operacije masovnog tagovanja sa parametrima:
- Dodajte tagove: ит-услуге prvi-kvartal
- Oduzmite tagove: komunalno
Rezultat operacije, ukoliko je makismalni mogući broj tagova na nalogu 5 je prikazan u sledećoj tabeli:
Broj naloga | Tagovi |
---|---|
N1 | usluge proba januar хитно |
N2 | ит-услуге prvi-kvartal |
N3 | хитно ит-услуге prvi-kvartal |
- N1 nije izmenjen jer bi ukupni broj tagova nakon izmene bio 6 te je za njega prijavljena greška u rezultatima operacije.
- N2 nije imao tagove, tako da oduzimanje taga komunalno nema efekta i ignoriše se, dok su uspešno dodata dva navedena taga.
- N3 je izgubio tag komunalno te su mu na preostali tag хитно uspešno dodata dva navedena taga.
Postavite nove tagove↵
Označava da će bilo kakvi postojeći tagovi selektovanih naloga biti obrisani, nakon čega se postavljaju novi tagovi. Ova operacija ne može biti neuspešna obzirom da se ne dozvoljava unos više od 5 tagova.
Brisanje naloga↵
Naloge za prenos moguće je obrisati ukoliko nisu deo nekog ranije sprovedenog plaćanja. Ovom operacijom je moguće obrisati jedan ili više naloga.
Aplikativna ovlašćenja
Za upotrebu ovih funkcionalnosti potrebno je posedovati ovlašćenje iz kategorije ovlašćenja za rad sa nalozima:
- Brisanje naloga
Nalozi koji su deo plaćanja imaju obavezno п tag i nije ih moguće menjati niti brisati da bi se očuvala istorija platnih aktivnosti. Sa druge strane, nalozi koji nisu deo nekog plaćanja moguće je menjati i nepovratno obrisati iz sistema od strane bilo kog korisnika koji ima odgovarajuća prava.
Ukoliko korisnik selektuje grupu naloga za brisanje, nalozi koji imaju п tag biće prijavljeni kao greške u rezultatima operacije.
Brisanje je zauvek!
Obzirom da masovne operacije mogu potencijalno da obrade do 5000 naloga u jednom koraku, ukoliko korisnik kod masovnog brisanja nije selektovao konkretne naloge, mora da potvrdi operaciju dva puta obzirom da je operacija destruktivna i da naloge nije moguće povratiti sem ukoliko ranije nije urađen izvoz cele predmetne liste.
Ukoliko je potrebno onemogućiti brisanje naloge, korisnicima se mora kreirati i dodeliti lokalna uloga u kojoj je ukinuto pravo brisanja. Umesto brisanja može se koristiti neki korisnički tag kao marker, npr. "отказан", nakon čega je moguće izuzeti ove naloge upotrebom negativnog tag filtera -отказан.
Izvoz naloga↵
Izvozom se jedan ili više naloga preuzima u jednom od raspoloživih formata: CSV, PDF, JSON, YAML.
Aplikativna ovlašćenja
Za upotrebu ovih funkcionalnosti potrebno je posedovati bilo koje od sledeća dva ovlašćenja za rad sa nalozima:
- Pregled naloga
- Upravljanje nalozima
Na slici je prikazan primer operacije:
U ovom konkretnom slučaju, pošto korisnik nije dovoljno suzio filter te je selektovano više od 1000 naloga, operacija ne može da bude sprovedena. Korisnik mora odustati, smanjiti broj naloga revidiranjem filtera i ponovo pokrenuti akciju.
Na slici vidimo da je moguće izmeniti sledeće parametre operacije:
- Format izvoza: CSV, JSON, PDF, YAML
- Jezik elemenata naloga: Srpski ili Engleski
- CSV separator:
,
ili;
- Ne izvozi sistemski generisane atribute: opcija se upotrebljava da bi se generisao šablon za grupni unos naloga ili ako generisani podaci nisu od značaja korisniku.
Podešavanjem separatora može se postići da se CSV otvori korektno u Excel-u - korisnik treba da odabere odgovarajući separator u zavisnosti od regionalnih podešavanja njegovog operativnog sistema - ;
za Srpska podešavanja, ,
za Engleska.
U slučaju da se sprovodi izvoz sa detalja naloga gde je samo jedan nalog uključen, umesto CSV opcije koja nema previše smisla za 1 nalog, koristi se YAML format koji lista sve nazive elemenata naloga i njihove vrednosti, po jedan u svakom redu:
Сврха плаћања: Уплата фактуре
Шифра плаћања: 221
Износ: 110.456,00
...
Učitavanje CSV izvoza u Excel aplikaciji↵
U ovoj sekciji je opisano kako učitati CSV izvoz u Microsoft Excel aplikaciji tako da on bude prepoznat na odgovarajući način.
Odaberite grupu naloga koju želite da izvezete i upotrebite CSV izvoz. Ukoliko vam sistemski podaci nisu potrebni odaberite opciju Ne izvozi sistemski generisane atribute.
Upalite Excel i odaberite opciju File → Open (prečica Ctrl+O) a zatim Browse:
- Odaberite tip fajla Text files (.prn;.txt;*.csv)
- Odaberite CSV izvoz iz sistema ePP
Nakon potvrde otvara se Text Import Wizard koji se sastoji od 3 koraka. U svakom koraku se podešavaju odgovarajuće opcije:
- Delimited
- My data has headers
- Delimiter: Semicolon
;
- Alternativno, ako ste odabrali
,
kao delimiter prilikom CSV izvoza odaberite opciju Comma
- Alternativno, ako ste odabrali
- Za svaku kolonu odaberite tip Text
Na kraju, selektujte popunjene kolone, odaberite opciju iz menija Insert → Table i čekirajte My table has headers.
Nakon ovoga možete koristiti uobičajene funkcije za raspored kolona tabele, štampanje, agregiranje itd.
Učitavanje CSV fajla bez upotrebe Excel↵
Postoje razni besplatni alati koji omogućavaju lakšu upotrebu CSV fajlova. Na primer:
- CSVFileView je besplatni alat za pregled i manipulaciju CSV
- Koristeći opciju View → HTML Report dobija se forma pogodna za štampu
- Tad Viewer je cross-platform open source desktop aplikacija kojim se CSV podaci mogu napredno analizirati, pivotirati i uređivati
- Nije moguće štampati CSV
- ConvertCSV je online web aplikacija za razne operacije sa CSV
Upozorenje
UT isključivo informativno navodi ove alate i ne daje podršku za upotrebu.
Upotrebom bilo kog online alata se rizikuje neovlašćeni uvid u podatke
Izmena korisničke grupe naloga↵
Izmena korisničke grupе je jednostavna operacija kojom se selektovanim nalozima za prenos dodeljuje nova korisnička grupa.
Pripadnost grupi određuje vidljivost naloga za prenos korisnicima koji ne mogu videti naloge koji ne pripadaju njihovoj korisničkoj grupi ili njenim pod-grupama.
Plaćanja↵
Korisnik sprovodi operaciju plaćanja da bi odabranu grupu naloga poslao na realizaciju u platni promet UT. Nakon što su nalozi poslati na plaćanje, oni postaju zaključani za izmene zauvek.
Aplikativna ovlašćenja
Za upotrebu ovih funkcionalnosti potrebno je posedovati sledeće od ovlašćenja za rad sa nalozima:
- Plaćanje naloga
Proces plaćanja↵
Dok je grupa naloga selektovana, odabirom opcije pokreće se novi ekran u kome se prikazuju sumarni podaci kao i vreme koje je preostalo da bi se prosledila jednokratna lozinka (token) koju korisnik u tom trenutku dobija na podešeni autorizacioni kanal.
Već plaćeni nalozi
Ukoliko grupa naloga sadrži već ranije realizovane naloge, cela operacija će biti odbijena. Korisnik mora na neki način ukloniti realizovane naloge iz tekućeg filtera.
Ukoliko je jednokratna lozinka ispravna i uneta u predviđenom roku, poslati nalozi za prenos dobijaju п tag koji predstavlja identifikator tog plaćanja kao i sistemski tag активан koji označava da je nalog u redu za čekanje na realizaciju i može svakog sekunda biti poslat u platni promet.
Nakon što nalozi za prenos postanu deo plaćanja, korisnik ih više ne može ažurirati jer su zaključani za izmene. Naknadno je moguće menjati isključivo korisničke tagove i korisničku grupu koja utiče na to ko može videti predmetne naloge.
Korisnik nadalje prati status plaćanja poslatih naloga za prenos koje sistem predstavlja upotrebom odgovarajućih sistemskih tagova koji prolazi kroz različite faze u okviru realizacije u platnom prometu. Status naloga menja se u realnom vremenu tako da korisnik svakog trenutka zna status kompletnog plaćanja kao i statuse svakog pojedinačnog naloga za prenos. Korisnik filtrira naloge po statusima upotrebljavajući tag menadžer da selektuje željene grupe naloga npr. samo naloge konkretnog plaćanja sa greškama u platnom prometu.
Primer plaćanja↵
Korisnik iz liste naloga selektuje ručno 3 naloga i bira opciju
. Prikazuje mu se ekran koji daje uvid u ukupnu vrednost i broj naloga tog plaćanja i počinje da teče vreme za unos jednokratne lozinke koja se mora uneti u prikazanom roku da bi se plaćanje potvrdilo (u pitanju je sigurnosna mera).Neposredno posle pokretanja plaćanja, korisnik dobija e-mail od ePP servisa koji sadrži jednokratnu lozinku za to plaćanje koja ističe nakon nekoliko minuta:
U ovom trenutku je moguće otkazati plaćanje, a ako se ne unese lozinka u predviđenom roku plaćanje će biti automatski otkazano. Dok je proces plaćanja u toku, nalozi su zaključani za izmene i biće ponovo otključani samo ako je plaćanje otkazano.
Korisnik ispravno unosi lozinku i u predviđenom roku te je plaćanje odobreno. Sistem taguje naloge identifikatorom plaćanja п-OPY kao i tagom активан što znači da nalozi za prenos čekaju svoj red na slanje u platni promet:
Sva plaćanja i njihovi statusi se mogu videti upotrebom meni opcije Plaćanja kao i korišćenjem tag menadžera. Izborom taga korisnik dobija uvid samo u naloge koji učestvuju u tom plaćanju:
Nakon nekoliko minuta korisnik osvežavajući stranicu vidi da je jedan nalog izvršen a da su dva u nekoj vrsti čekanja (radno vreme, kliring, likvidnost itd.):
Korisnik kasnije pregleda naloge plaćanja п-OPY izborom taga i gledajući statistike može da vidi da je ukupno vreme izvršenja 8 minuta kao i druge informacije:
Detalji svakog konkretnog naloga nadalje sadrže popunjene meta informacije o plaćanju sa desne strane ekrana.
Nalozi koji učestvuju u plaćanjima imaju u listi naloga sa leve stranu boju koja opisuje status plaćanja tog naloga.
Ako izostane e-mail
Ukoliko korisnik ne dobije token na svoju e-mail adresu, ne može da potvrdi plaćanje. Korisnik treba da se pre svega uveri da mail nije završio u junk/spam folderu, i ako jeste da ga u e-mail klijentu koga koristi deklariše kao validan email da bi sprečio isti problem u budućnosti.
Ako je korisnik dobijao e-mail ranije od ePP servisa po bilo kom pitanju ali je izostao mail kod verifikacije plaćanja, može da restartuje plaćanje, tako što će da otkaže tekuće i ponovo ga pokrene.
Ukoliko nakon ovih koraka i dalje ne dobija token na e-mail, korsnik treba da promeni autorizacioni kanal.
Greške tokom plaćanja↵
U slučaju da postoje greške u platnom prometu tokom realizacije plaćanja, sistem označava takve naloge za prenos koristeći sistemski tag greška. Korisnik izborom ovog taga dobija listu svih grešaka, ali ne može te iste naloge poslati ponovo na plaćanje već ih kopira, što kreira potpuno nove naloge za prenos sa istim podacima. Ovakve kopije je nakon eventualnih ručnih izmena, moguće uvrstiti u novo plaćanje. Kopija naloga u komentaru sadrži link ka originalnom nalogu, te se praćenjem linkova ostvaruje uvid u sve pokušaje izvršenja.
Plaćanje velikog broja naloga↵
Moguće je u jednom koraku poslati do 5000 naloga na plaćanje. U ranije navedenom primeru korisnik ručno selektuje samo 3 naloga ali ovaj proces ne bi mogao da uradi sa više stotina naloga ‒ oni se nalaze na različitim stranicama tabele a selekcija se gubi na prelazu između stranica.
Da bi se sprovelo plaćanje veće grupe naloga, pre svega se mora formirati lista naloga upotrebom funkcionalnosti filtriranja i tagovanja ‒ korisnik bira proizvoljan jedinstveni tag da označi sve naloge grupe i zatim taj tag dodaje pojedinačno ili masovno na naloge za prenos od interesa koristeći opcije filtriranja naloga. Celu tekuću listu markiranih naloga dobija izborom taga koji im je namenio. Može videti statistike ove grupe naloga i da se uveri da ukupan broj naloga/iznos i druge karakteristike grupe ispunjavaju njegova očekivanja.
Drugi način je da iskoristi alat selektor koji omogućava efikasnije pravljenje listi naloga.
Tagovanje prilikom unosa naloga
Prilikom unosa veće grupe naloga za prenos sa ciljem da bude plaćena u jednom koraku, najbolje je uraditi sledeće:
- Prilikom ručnog unosa, prvo unesite neki jedinstveni tag, pa onda naloge; da bi ovo funkcionisalo, obavezno je izabrati opcije unosa naloga Zapamti podešavanja za sledeći nalog: Tagovi
- Prilikom grupnog unosa, osigurajte da svaki fajl ima makar jedan isti jedinstveni tag
Uz jedinstveni tag, celu grupu naloga je moguće odabrati klikom na taj tag i poslati na plaćanje u jednom koraku. Korisnik može znati da li tag već postoji ili ne upotrebom alata tag menadžer, a prilikom ručnog unosa ako se ne pojavljuje u autocomplete listi.
Jednom kada je zadovoljan listom naloga za prenos, korisnik bez selektovanja ijednog naloga pokreće plaćanje. Ovoga puta dobija upozorenje da ne postoji selekcija i da je operacija masovna:
Plaćanje po stranicama
Neki korisnici plaćaju veću grupu naloga tako što šalju na plaćanje stranicu po stranicu, uz eventualno povećanje veličine stranice sa podrazumevanih 10 na 100 naloga za prenos. Na primer, ukoliko žele da plate 350 naloga, sprovešće 4 plaćanja (3 po 100 i jedno od 50).
Iako je ovo legitiman način korišćenja servisa, nije potrebno gubiti vreme na ovaj način već je ovo moguće uraditi značajno brže nekom od sledećih opcija:
- Moguće je umesto plaćanja, prvo ubaciti sve ranije kreirane naloge u selektor, nakon čega se odabirom selektora i pokretanjem plaćanja bez ikakve selekcije sprovodi plaćanje svih naloga odjednom.
- Moguće je masovno dodati jedinstveni tag na bilo koju grupu naloga. U pomenutom slučaju, umesto da sprovodi 4 nezavisna plaćanja korisnik može da stranu po stranu naloga markira upotrebom masovne operacija tagovanja. Nakon što je na sve relevantne naloge dodat tag, šalju se u jednom koraku na plaćanje odabirom tog taga i pokretanjem plaćanja bez selektovanja ijednog naloga.
Unos tokena↵
Nakon odabira opcije autorizacioni kanal korisnika koji je plaćanje pokrenuo. Kanal koji se trenutno koristi kao i krajnja destinacija su vidljivi u donjem levom uglu:
, sistem odmah šalje token na podrazumevaniNa gornjoj slici kao autorizacioni kanal se koristi SMS a kao krajnja destinacija telefon koji je podešen za tog korisnika.
U slučaju da korisnik nakon pokretanja plaćanja nije pravovremeno ili uopšte dobio token, on može da samo za to plaćanje izabere alternativni raspoloživi autorizacioni kanal pritiskom na dugme na kome je prikazan tekući kanal i njegova destinacija:
Odabirom ove opcije otvara se lista raspoloživih kanala i korisnik bira neki od ponuđenih koji se razlikuje od tekućeg. Nakon odabira alternativnog kanala, opcija profilu na ranije opisani način.
se može aktivirati nakon čega sistem šalje novi token korisniku putem izabranog kanala (što otkazuje prethodni). Autorizacioni kanal izabran na ovaj način se primenjuje samo na tekuće plaćanje i ukoliko korisnik želi da ga za sebe postavi kao podrazumevanog za sva plaćanja, sprovodi izmenu podrazumevanog autorizacionog kanala u svomIzmena kanala se može uraditi u bilo kom trenutku dok je ekran za plaćanje aktivan.
Ended: Operacije
Alati ↵
Alati↵
U toku rada sa nalozima za prenos korisnik ima na raspolaganju set alata koji mu omogućavaju lagodniji rad u određenim poslovnim procesima.
Alati se nalaze sa leve strane liste svih naloga i mogu biti sakriveni ili prikazani odabirom ikone za alate sa leve strane ekrana ili upotrebom prečice Alt+A.
U okviru interfejsa alata nalazi se više tabova kojim se aktiviraju pojedinačni alati. Na prikazanoj slici je odabran alat Statistike.
U nastavku su detaljno opisani svi raspoloživi alati.
Tag menadžer↵
Ovaj alat prikazuje sve korisničke tagove koje su korisnici organizacije kreirali kao i pripadajuće sistemske tagove.
U okviru tag menadžera postoje sledeće funkcionalnosti:
- Podela svih tagova u jednu od dve kategorije: Korisnički, Sistemski
- U okviru kategorije sistemskih tagova postoji dodatni izbor vrste sistemskog taga
- Pretraga tagova po delu imena
- Sortiranje tagova u odnosu na ime, vreme upotrebe kao i broj naloga koje označavaju
Korisnički↵
U okviru ovog taba listaju se svi tagovi koje su svi korisnici organizacije zajednički kreirali. Izborom taga isti će biti dodat u tekući filter a ukoliko se pritom drži Ctrl taster, ovaj tag će kompletno zameniti ceo filter.
Sistemski↵
Ovde su prikazani svi sistemski tagovi koji postoje na nekom nalogu organizacije u datom trenutku. Sistemski tagovi su podeljeni u grupe:
- Statusi plaćanja - izvršen, greška, aktivan, čeka, neizvršen
- Grupni unos - lista N tagova koje sistem kreira prilikom grupnog unosa naloga
- Identifikatori plaćanja - lista P tagova koje sistem kreira prilikom plaćanja grupe naloga
Statistike↵
Ovaj alat omogućava korisniku da prikaže statistike za prikazanu ili selektovanu grupu naloga. Glavna namena statistika je da se korisnik uveri da odabrana grupa naloga nad kojom želi da sprovede neku operaciju ima očekivane karakteristike.
Statistike uključuju:
- Ukupni broj i iznos naloga
- Sve statuse izvršenja u platnom prometu kao i opisni status cele grupe naloga
- Najčešće korišćene elemente naloga
- Ukupni broj jedinstvenih elemenata naloga
- Raspon iznosa naloga
Alat se može upotrebljavati u opštem slučaju za bilo koju grupu naloga i nije od značaja da li grupa predstavlja individualno plaćanje.
Statistike se osvežavaju prilikom učitavanje stranice i uključivanja samog alata ali se moraju ručno osvežiti prilikom izmene tekućeg filtera naloga odabirom odgovarajuće opcije u gornjem desnom uglu ili upotrebom prečice Alt+S. Ukoliko statistike nisu aktuelne, ovo opcija je crvene boje.
Status izvršenja↵
Ukoliko grupa sadrži naloge koji su poslati na plaćanje, prikazani su:
- individualni statusi plaćanja naloga (tj. sistemski tagovi)
- opisni status cele grupe naloga
- ukupno vreme izvršenja cele grupe naloga
Ukoliko grupa naloga sadrži konkretne naloge koji pripadaju više različitih plaćanja, biće tretirana kao da je u pitanju jedno plaćanje. Ukupno vreme izvršenja grupe predstavlja vreme koje je proteklo u realizaciji svakog naloga iz grupe i računa se kao razlika datuma izvršenja najkasnije i najranije izvršenog naloga.
Primer ukupnog vremena kod grupe koja sadrži više plaćanja
Ako je korisnik na neki način selektovao naloge koji pripadaju u dva različita plaćanja koje je sproveo 15. i 20. u mesecu, ukupno vreme izvršenja ove grupe naloga je oko 5 dana - u tom vremenskom periodu su svi nalozi koji pripadaju toj grupi dobili završne statuse plaćanja.
Pored liste svih mogućih sistemskih tagova plaćanja, postoji i opisni status izvršenja cele grupe koji sadrži sledeće ključne reči:
Status | Značenje |
---|---|
Izvršeno | Postoje nalozi koji su su poslati na plaćanje, tj. imaju п tag |
Delimično | Postoje nalozi koji nisu nikada slani na plaćanje, među drugim nalozima koji jesu |
Nije izvršeno | Postoje isključivo nalozi koji nikada nisu slani na plaćanje tj. svi nalozi nemaju п tag |
sa greškama | Postoji makar jedan nalog koji ima sistemski tag грешка |
Svi mogući statusa izvršenja grupe sadrže neke od ovih ključnih reči te možemo imati:
- Izvršeno
- Izvršeno sa greškama
- Delimično izvršeno
- Delimično izvršeno sa greškama
- Neizvršeno
Suština ovog statusa je da korisnik može brzo da stekne uvid u statuse plaćanja cele grupe naloga bez zalaženja u detalje pojedinačnih statusa.
Statistike elemenata naloga↵
U ovoj sekciji se mogu videti liste najčešće korišćenih elemenata naloga kao i ukupni broj određenih elemenata koji se pojavljuju na grupi naloga.
Elemente je moguće odabrati čime će biti postavljeni u tekući filter elemenata naloga i samim tim biti prikazani samo oni nalozi koji sadrže taj element.
Glavna namena alata je brza provera da li grupa naloga sadrži očekivane elemente - ako prilikom odabira naloga u listi nađe nalog koji tu ne treba da bude, postoji verovatnoća da će ovo biti uočeno u statistikama.
Primer problema koji statistika rešava
Ukoliko korisnik plaća fakturu ona po zakonu mora imati jednu od šifri plaćanja 220 - 226. Ukoliko korisnik želi da plati grupu naloga za koju misli da sadrži isključivo fakture ali mu se u statistikama pojavi šifra 256, on zna da je greškom na listu ubacio neželjeni nalog za prenos. Ovaj nalog može brzo izbaciti iz liste tako što će u delu statistika izabrati na ovu šifru čime će pojaviti predmetni nalog.
Raspon iznosa↵
U ovoj sekciji je listan broj naloga iz obrađene grupe naloga čiji se iznos nalazi u datim granicama.
Sekcija obezbeđuje dodatnu kontrolu grupe naloga - npr. ako korisnik želi da plati samo naloge za koje zna da nijedan ne prevazilazi iznos od 10.000 RSD, ukoliko mu se u statistikama pojavi da u rasponu od 100.000 до 1.000.000 RSD postoji neki broj naloga, on zna da je greškom odabran pogrešan nalog iz liste svih naloga (faktura).
Selektor↵
Selektor je alat koji pomaže korisniku da odabere listu naloga tako što obezbeđuje izolovan i neograničen prostor u koji se mogu brzo dodavati nalozi od interesa.
Korisnik samostalno dodaje i izbacuje naloge iz selektora i oni se u njemu nalaze sve dok on eksplicitno ne očisti selektor. Sadržaj selektora se stoga može graditi u koliko god je potrebno sesija i na različitim uređajima. Jednom kada je korisnik zadovoljan listom naloga u selektoru on sam tom listom može uraditi bilo koju operaciju a može i toj celoj listi dodeliti neki korisnički tag da bi je sačuvao pod posebnim imenom. Kada mu sadržaj selektora više nije potreban, korisnik ga prazni nakon čega ga može upotrebiti za drugu svrhu.
Selektor je superiorniji od korisničkog taga
Za razliku od korisničkih tagova kojih ne može biti više od 5 na nalogu, selektorom se nalog uvek može označiti jer je u pitanju sistemski tag za koje ne važi pomenuto ograničenje. Tj. u normalnim okolnostima nije moguće da servis vrati grešku kada korisnik dodaje nalog u selektor.
Selektor je vrsta sistemskog taga koji se brzo može dodeliti nalogu za potrebe pravljenja bilo kakve liste naloga. Svaki korisnik ima svoj sopstveni selektor na čiji sadržaj ne mogu da utiču drugi korisnici organizacije (oni naravno i dalje mogu menjati same naloge koji se nalaze u okviru selektora).
Selektor je stalno prikazan sa leve strane liste naloga :
Nalozi se dodaju u selektor - tj. taguju selektorom, jer on je ipak ništa drugo do personalnog taga - tako što se u listi naloga prvo selektuju željeni nalozi koristeći kvadratiće sa njihove leve strane ili Ctrl+Levi 🖱️ bilo gde na nalogu a zatim se taguju selektorom odabirom opcije . Na isti način se sa naloga može ukloniti selektor odabirom opcije . Pored ovoga moguće je dodati konkretni nalog u selektor preko detalja naloga.
U sredini interfejsa nalazi se ukupan broj naloga koji su tagovani selektorom Ukoliko je nalog već tagovan selektorom ponovo tagovanje se ignoriše, i ovaj broj se ne uvećava za takav nalog. Odabirom ovog broja se svi označeni nalozi učitavaju i filter nadalje sadrži oznaku селектор. Korisnik može dodatno filtrirati prikazane naloge.
Na dnu selektora može se videti i broj selektovanih naloga na tekućoj stranici tabele - ovo su nalozi koji su predmet dodavanja ili oduzimanja iz selektora.
Nalog koji je u selektoru je u listi naloga obojen plavičastom bojom a u detaljima ima upaljenu opciju
.Među alatima se nalazi i dodatni interfejs za selektor gde je moguće učitati sadržaj selektora, isprazniti kao i videti ukupni broj i iznos naloga:
Ovde postoje opcije koje dodatno ubrzavaju rad sa selektorom:
- Dodavanje svih naloga koji zadovoljavaju tekući filter u selektor
- Opcije prelaska na sledeću stranicu tabele koje korisnik može uključiti: ukoliko postoji selekcija naloga, sistem automatski nudi dodavanje u selektor i to radi sa ili bez upozorenja
Ended: Alati
Ended: Nalozi za prenos
Administracija ↵
Administracija↵
Korisnici organizacije samostalno administriraju korisničke naloge i njihove uloge i korisničke grupe u ePP servisu. UT inicijalno odobrava prvog lokalnog administratora koji ima sva prava administracije. On nadalje samostalno obavlja sve niže navedene poslove za svoju organizaciju, a može ih delom ili u potpunosti delegirati drugim korisnicima.
Administracija sistema podrazumeva:
- Upravljanje aplikativnim ulogama
- Upravljanje korisničkim grupama
- Upravljanje korisničkim nalozima
Aplikativne uloge i ovlašćenja↵
Funkcijama servisa nije moguće pristupiti bez dodeljenih odgovarajućih aplikativnih ovlašćenja. Kako je uobičajeno da korisnik ima više ovlašćenja, bilo koji skup ovlašćenja nazivamo aplikativnom ulogom i svaki korisnik ima tačno jednu.
Prvom korisniku organizacije se u fazi registracije automatski dodeljuju maksimalna prava nad svojom organizacijom - sistemska uloga Lokalni administrator. Taj korisnik nadalje može kreirati druge administratore i korisnike za svoju organizaciju i u tom procesu im dodeliti aplikativnu ulogu.
Lokalni administrator odmah ima na raspolaganju nekoliko predefinisanih uloga a može i samostalno kreirati nove uloge ukoliko ponuđene sistemske uloge ne zadovoljavaju internu organizaciju rada.
Aplikativna ovlašćenja
Za upotrebu ovih funkcionalnosti potrebno je posedovati ovlašćenja za rad sa ulogama.
Uloge i ovlašćenja↵
Servis poseduje fiksan broj aplikativnih ovlašćenja koje se mogu kombinovati u aplikativne uloge.
Lista svih uloga dostupna je u okviru administracije uloga :
Lista dolazi sa nekoliko predefinisanih sistemskih uloga a korisnik može praviti samostalno korisničke uloge.
Svaki korisnik mora imati dodeljenu tačno jednu ulogu i može videti listu ovlašćenja koja ta uloga sadrži na stranici svog profila.
Ukoliko korisnik nema odgovarajuće ovlašćenje, funkcionalnost mu ili nije prikazana ili je onemogućena.
Aplikativna ovlašćenja dodeljuju:
- Za prvog korisnika organizacije, sistemsku ulogu Lokalni administrator dodeljuje operater OJ UT u sklopu procesa registracije KJS. Ovo daje prvom korisniku maksimalna lokalna prava.
- Za sve buduće korisnike organizacije, ovlašćenja može dodeliti bilo koji korisnik koji pripada toj organizaciji koji poseduje ovlašćenja za rad sa korisnicima.
Dodela uloga obavlja se u okviru administracije korisnika:
Uloga se može dodeliti grupi korisnika u jednom koraku koristeći selekciju kao što je prikazano na slici.
Sistemske uloge↵
Sistem inicijalno sadrži predefinisane uloge koje se mogu koristiti ali ne i menjati.
Lokalni administrator↵
Maksimalna prava u okviru sopstvene organizacije, neka od kojih su:
- zahtevanje i konfiguracija podračuna, pregled izvoda, stanja i transakcija
- kreiranje, izmena i plaćanje naloga
- upravljanje korisnicima, ulogama i korisničkim grupama
- pregled aktivnosti svih korisnika organizacije
Lokalni korisnik↵
Ovlašćenja za rad sa nalozima za prenos u sopstvenoj organizaciji:
- kreiranje i ažuriranje naloga i partnera, upotreba tagova, bez mogućnosti plaćanja
- pregled korisnika
- pregled izvoda, stanja i transakcija za bilo koji odobreni podračun
Lokalni platilac↵
Uloga ima identična ovlašćenja kao i prethodno navedeni Lokalni korisnik sa mogućnošću plaćanja
Lokalni pregledač↵
Pregled svih entiteta sopstvene organizacije bez mogućnosti kreiranja ili izmene:
- pregled korisnika, uloga i grupa
- pregled izvoda, stanja i transakcija za bilo koji odobreni podračun
- pregled naloga za prenos
- upotreba tagova
Lokalne uloge↵
Mogu se kreirati nove uloge za sopstvenu organizaciju. Korisnik sam određuje naziv uloge i niz pripadajućih ovlašćenja.
Kreirana uloga se može nadalje dodeliti korisnicima organizacije. Ovo se može uraditi opcijom Promeni ulogu na stranici detalja korisnika. Na većoj grupi korisnika operacija se sprovodi u jednom koraku selekcijom na pregledu korisnika i odabirom opcije Dodeli ulogu.
Lokalna uloga se može obrisati ako nije dodeljena nijednom korisniku.
Za brzo kreiranje uloge može se koristiti opcija Kopiraj ulogu na stranici detalja bilo koje uloge. Novokreirana uloga sadrži identična ovlašćenja kao i polazna, a korisnik ih može ažurirati po želji, uz obaveznu dodelu novog imena i opisa.
Ovlašćenja↵
Za svaku posebnu funkcionalnost, sistem poseduje ovlašćenje za korišćenje te funkcionalnosti. Korisnik mora imati ovlašćenje u svojoj ulozi da bi mogao da koristi funkcionalnost. Posedovanje ovlašćenja korisnik proverava u svom profilu.
Ovlašćenja su razvrstana po kategorijama radi lakšeg upravljanja. Postoje dva tipa ovih ovlašćenja u odnosu na kom nivou detalja se sprovode:
- Opšta
Sprovodi se za sve odobrene račune, postojeće i buduće. - Detaljna
Sprovodi se za konkretne postojeće odobrene račune. Ova ovlašćenja su podebljana u navedenim kategorijama.
Za uvid u neke entitete sistema pored ovlašćenja, potrebna je i pripadnost odgovarajućoj korisničkoj grupi, ukoliko se iste koriste.
Aplikativne uloge↵
Rad sa aplikativnim ulogama sistema.
Naziv | Opis | Najniža sistemska uloga |
---|---|---|
Pregled uloga | Pregled aplikativnih uloga u okviru sopstvene organizacije | Lokalni pregledač |
Upravljanje ulogama | Kreiranje, izmena i brisanje aplikativnih uloga u okviru sopstvene organizacije | Lokalni administrator |
Računi↵
Pregled i upravljanje podračunima sopstvene i podređenih organizacija, opštim uplatnim i drugim računima.
Detaljno (podebljano) ovlašćenje se odnosi na rad sa konkretnim odobrenim računom.
Naziv | Opis | Najniža sistemska uloga |
---|---|---|
Pregled detalja računa | Pregled stanja, transakcija i izvoda računa u okviru organizacije | Lokalni administrator |
Pregled liste računa | Pregled liste računa i njihovih opštih detalja u okviru organizacije bez operativnih detalja | Lokalni pregledač |
Upravljanje računima | Zahtev za dodelu i ukidanje računa, konfiguracija računa u okviru organizacije | Lokalni administrator |
Upravljanje zahtevima za generisanje izvoda | Kreiranje i ažuriranje zahteva | Lokalni platilac |
Izrada izvoda | Pokretanje generisanja zahteva za generisanje izvoda | LOkalni platilac |
Korisnici↵
Rad sa korisničkim nalozima sistema.
Naziv | Opis | Najniža sistemska uloga |
---|---|---|
Pregled korisnika | Pregled korisnika u okviru sopstvene organizacije | Lokalni pregledač |
Upravljanje korisnicima | Kreiranje i izmena korisnika u okviru sopstvene organizacije | Lokalni administrator |
Opoziv korisnika | Opoziv i reaktivacija prava pristupa korisniku u okviru sopstvene organizacije | Lokalni administrator |
Korisničke grupe↵
Rad sa korisničkim grupama:
Naziv | Opis | Najniža sistemska uloga |
---|---|---|
Pregled korisničkih grupa | Pregled i dodela korisničkih grupa u okviru organizacije | Lokalni pregledač |
Upravljanje korisničkim grupama | Kreiranje, ažuriranje i brisanje korisničkih grupa | Lokalni administrator |
Nalozi↵
Rad sa nalozima za prenos.
Detaljna (podebljana) ovlašćenja se odnose na rad sa nalozima koji terete konkretni dodeljeni račun.
Naziv | Opis | Najniža sistemska uloga |
---|---|---|
Pregled naloga | Pregled svih ili određenih naloga za prenos u okviru organizacije | Lokalni pregledač |
Upravljanje nalozima | Kreiranje i izmena svih ili određenih naloga za prenos u okviru organizacije | Lokalni korisnik |
Brisanje naloga | Brisanje svih ili određenih naloga za prenos u okviru organizacije | Lokalni korisnik |
Plaćanje naloga | Plaćanje svih ili određenih naloga za prenos u okviru organizacije | Lokalni platilac |
Partneri↵
Rad sa partnerima.
Naziv | Opis | Najniža sistemska uloga |
---|---|---|
Upravljanje partnerima | Kreiranje, izmena i brisanje partnera u okviru organizacije | Lokalni korisnik |
Tagovi↵
Rad sa tagovima.
Naziv | Opis | Najniža sistemska uloga |
---|---|---|
Upotreba tagova | Kreiranje i dodela tagova entitetima | Lokalni pregledač |
Upravljanje tagovima | Ažuriranje detalja i brisanje tagova u okviru tag menadžera | Lokalni korisnik |
Aktivnosti↵
Pregled organizacionih aktivnosti.
Naziv | Opis | Najniža sistemska uloga |
---|---|---|
Pregled aktivnosti | Преглед свих активности у оквиру организације | Lokalni administrator |
Za pregled sopstvenih aktivnosti nije potrebno ovlašćenje.
Korisnici↵
Organizacija može imati jednog ili više korisnika. Korisnik je fizičko lice ili mašina koja pristupa sistemu za tog korisnika u okviru integracija. Organizacija mora imati minimalno jednog lokalnog administratora koga kreira UT u procesu registracije organizacije da bi mogla da koristi ePP. Nakon ove inicijalizacije, sve druge korisnike organizacije kreiraju lokalni administratori te organizacije i ne postoje aktivnosti UT po ovim pitanjima.
Aplikativna ovlašćenja
Za upotrebu ovih funkcionalnosti potrebno je posedovati ovlašćenja za rad sa korisnicima.
Svaka organizacija je odgovorna za korisnike koje kreira i uloge koje im dodeljuje da bi u ime organizacije mogli da sprovode poslove koje servis omogućava.
Lista korisnika↵
U okviru administracije korisnika mogu se videti svi korisnici organizacije kao i njihove aplikativne uloge, korisničke grupe, datum poslednjeg pristupa itd.
U listi korisnika moguće je sprovoditi grupne operacije nad selektovanim korisnicima kao što su dodela korisničke grupe ili uloge.
Boje sa leve strane pokazuju statuse pristupa korisnika.
Na raspolaganju su sledeće opcije:
- Prijavljeni korisnici - prikazuju se samo korisnici organizacije koji su trenutno prijavljeni na sistem
- Privremeno zaključani korisnici - prikazuju se samo korisnici organizacije koji su privremeno zaključani zbog unosa pogrešne lozinke 3 puta
Detalji korisnika↵
Izborom korisnika pristupa se detaljima korisničkog naloga.
Na raspolaganju su sledeće operacije:
- Izmeni - izmena imena i prezimena, e-mail adrese, korisničke grupe, broja telefona i podrazumevani OTP kanal
- Promeni ulogu - izmena aplikativne uloge
- Pošalji registracioni e-mail - slanje e-mail poruke korisniku sa korisničkim nalogom i detaljima pristupa; prikazuje se samo kod korisnika koji imaju status Neaktivan
- (De)aktiviraj - deaktivacija korisnika tako da ne može pristupiti sistemu ako je ranije imao pristup, niti da se registruje ukoliko to još uvek nije uradio; kada je korisnik deaktiviran, obrnuta operacija aktivacije ga vraća u prethodni status.
- Otključaj - otključavanje korisnika koji je privremeno neaktivan zbog pogrešno unosa lozinke 3 puta.
Korisniku se mora dodeliti jedna od sistemskih ili korisničkih uloga:
Pored navedenog, postoje i sledeće opcije:
- Aktivnosti - pregled svih aktivnosti korisnika u sistemu
- Nalozi - pregled svih naloga organizacije u kojima je korisnik sproveo kreiranje, poslednje ažuriranje ili plaćanje
Kreiranje korisnika↵
Kreiranje jednog ili više korisnika je vrlo jednostavno i svodi se na unos imena i prezimena, e-mail adrese i uloge. Opciono se dodeljuje korisnička grupa:
Nakon kreiranja novonastali korisnik je neaktivan u sistemu i mora sebi dodeliti lozinku u okviru procesa samostalne aktivacije.
Prilikom kreiranja postoje sledeće opcije:
- Kreiranje liste korisnika koji će biti kreirani
- Dodavanje korisnika u listu upotrebom opcije
- Brisanje korisnika iz liste upotrebom opcije
- Automatski generiši korisničko ime - ukoliko je upaljeno (podrazumevano), sistem sam kreira korisnički nalog u formi
ime.prezime
na koju opciono dodaje prvi slobodni broj da bi se dobio jedinstveni korisnički nalog u sistemu; ukoliko je ugašeno, unosilac može sam navesti korisnički nalog po želji - Obavesti korisnika o registraciji - ukoliko je upaljeno (podrazumevano), nakon uspešnog kreiranja korisnika, biće mu poslato e-mail obaveštenje koje sadrži korisnički nalog i link ka aktivaciji
Korisničke grupe↵
Korisnička grupa je mehanizam kojim se ograničava mogućnost pregleda i rada sa sledećim entitetima sistema:
- nalozi za prenos
- korisnički nalozi
- korisničke grupe
Korisnik može videti samo entitete koji pripadaju njegovoj korisničkoj grupi, a sve što kreira automatski pripada njegovoj grupi.
Korisničke grupe su opciona funkcionalnost koja ima najviše smisla za organizacije koje imaju veliki broj korisnika i definisanu internu organizaciju rada. U slučaju da organizacija poseduje samo nekolicinu korisnika obično (ali ne i uvek) nema posebnog razloga za upotrebu ove funkcionalnosti.
Aplikativna ovlašćenja
Za upotrebu ovih funkcionalnosti potrebno je posedovati neko od ovlašćenja za rad sa korisničkim grupama.
Vidljivost entiteta↵
Prilikom kreiranja grupe moguće je podesiti nadređenu grupu, čime se u njoj kreiraju pod-grupe. Moguće je imati maksimalno 2 nivoa pod-grupa.
Grupa je nezavistan mehanizam od korisničke uloge. Da bi korisnik mogao da vidi i radi sa entitetom, mora pripadati grupi tog entiteta ili njegovoj nadređenoj grupi kao i da ima ovlašćenja za rad sa tim entitetom.
Kada se korisnik kreira, on dobija istu grupu kao i korisnik koji ga je kreirao, što isto važi i za nalog za prenos. Kreator takođe može dodeliti novom korisniku ili nalogu bilo koju pod-grupu koja pripada njegovoj grupi. Nakon dodele grupe, korisnik nema više uvid u entitete sistema koji postoje u grupama koje su nadređene njegovoj grupi, već isključivo uvid u entitete njegove grupe i njenih pod-grupa.
Korisnik ne može videti ni grupu kojoj pripada i ne mora biti svestan njenog postojanja. Isključivo korisnici sistema koji pripadaju nadređenim grupama mogu videti ovu informaciju i da promene grupu tog korisnika.
Pored dodele grupe korisnicima, grupu je bilo kada moguće dodeliti i nalozima za prenos, i ovakav nalog takođe mogu videti samo korisnici iste grupe ili njoj nadređene grupe.
Grupe su kao folderi na fajl sistemu
Grupa se dakle može posmatrati kao direktorijum/folder na fajl sistemu: direktorijum sadrži fajlove (entitete sistema - naloge i korisnike) može imati druge direktorijume (pod-grupe) i može biti deo nekog drugog direktorijuma (nadređena grupa). Korisnik takođe ne mora biti svestan da je direktorijum deo drugog direktorijuma ali uvek ima uvid u sve sub-direktorijume i pripadajuće fajlove.
Neki entiteti ne pripadaju grupi
Ne podržavaju svi entiteti pripadnost grupi. Npr. korisnički tagovi ne pripadaju grupama već organizaciji. Ako korisnik jedne grupe taguje nalog, korisnik druge grupe koja ne vidi taj nalog i dalje će videti taj tag kroz tag menadžer i u njemu će videti broj naloga na koji je postavljen ali izborom njega neće moći da vidi same naloge jer oni ne pripadaju njegovoj grupi.
Rad sa grupama↵
Korisničke grupe se kreiraju i ažuriraju u okviru administracije grupa . Unosi se ime, opis grupe i opciono nadređena grupa.
Na ovoj slici se može videti da organizacija ima 8 grupa od kojih su 3 grupe prvog nivoa a 5 pod-grupe drugog nivoa (sistem ne dozvoljava kreiranje pod-grupe trećeg nivoa). Na ovom primeru se sprovode sledeća ograničenja:
- Korisnik koji nema grupu, npr. prvi lokalni administrator organizacije može videti i raditi sa svim entitetima i grupama.
- Korisnik koji pripada grupi Plate ne može videti nijednu drugu grupu sem pod-grupe njegove grupe Plate za zaposlene. Na ovaj način organizacija ograničava mogućnost uvida u naloge za isplatu primanja korisnicima koji pripadaju pod-grupi, dok korisnik nad-grupe može videti sve plate, ali ne može videti druge naloge, poput onih kojim se plaćaju fakture. Ako korisnik koji pripada grupi Plate ima prava da kreira nove korisnike, oni će automatski pripadati njegovoj grupi Plate ali im on može dodeliti i grupu Plate za zaposlene. Na ovaj način pod-grupe mogu biti potpuno funkcionalna izolovana "ostrva" sistema.
- Organizacija koristi grupu Samostalni rad da nekim korisnicima obezbedi izolovani prostor za rad. Korisnik Miodrag Novaković kome je dodeljena istoimena grupa, može videti samo naloge koje je on kreirao, i uz odgovarajuća prava može nad tim nalozima sprovoditi sve funkcionalnosti bez mogućnosti uvida u bilo koje druge naloge sistema.
- Ukoliko organizacija želi da korisnika sa rada na platama prebaci na rad sa fakturama, neki korisnik koji nema grupu može to jedini uraditi, jer on može videti sve grupe, i ažuriranjem korisnika može mu promeniti tekuću grupu. Od tog trenutka taj korisnik više ne može videti naloge sa platama, već može videti samo fakture.
Organizacija↵
U ovoj sekciji su prikazane sve karakteristike organizacije prijavljenog korisnika.
Sekcija sadrži:
- Uvid u informacije unete prilikom zahteva za registraciju
- Osnovne informacije o organizaciji kao što su adresa, MB, PIB itd.
- Šifra nadležne OJ UT
- Podaci o prvom lokalnom administratoru
- Preuzimanje PDF zahteva
- Podatke o radnom vremenu
- Tekuće radno vreme
- Dodeljeno posebno radno vreme ukoliko postoji
- Podrazumevani OTP kanal
Radno vreme↵
Radno vreme organizacije određuje kada je moguće vršiti plaćanja. Servis je dostupan non-stop pri čemu UT definiše poslovni dan kao deo radnog dana u kome je mogući proslediti naloge na realizaciju u platni promet.
Osvežavanje radnog vremena
Radno vreme se učitava po prijavi na sistem i više se ne učitava sve do ponovne prijave. Ukoliko je UT izmenio radno vreme dok je korisnik bio prijavljen na sistem, on to neće videti dok se ne prijavi ponovo.
Postoje dva radna vremena: tekuće i dodeljeno. Sistem poseduje podrazumevano radno vreme koje se primenjuje za sve organizacije. Ukoliko je OL organizacije uložilo zahtev UT za izmenu radnog vremena na osnovu čega joj je radno vreme posebno podešeno, za tu organizaciju se više ne primenjuje podrazumevano radno vreme servisa već njoj dodeljeno radno vreme.
Aktivnosti↵
Sistem automatski održava spisak aktivnosti koje su korisnici organizacije sproveli. Funkcionalnost ima za cilj preciznije informisanje o dešavanjima u željenom periodu, omogućavanje pojačane kontrole korisnika organizacije i pružanje forenzičkih elemenata u slučaju neodgovarajućeg korišćenja sistema.
Aktivnosti se prikazuju hronološki unazad i moguće ih je filtrirati po kategoriji, vrsti, korisničkom nalogu i datumu.
Svaka aktivnost sadrži i neke detalje o sprovedenoj akciji.
Aplikativna ovlašćenja
Za pregled svih aktivnosti organizacije potrebno je posedovati ovlašćenje za rad sa aktivnostima. Za pregled sopstvenih aktivnosti ne postoji posebno ovlašćenje.
Vrste aktivnosti↵
Kategorija | Vrsta aktivnosti | Opis |
---|---|---|
Nalozi | ||
Kreiranje naloga | Korisnik je kreirao 1 nalog | |
Ažuriranje naloga | Korisnik je ažurirao 1 nalog | |
Brisanje naloga | Korisnik je obrisao 1 ili više naloga | |
Pokrentuo plaćanje | Korisnik je pokrenuo plaćanje naloga | |
Potvrđeno plaćanje | Korisnik je potvrdio plaćanje naloga | |
Realizovano plaćanje | Potvrđeno plaćanje je realizovano | |
Grupno kreiranje naloga | Korisnik je kreirao grupu naloga | |
Ažuriranje korisničke grupa naloga | Korisnik je promenio grupu nalogu | |
Bezbednost | ||
Kreiranje korisnika | Korisnik je kreirao 1 ili više novih korisnika | |
Ažuriranje korisnika | Korisnik je ažurirao 1 ili više postojećih korisnika | |
Promena statusa korisnika | Korisnik je izmenio status korisnika | |
Ažuriranje profila | Korisnik je ažurirao svoj profil | |
Ažuriranje grupe korisnika | Korisnik je ažurirao korisničku grupu korisnika | |
Prijava | Korisnik se prijavio na sistem | |
Odjava | Korisnik se odjavio sa sistema ili samostalno ili automatski usled neaktivnosti | |
Otključavanje korisnika | Korisnik je otključan nakon privremenog zaključavanja zbog pogrešnih lozinki | |
Nova lokacija | Korisnik se prijavio na sistem koristeći novu lokaciju | |
Opoziv korisnika | Korisnik ili operater su opozvali korisnika | |
Ažuriranje uloge | Korisnik je ažurirao ulogu | |
Aktivacija autentifikatora | Korisnik je aktivirao autentifikator | |
Deaktivacija autentifikatora | Korisniku je deaktiviran autentifikator | |
Računi | ||
Zahtev za računom | Korisnik je pokrenuo zahtev za 1 ili više računa | |
Obrada zahteva za računom | Operater je obradio zahtev | |
Ažuriranje konfiguracije | Korisnik je izmenio lokalnu konfiguraciju računa | |
Preuzimanje linka za izvod | Korisnik je generisao link za preuzimanje izvoda | |
Ažuriranje ovlašćenja računa | Korisnik je promenio dozvolu računa | |
Kreiranje zahteva za izvod | Korisnik je kreirao zahtev za izvod | |
Ažuriranje zahteva za izvod | Korisnik je ažurirao zahtev za izvod | |
Promena statusa zahteva za izvod | Korisnik je (de)aktivirao zahtev za izvod | |
Slanje na izradu zahteva za izvod | Korisnik je poslao na izradu aktivirani zahtev za izvod | |
Izrada SGI | Korisnik je poslao zahtev za generisanje izvoda na obradu |
Prepoznavanje lokacije↵
Prilikom svake prijave korisnika sistem će pokušati da na osnovu IP adrese odredi fizičku lokaciju korisnika (tzv. geolokacija).
Prepoznavanje lokacije nije previše precizno i moguće je da sistem prepozna neki bliski grad ili region umesto stvarnog. Pogrešna ili neprecizna lokacija ne predstavlja problem u radu servisa.
Profil korisnika↵
Korisnički nalog korisnika koji je trenutno prijavljen na servis ePP nalazi se u gornjem desnom uglu ekrana nakon prijave. U pitanju je meni opcija koje su specifične za tog korisnika i ne utiču na druge korisnike njegove organizacije.
Korisnik može promeniti tekući jezik i temu servisa a odabirom stavke Profil dobija dodatne opcije.
Funkcionalnosti↵
U okviru profila korisnika postoje sledeće funkcionalnosti:
- Izmena imena i prezimena
- Izmena kontakt informacija
- Email adresa
- Broj telefona
- Podrazumevani OTP kanal
- Izmena korisničke lozinke
- Uvid u detalje aplikativne uloge korisnika
- Brisanje lokalnih podešavanja
- Podešavanje autorizacionih kanala
- Asocijacija korisničkih naloga
Asocirani korisnički nalozi↵
Ukoliko isto fizičko lice poseduje više različitih korisničkih naloga jer je ovlašćeno da radi u ime više različitih KJS, ova sekcija mu omogućava da tu grupu naloga poveže. Nakon uvezivanja, korisnik više ne mora čuvati/pamtiti ove podatke već bilo kojoj organizaciji koja je deo te grupe može pristupiti jednostavnim odabirom njenog imena u meniju. Rezultat je isti kao da se korisnik prijavio sa korisničkim nalogom i lozinkom koja odgovara toj organizaciji.
Ažuriranje asociranih korisničkih naloga (AKN) može se sprovoditi sa bilo kog korisničkog naloga koji pripada asociranoj grupi i koristeći bilo koji Internet pretraživač i uređaj. Brisanje kolačića (eng: cookies), izmena lozinke bilo kog korisničkog naloga ili korišćenje drugog browser-a ne utiče na ovu funkcionalnost.
Da bi mogao da bude asociran, korisnički nalog mora biti aktiviran.
Suština ove funkcionalnosti je da fizičko lice može koristi samo jedan od ovih korisničkih naloga nadalje jer se na bilo koji drugi korisnički nalog koji je deo AKN liste može prebaciti preko njega.
Primer povezivanja
Ako pretpostavimo da fizičko lice poseduje četiri korisnička naloga - A, B, C, D - sledeće aktivnosti proizvode identičnu AKN listu:
- Prijava sa A, asocijacija sa B i C
- Prijava sa A, asocijacija sa B, zatim prijava sa B, asocijacija sa C
- Prijava sa C, asocijacija sa B, zatim prijava sa A, asocijacija sa B.
Drugim rečima u pitanju je tranzitivna operacija slična kao matematička jednakost: ako je A=B i B=C onda je A=C i to se ne mora posebno navoditi.
Rezultat gornjih operacija je AKN lista ABC
i ona se prikazuje bez obzira da li je korisnik prijavljen koristeći korisnički nalog A, B ili C. Korisnički nalog D nije asociran ni sa jednim od korisničkih naloga koji su uključeni u AKN listu ABC i on nije deo te liste iako pripada istom fizičkom licu - ono ga može naknadno uvezati ili ga ostaviti van te AKN liste.
Lokalni administrator svake od organizacija koje su deo AKN liste može sprovoditi uobičajene operacije nad korisničkim nalogom koji toj organizaciji pripada ali nema uvid u AKN listu i druge organizacije koje toj listi pripadaju.
Korisnički nalog u AKN listi je prikazan zajedno sa matičnom organizacijom kojoj pripada te ulogom i aktivnošću u toj organizaciji. Ukoliko matična organizacija opozove korisnički nalog koji je deo nečije AKN liste, taj nalog i dalje ostaje u listi ali ga više nije moguće koristiti dok se ne aktivira.
Brisanje lokalnih podešavanja↵
Odabirom ove opcije brišu se podešavanja koje se pamte u lokalnom kešu internet pretraživača (cookies i local storage opcije browser-a) na lokalnoj radnoj stanici. Ova opcija se može upotrebiti:
- kada korisnik želi da se sva podešavanja resetuju na originalne vrednosti
- radi obezbeđivanja privatnosti
- ako postoji neki problem sa radom aplikacije
U pitanju je blago destruktivna operacija koja resetuje opcije koje je korisnik samostalno podesio u svom pretraživaču i uključuje:
- opcije unosa naloga za prenos
- raspored i širine kolona svih tabela
- tekuća tema aplikacije
- poslednji korišćeni tabovi u celoj aplikaciji
- opcije operacija nad nalozima - csv separator, format izvoza itd.
Obrisane opcije se beleže u lokalni keš ponovo prilikom prve sledeće upotrebe ovih funkcionalnosti.
Aplikacija takođe koristi lokalni keš da bi obezbedila performantniji i stabilniji rad. Ovaj keš će takođe biti obrisan i aplikacija će ga rekreirati prilikom sledeće prijave na sistem.
Odjava sa sistema
Upotrebom ove opcije korisnik će biti odjavljen sa sistema.
Autorizacija↵
ePP zahteva dvofaktorsku autorizaciju (2FA) kao potvrdu izvršenja aktivnosti koje se sa sigurnosne strane smatraju rizičnim. 2FA se može sprovoditi kroz jedan ili više različitih kanala putem kojih korisnik dobija u posed token za autorizaciju - šestocifreni broj koji se mora uneti za potvrdu operacije u okviru ograničenog vremenskog perioda.
Na slici je prikazano podešavanje autorizacije u okviru profila korisnika.
Brojevima su označeni sledeći elementi:
- Odabir autorizacionih kanala
- Odabir podrazumevanog kanala
- Aktivacija 2FA za prijavu na sistem
Podešavanje autorizacije↵
U opcijama profila korisnisku je omogućen izbor metoda autorizacije za podržane kritične aktivnosti:
Sledeće aktivnosti se zaštićuju 2FA:
Za svaku aktivnost korisnik može da opredeli jedan ili više 2FA kanala koji mu se nude na izbor prilikom sprovođenja aktivnosti. Jedan od ponuđenih kanala je podrazumevani što znači da je inicijalno aktiviran, a korisnik ga može promeniti.
Razlog za više kanala
Višestruki kanali služe kao backup opcija u slučaju da postoji problem sa podrazumevanim kanalom. Na primer:
- Ukoliko je korisniku podrazumevani kanal za aktivnost plaćanja email, ali iz bilo kog razloga ga ne dobija, može upotrebiti SMS kanal dok ne razreši problem
- Ukoliko je korisnik za aktivnost prijave podesio autentifikator ali mu mobilni telefon nije pri ruci, može upotrebiti email kanal
Autorizacioni kanali↵
Sledeći autorizacioni kanali su dostupni za preuzimanje 2FA tokena:
- Email server 1
- Email server 2
- SMS
- Autentifikator
Broj i vrsta kanala je stvar kontinuiranog održavanja ePP servisa - novi kanali mogu biti dodati po potrebi i prethodni mogu biti ugašeni.
Email server↵
E-mail server je kanal koji isporučuje korisniku token na njegovu adresu elektronske pošte. Brojevi e-mail servera označavaju fizički različite servere u okviru infrastrukture UT koji se koriste za slanje tokena. Ukoliko korisnik nije pravovremeno ili uopšte dobio e-mail od servisa koristeći odabrani e-mail server, treba da pokuša isporuku preko alternativnog.
Korisnik podešava email samostalno u okviru svog profila, ili ga može podesiti lokalni administrator njegove organizacije, ili operater OJ UT.
Email kanal karakteriše određena verovatnoća nesigurnosti isporuke tj. ne postoji 100% garancija isporuke. Uzroci za ne pristizanje poruke mogu biti razni: poruka je proglašena kao spam, nedovoljno prostora u inbox-u, email server korisnika nije dostupan, email server UT je blokiran itd.
SMS↵
SMS je kanal koji isporučuje korisniku token na broj mobilnog telefona, ukoliko ga korisnik ima podešenog, inače mu je opcija onemogućena.
Korisnik podešava broj telefona samostalno u okviru svog profila, ili ga može podesiti lokalni administrator njegove organizacije, ili operater OJ UT.
SMS kanal karakteriše određena verovatnoća nesigurnosti isporuke tj. ne postoji 100% garancija isporuke. Uzroci za ne pristizanje poruke mogu biti razni: korisnik nije dostupan, nedovoljno prostora na disku, tehnički problemi SMS snabdevača itd.
Autentifikator↵
Autentifikator je kanal koji omogućava korisniku da samostalno generiše token upotrebom aplikacije. Aplikacija mora biti instalirana na uređaju korisnika (mobilni telefon, desktop kompjuter, browser ekstenzija itd.).
Pre upotrebe autentifikatora sprovodi se inicijalizacija koja obuhvata deljenje tajne sa korisnikom. Nadalje, koristeći autentifikator, podnosilac zahteva generiše 2FA token, što je moguće uraditi na uređaju koji ne poseduje konekciju na Internet:
Autentifikator je 100% stabilan kanal ukoliko odogovarajuća aplikacija funkcioniše i ispravno je podešena.
TOTP algoritam
ePP koristi standardni Open Auth TOTP algoritam - RFC6238.
Gubljenje autentifikatora bez backup opcije
U slučaju da je korisnik izgubio pristup autentifikatoru, a za prijavu na sistem je isključio sve druge autorizacione kanale, neće moći da se prijavi na sistem bez intervencije lokalnog administratora organizacije ili operatera UT.
Aplikacije↵
Korisnik samostalno odlučuje koju 2FA aplikaciju će koristiti za upotrebu autentifikatora.
Na raspolaganju mu je veliki broj aplikacija koje se koriste za 2FA, na bilo kom popularnom uređaju ili operativnom sistemu, na primer:
- Mobilne aplikacije
- Browser ekstenzije
- Desktop aplikacije
- CLI
UT ne daje podršku za korišćenje navedenih 2FA aplikacija
ePP CLI aplikacija
Za potrebe testiranja integracija, UT je obezbeđuje sopstvenu CLI aplikaciju za Windows i Linux platforme, totp-cli.
Podrazumevani kanal↵
Obzirom da korisnik može imati odabranih više 2FA kanala u istom trenutku, moguće je podesiti podrazumevani kanal koji će biti odmah aktivan. Korisnik iz liste uključenih kanala može promeniti podrazumevani kanal u bilo kom trenutku.
Korisnik podešava podrazumevani kanal samostalno u okviru svog profila ili ga može podesiti lokalni administrator njegove organizacije, ili operater OJ UT:
Postoji tri nivoa podešavanja podrazumevanog OTP kanala:
- Podrazumevani kanal ePP sistema
Podešavanje sistema koje nije moguće izmeniti:E-mail server 1
- Podrazumevani kanal organizacije
Opciono podešava lokalni administrator organizacije samostalno ili operater nadležne OJ UT po zahtevu. Ukoliko nije podešen umesto njega se koristi podrazumevani kanal sistema. - Podrazumevani kanal korisnika
Opciono podešava korisnik preko svog profila samostalno ili lokalni administrator njegove organizacije, ili operater nadležne OJ UT po zahtevu. Ukoliko nije podešen umesto njega se koristi podrazumevani kanal organizacije.
Podrazumevani kanal nije podešen
Ukoliko organizacija podesi podrazumevani kanal koji korisnik nema konfigurisan, npr. SMS bez broja telefona, za tog korisnika se primenjuje podrazumevani kanal servisa.
Ended: Administracija
Početna↵
Odmah nakon prijave na ePP servis korisnik se usmerava na početnu stranicu koja sadrži informacije o njegovoj organizaciji kao i opšta dešavanja na sistemu u poslednjih 30 dana kao što je broj prijava drugih korisnika, statistike plaćanja itd.
Od svih prikazanih raspoloživih statistika organizacije korisnik vidi isključivo one koje njegova aplikativna uloga dozvoljava. Moguće je izabrati bilo koju statistiku čime korisnik biva preusmeren na relevantne entitete.
Postoje tri sekcije statističkih informacija koje su prikazane jedna ispod druge:
- Podaci o nalozima
- Podaci o korisnicima organizacije
- Podaci o računima
Deo statističkih podataka vezan je za izabrani period tj. tekući dan, nedelju ili mesec. Prilikom odabira perioda statistički elementi obeleženi sa ikonom pokazuju podatke u okviru odabranog perioda, dok drugi elementi pokazuju trenutno stanje i na njih odabrani period ne utiče.
Putem ove stranice korisnik može videti osnovne detalje o svojoj organizaciji a izborom imena organizacije prikazuju mu se detalji. Najbitnija informacija ovde je radno vreme koje određuje kada se funkcionalnost plaćanja može koristiti.
Rezultati operacije↵
Nakon svih aktivnosti koje modifikuju stanje entiteta sistema, korisniku se prikazuje pano sa detaljnim rezultatima te operacije.
Operacija može biti kompletno ili delimično uspešna ili neuspešna i može da ima upozorenja. Status operacije određuje boju panoa:
Uspešne operacije prikazuju rezultate koji se automatski gase nakon 5 sekundi dok se za neuspešne operacije očekuje da ih korisnik samostalno ugasi nakon što je razumeo šta se desilo. U istom trenutku može zbog toga biti prikazano više različitih rezultata. Svi panoi se gase u jednom koraku pritiskom na taster Esc.
Detalji operacije↵
Pano sadrži rezime urađenih operacija ili poruku o grešci. Ukoliko je operacija koja se sprovodi masovnog karaktera, tj. uključeno je više od jednog entiteta, sadrži i dodatnu opciju Detalji operacije koja prikazuje rezultate za individualne entitete operacije.
Na primer, na sledećoj slici je prikazana delimično uspela operacija masovne izmene tagova nad 3 naloga za prenos gde je jednom nalogu uspešno dodeljen tag dok za 2 postoji greška da već poseduju maksimalni broj tagova. Korisnik može da odabere identifikator naloga da bi bio preusmeren na stranicu detalja naloga.
Sledeći primer je rezultat neuspešne operacije plaćanja gde je pokušano ponovno slanje na plaćanje već realizovanih naloga za prenos. Proces plaćanja ne može biti delimično uspešan, tj. ili su svi nalozi za prenos prihvaćeni ukoliko ne postoji greška ili je celo plaćanje odbijeno ako makar 1 nalog ima grešku. U ovom slučaju detalji operacije prikazuju samo problematične naloge:
Izvoz detalja operacije↵
Detalji masovnih operacija sadrže i opciju izvoza u PDF ili JSON fajl:
- Rezultat operacije (PDF)
PDF fajl koji sadrži sve informacije prikazane nakon grupnog unosa. Korisnici servisa mogu sačuvati ovaj fajl radi kasnije analize ili zahteva za pomoć. - Dijagnostički fajl
JSON fajl koji sadrži bitne niske tehničke informacije o komunikaciji sa pozadinskim servisom. Ovaj fajl je namenjen za upotrebu od strane IT profesionalaca. - Greške
JSON fajl koji sadrži samo pogrešne elemente grupnog unosa naloga za prenos ili partnera. Ovaj fajl se nakon eventualnih lokalnih izmena može koristiti za novi grupni unos. Fajl sadrži i opise prijavljenih grešaka koji se ne moraju uklanjati prilikom ponovnog grupnog unosa.
Na sledećoj slici prikazan je grupni unos 10 naloga od kojih je 8 uspešno kreirano a 2 imaju grešku i nisu kreirana:
Odabirom opcije (1) dobija se PDF izvoz ovog unosa koji je dizajniran za korišćenje u offline maniru:
Na slici su obeležene sledeće sekcije PDF fajla:
- Ime i korisnički nalog korisnika koji je sproveo operaciju
- Naziv i veličina JSON fajla koji je korišćen za grupni unos naloga za prenos
- MD5 heš suma JSON fajla koja jedinstveno identifikuje fajl
- Ukupni broj naloga i iznosi za niz naloga koji su prijavljeni kao pogrešni i uspešni u ovoj operaciji
- Pojedinačni nalozi sekcije grešaka, naloga koji nisu uvezeni u sistem
- Pojedinačni nalozi sekcije uspešno uvezenih naloga
Upotreba PDF i JSON fajla
- U slučaju da korisnik ima nedoumice ili probleme sa servisom, slanje PDF i JSON izvoza detalja operacije će značajno ubrzati vreme realizacije zahteva za podršku.
- Korisnik može sačuvati fajlove lokalno radi kasnije analize. JSON fajl sadrži iste informacije kao PDF ali u formi koja je mašinski čitljiva i može se dodatno obraditi specifičnim alatima za rad sa JSON dokumentima.
- Korisnik može sačuvati PDF izvoz radi lične evidencije ili dokazivanja određenih operacija nadležnom sektoru, ukoliko takva potreba postoji.
Notifikacije↵
Servis ePP podržava slanje email notifikacija za bilo koju selekciju aktivnosti sistema. Korisnik prvo odabira niz aktivnosti a zatim se preplaćuje na njih. Nadalje, neposredno nakon dešavanja bilo koje odabrane aktivnosti dobija email o istoj. Ukoliko korisnik može videti aktivnost u listi aktivnosti, može se i preplatiti na nju.
Obzirom da aktivnosti mogu biti izazvane od strane bilo kog korisnika organizacije koji ima odgovarajuća prava, notifikacije se mogu dobijati i za sopstvene i tuđe aktivnosti. Obzirom da ePP ima veliki broj aktivnosti, ne savetuje se korisnicima da prate sve što je na raspolaganju jer će to izazvati ogromnu količinu e-mailova koji će zbog frekvencije slanja verovatno završiti kao spam.
Podešavanje notifikacija↵
Opcijama notifikacija se pristupa preko menija profila i svaki korisnik ih mora podesiti samostalno:
Sledeće opcije su na raspolaganju:
- Paljenje/gašenje
E-mail obaveštenja nisu inicijalno upaljena. Da bi korisnik dobio obaveštavanja, opcija mora biti čekirana. - Korisnici aktivnosti
Ograničava notifikacije zavisno od toga ko ih je uradio:- Obaveštenja o sopstvenim aktivnostima
- Obaveštenja o aktivnostima drugih korisnika
- Sve aktivnosti
- Lista aktivnosti
Za odabrane aktivnosti se dobija email notifikacija.
Prečice↵
Prečice (eng: hotkeys, shortcuts) omogućavaju efikasan rad putem tastature i miša.
Ovaj dokument sadrži spisak svih prečica u aplikaciji zajedno sa kontekstom u kome su aktivne
Opšte prečice↵
Prečica | Kontekst | Značenje |
---|---|---|
Ctrl+Enter | razne operacije | Završetak unosa |
Esc | Gašenje svih prikazanih rezultata operacije Otkaz unosa |
|
Ctrl+. | Pregled naloga na osnovu id |
Lista naloga za prenos ↵
Prečica | Kontekst | Značenje |
---|---|---|
Alt+A | Otvori alate | |
Alt+S | Otvori i osveži statistike | |
Ctrl+Levi 🖱️ | tekući nalog | Selektuj tekući nalog |
Levi 🖱️ | tag | Dodaj pozitivan tag u tag filter. Uz Ctrl briše postojeći tag filter |
Desni 🖱️ | tag | Dodaj negativan tagu tag filter. Uz Ctrl briše postojeći tag filter |
Srednji 🖱️ | tekući nalog | Otvori detalje naloga u novom tabu |
Alt+T | Masovno tagovanje | |
Alt+N | Novi nalog |
Detalji naloga za prenos↵
Prečica | Kontekst | Značenje |
---|---|---|
Alt+T | Otvara editor tagova | |
Esc | editor tagova | Odustani od izmena tagova i zatvori editor |
Ctrl+Enter | editor tagova | Sačuvaj izmene tagova |
Unos naloga za prenos ↵
Prečica | Kontekst | Značenje |
---|---|---|
Ctrl+Enter | Kreiraj nalog |
Unos partnera ↵
Prečica | Kontekst | Značenje |
---|---|---|
Ctrl+Enter | Sačuvaj sve unete partnere | |
Enter | Polje za unos | Pređi u sledeće polje za tekući red ili u novi red |
Integracija sa ePP↵
Integracija sa funkcionalnostima ePP servisa u druge informacione sisteme postiže se upotrebom ePP REST servisa. Obzirom da kompletan ePP API sadrži stotine funkcija, u ovom dokumentu su prikazane samo one koje su do sada korisnicima bile značajne za integraciju.
Ciljna grupa
Ciljna grupa za informacije iz ovog dokumenta su IT profesionalci. Informacije nisu od značaja za ostale učesnike sistema.
Testno okruženje
U svrhu implementacije i lakšeg testiranja eksternih integrativnih servisa, postoji javno testno okruženje ePP servisa dostupno na adresi https://epp-test.trezor.gov.rs/. Testno okruženje je funkcionalno identično produkcionom (što ne uključuje podatke) i potrebno ga je koristiti u ranim fazama integracije, obzirom da je masovan unos testnih podataka na produkcioni servis zabranjen.
Pristup testnom okruženju ostvaruje se registracjom organizacije na produkcionom okruženju. Za više detalje pogledajte sekciju pristup servisu.
Okruženja↵
Sve funkcije navedene u ovom dokumentu se prefiksuju URL-om okruženja:
- Produkcija:
https://epp-rest.trezor.gov.rs/api
- Test:
https://repp-test.trezor.gov.rs/api
Na primer, poziv ping funkciji:
curl "https://epp-rest.trezor.gov.rs/api/login/ping"
Invoke-RestMethod "https://epp-rest.trezor.gov.rs/api/login/ping"
Autentifikacija i autorizacija↵
Pristup sistemu zahteva autentifikaciju. Pristup funkcionalnostima zahteva odgovarajuća aplikativna prava (autorizaciju).
ePP REST servis koristi JWT1 standard za autentifikaciju i autorizaciju. Pristup se ostvaruje preuzimanjem access tokena pozivom login funkcije. Poziv svih drugih funkcija zahteva da u zaglavlju (eng: headers) postoji Authorization atribut sa vrednošću Bearer <accessToken>
.
Poruke o greškama koje se javljaju kod pristupa API funkcijama usled neodgovarajuće autentifikacije ili autorizacije su:
Code | Message | Opis |
---|---|---|
401 |
Unauthenticated |
Korisnik nije autentifikovan |
403 |
Unauthorized |
Korisnik nema odgovarajuće ovlašćenje za korišćenje funkcionalnosti |
login
↵
Preuzimanje pristupnih tokena - accessToken
i refreshToken
- koristeći korisnički nalog i lozinku.
- Method
POST
- Atributi
-
login [string]
- Korisnički nalog
-
password [string]
- Korisnička lozinka
- Rezultat
-
JSON objekat
{ "properties": { "status": { "properties": { "message": { "type": "string" }, "code": { "type": "string" } } }, "payload": { "properties": { "creationTime": { "type": "string" }, "accessToken": { "type": "string" }, "refreshToken": { "type": "string" } } } } }
Primer poziva koristeći PowerShell
$params = @{
Method = 'POST'
Uri = "https://epp-rest.trezor.gov.rs/api/login"
ContentType = 'application/json'
Body = @{ login = 'foo'; password = 'bar' } | ConvertTo-Json
}
Invoke-RestMethod @params
Rezultat:
{
"status": {
"message": "Success",
"code": "Success"
},
"payload": {
"creationTime": "2024-04-25T12:56:38.4460154+02:00",
"accessToken": "eyJhbGciOiJIUzUxMiIsInR5cCI6IkpXVCJ9...",
"refreshToken": "eyJhbGciOiJIUzUxMiIsInR5cCI6IkpXVCJ9..."
}
Ograničenja
Ograničenje | Vrednost | Komentar |
---|---|---|
Maksimalni broj neuspelih prijava | 3 | Pristup korisniku se blokira na 1 minut |
Vreme trajanja accessToken-a u minutima | 20 |
Konstantno logovanje pre svakog API poziva pristupa nije dozvoljeno
Ukoliko integrator kontinuirano pristupa ePP okruženju u kratkim vremenskim intervalima, ne sme koristiti login API pre svakog poziva.
U tom slučaju, potrebno je da osveži accessToken
upotrebom refresh API funkcije. Osvežavanje se sprovodi isključivo kada dobije grešku 401 - Unauthorized, što se dešava nakon što accessToken
istekne.
login/refresh
↵
Osvežavanje pristupnog tokena - accessToken
- koristeći refreshToken
.
- Method
GET
- Headers
Authorization: Bearer <refreshToken>
- Rezultat
- JSON objekat, identičan kao kod login funkcije
Primer poziva koristeći PowerShell
$params = @{
Method = 'GET'
Uri = "https://epp-rest.trezor.gov.rs/api/login/refresh"
Headers = @{ Authorization = "Bearer <RefreshToken>" }
}
Invoke-RestMethod @params
Rezultat:
{
"status": {
"message": "Success",
"code": "Success"
},
"payload": {
"creationTime": "2024-04-25T12:56:38.4460154+02:00",
"accessToken": "eyJhbGciOiJIUzUxMiIsInR5cCI6IkpXVCJ9...",
"refreshToken": "eyJhbGciOiJIUzUxMiIsInR5cCI6IkpXVCJ9..."
}
API↵
Sve Methode obavezno imaju sledeće parametre podešene, te oni nisu navođeni eksplicitno:
- ContentType:
application/json
- Headers:
- Authorization:
Bearer <RefreshToken>
- Authorization:
Sve API funkcije vraćaju rezultat u obliku:
"status": {
"code": "...",
"message": "..."
},
"payload": {
...
}
Atribut status
sadrži kod greške (code
- jedna reč) i opis greške (message
) dok payload
sadrži objekat koji je specifičan za pozvanu funkciju.
Prilikom kreiranja entiteta, API gotovo uvek gde je to moguće koristi niz objekata kao ulaz, obrađuje sve što je moguće, dok za ostale entitete prijavljuje greške. Pozivi koji su uspešni ali imaju validacione greške smatraju se uspešnim (imaju statusni HTTP kod 200) obzirom da su podaci uspešno obrađeni dok se greške individualnih elemenata vraćaju u okviru atributa error
.
Bank Accounts↵
Sekcija sadrži istaknute funkcije za rad sa računima.
Objekat računa sadrži značajan broj atributa od kojih su izdvojeni sledeći:
Atribut | Značenje | Primer |
---|---|---|
organizationId | JBKJS organizacije kojoj je dodeljen račun | 10523 |
organizationName | Naziv organizacije kojoj je dodeljen račun | MF-UPRAVA ZA TREZOR |
organizationType | Tip KJS organizacije kojoj je dodeljen račun | 1 |
bank | Banka računa | 840 |
number | Partija računa | 0000000001624 |
controlNumber | Kontrolni broj računa | 09 |
ownerOrganizationId | JBKJS organizacije koja je nosilac računa | 59027 |
ownerOrganizationType | Tip KJS organizacije koja je nosilac računa | 6 |
ownerOrganizationName | Naziv organizacije koja je nosilac računa | FOND ZA RAZVOJ REPUBLIKE SRBIJE |
requestStatus | Status zahteva za račun | 2 |
name | Naziv računa | FOND ZA RAZVOJ REPUBLIKE SRBIJE |
localName | Lokalno ime računa | |
activity | Aktivnost računa u platnom prometu | 1 |
status | Status računa u platnom prometu | 0 |
organizationalUnitNumber | Šifra OJ UT koja vodi račun | 40200 |
treasury | Šifra trezora računa | 601 |
permission | Dozvola računa | 2 |
type | Tip računa | 1 |
maxAmount | Maksimalni iznos naloga koji zadužuju račun | 10000000 |
Koriste se sledeće enumeracije:
- requestStatus
- 1 u toku odobrenje
- 2 odobren
- 3 otkazan
- 4 u toku otkaz
- 5 odbijen
- type
- 1 organizacioni
- 2 sintetički
- 3 analitički
- 4 evidencioni
- 5 konsolidovani
- permission
- 1 plaćanje
- 2 pregled
- activity
- 1 aktivan
- 5 ugašen
- status
- 0 ukljucen u PP
- 4 dozvoljena izdavanja
- 5 dozvoljena primanja
- 8 blokiran
- 9 iskljucen iz PP
GET bank-accounts
↵
Paginator bankovnih računa.
- Method
GET
- Query parametri
-
PerPage
- Broj računa po stranici
-
Page
- Stranica
-
SortBy
- Atribut po kome je niz sortiran
-
SortDesc
- Način sortiranja:
desc
iliasc
-
- Filter
- Niz izraza kojim se sprovodi filtriranje računa oblika
filter[<atribut>]=<vrednost>
. Ukoliko atribut podržava raspon, ime uključuje sufikse-from
za donju granicu vrednosti, odnosno-to
za gornju. - Podržani su sledeći atributi:
Number
,Name
,OrganizationId
,OrganizationalUnitNumber
,RequestStatus
,RequestPermission
,Type
Primer paginacije računa
Primer prikazuje listanje druge stranice računa sa 10 računa po stranici uz filter RequestStatus = 2
(Status zahteva je odobren):
$params = @{
Method = 'Get'
Uri = "https://epp-rest.trezor.gov.rs/api/bank-accounts/filter[RequestStatus]=2&perPage=10&page=2"
Headers = @{ Authorization = "Bearer <token>" }
}
$result = Invoke-RestMethod @params
GET bank-accounts/<BankAccountNumber>
↵
Detalji konkretnog računa sa partijom BankAccountNumber
.
- Method
GET
- URL parametri
-
BankAccountNumber
- Partija računa od 13 karaktera
GET bank-accounts/<BankAccountNumber>/statement-url
↵
Preuzimanje linka za izvod računa sa partijom BankAccountNumber
. Nakon što je link preuzet, potrebno je eksplicitno pokrenuti download. Izvodi su dostupni u više formata.
- Method
GET
- URL parametri
-
BankAccountNumber
- Partija računa od 13 karaktera
- Query parametri
-
type
-
Tip izvoda:
statement
- dnevni izvodspecialStatement
- specijalni izvod
-
format
- Jedan od raspoloživih formata dnevnog izvoda: PDF, XML, JSON. Ne koristi se za specijalni izvod.
-
date
- Datum izvoda u ISO8601 formatu
yyyy-MM-dd
-
name
- Ime specijalnog izvoda. Ne koristi se za dnevni izvod.
- Headers
-
Referer
- Za download se postavlja na
https://epp.trezor.gov.rs/
na produkcionom okruženju, odnosnohttps://epp-test.trezor.gov.rs/
za testno okruženje. NAPOMENA: Završni/
karakter je obavezan.
- Response
-
url
- Link za download izvoda
-
expiredDate
- Datum i vreme do koga link važi
Primer preuzimanja dnevnog izvoda koristeći PowerShell
Sledeći primer prikazuje preuzimanje dnevnog izvoda za dan 2024-04-24
za račun 0000001185804
u json
formatu:
$params = @{
Method = 'Get'
Uri = "https://epp-rest.trezor.gov.rs/api/bank-accounts/0000001185804/statement-url?type=statement&format=json&date=2024-04-24"
Headers = @{ Authorization = "Bearer <token>" }
}
$result = Invoke-RestMethod @params
Invoke-WebRequest -Uri $result.payload.url -OutFile "0000001185804.json.zip" -Headers @{ Referer = 'https://epp.trezor.gov.rs/' }
Rezultat:
{
"status": {
"message": "Success",
"code": "Success"
},
"payload": {
"url": "https://epp.trezor.gov.rs/izvodi/2024-04-24/ePP/<jbkjs1>/<username>/<jbkjs2>/0000001185804.json.zip?md5=Kc6KrmV-86JXPPBCExBrZg&expires=1714061756",
"expiredDate": "2024-04-25T18:15:56.8571103+02:00",
"error": null
}
}
NAPOMENA: URL delovi <јbkjs>
i <username>
imaju vrednosti koje zavise od prijavljenog korisnika i nosioca računa.
Primer preuzimanja specijalnog izvoda koristeći PowerShell
Sledeći primer prikazuje preuzimanje specijalnog izvoda pod imenom <JBKJS>_sve-partije
za dan 2024-04-24
:
$params = @{
Method = 'Get'
Uri = "https://epp-rest.trezor.gov.rs/api/bank-accounts/<jbkjs>/statement-url?type=specialStatement&date=2024-04-24&name=<jbkjs>_sve-partije"
Headers = @{ Authorization = "Bearer <token>" }
}
$result = Invoke-RestMethod @params
Invoke-WebRequest -Uri $result.payload.url -OutFile "sve-partije.zip" -Headers @{ Referer = 'https://epp.trezor.gov.rs/' }
NAPOMENA: URL deo <јbkjs>
ima vrednost koja zavisi od organizacije prijavljenog korisnika.
Detaljna PowerShell skripta
Korisnici mogu koristiti cross-platform skriptu download-statement da bi preuzeli izvod. Skripta se može koristiti kao detaljni primer upotrebe ili u okviru integracije.
Ograničenja
- Generisani link, dostupan putem
payload.url
, zastareva nakon vremena dobijenog upayload.expiredDate
(trenutno 60s); pokušaj preuzimanja izvoda nakon isticanja tog vremena rezultuje porukom410 Gone
- Download se mora pokrenuti sa iste IP adrese koja je korišćena za preuzimanje linka
Payment Orders↵
Sekcija sadrži istaknute funkcije za rad sa nalozima za prenos.
Objekat računa sadrži značajan broj atributa od kojih su izdvojeni sledeći:
Atribut | Značenje | Primer |
---|---|---|
id | Id naloga | 319877 |
paymentBasis | Svrha | Uplata poreza |
paymentCode | Šifra plaćanja | 221 |
amount | Iznos | 17139.66 |
debtorBankAccountNumber | Partija računa zaduženja | 0000001156804 |
debtorBankAccount | Račun zaduženja | 840000000115680485 |
debtorBankAccountName | Naziv računa zaduženja | MF-UPRAVA ZA TREZOR-DEPOZITNI RACUN |
debtorCodeModel | Model PBZ | 97 |
debtorName | Naziv organizacije zaduženja | MF-UPRAVA ZA TREZOR |
debtorAddress | Adresa organizacije zaduženja | POP LUKINA 7-9 |
debtorPlace | Mesto organizacije zaduženja | BEOGRAD |
debtorCode | PBZ | 86004934268220007912 |
creditorName | Naziv računa odobrenja | Slobodan Spasić |
creditorAddress | Adresa računa odobrenja | Zetska 26/47, (Niš) |
creditorBankAccount | Račun odobrenja | 840000000115680485 |
creditorCodeModel | Model PBO | |
creditorCode | PBO | 3965040 |
urgentPayment | Hitno plaćanje | False |
expectedPaymentDate | Očekivani datum plaćanja | 2022-12-01 |
externalId | Eksterni Id naloga | |
transactionReference | Referenca izvršenja naloga | EPP319877 |
transactionMessage | Greška izvršenja naloga | dupli ključ radne;fieldName;7 |
transactionId | ID izvršenja naloga u PP | 609 |
transactionStartDate | Datum pokretanja transakcije u PP | 2024-06-13T13:40:35 |
transactionEndDate | Datum kraja transakcije u PP | 2024-06-13T13:40:36 |
createdDate | Datum kreiranja | 13.6.2024T12:16:46 |
createdUserLogin | Korisnički nalog korisnika koji je kreirao nalog | spasic6 |
createdUserName | Ime i prezime korisnika koji je kreirao nalog | Слободан Спасић |
modifiedDate | Datum poslednje modifikacije | |
modifiedUserLogin | Ime i prezime korisnika koji je modifikovao nalog | |
modifiedUserName | Korisnički nalog korisnika koji je modifikovao nalog | |
paymentDate | Datum slanja na plaćanje | 2024-06-13T13:39:29 |
paymentUserLogin | Korisnički nalog korisnika koji je pokrenuo plaćanje | spasic6 |
paymentUserName | Ime i prezime korisnika koji je pokrenuo plaćanje | Слободан Спасић |
userGroupId | Id korisničke grupe | 183 |
userGroupName | Naziv korisničke grupe | Grupa za fakture |
comment | Komentar | |
userTags | Korisnički tagovi | tag1 |
systemTags | Sistemski tagovi | п-798nj неизвршен |
JSON šema
Za detalje o tipovima, dužini polja, obaveznim atributima itd. pogledajte JSON šemu.
Validacija grupe naloga za prenos se može sprovesti upotrebom opcije servisa Validacija.
GET payment-orders
↵
Paginator naloga za prenos.
- Method
GET
- Query parametri
-
PerPage
- Broj računa po stranici
-
Page
- Stranica
-
SortBy
- Atribut po kome je niz sortiran
-
SortDesc
- Način sortiranja:
desc
iliasc
-
- Filter
- Niz izraza kojim se sprovodi filtriranje računa oblika
filter[<atribut>]=<vrednost>
. Ukoliko atribut podržava raspon, ime uključuje sufikse-from
za donju granicu vrednosti, odnosno-to
za gornju. - Podržani su sledeći atributi:
DebtorBankAccount
,PaymentCode
,AmountFrom
,AmountTo
,CreditorName
,CreditorBankAccount
,CreditorCode
,CreatedDateFrom
,CreatedDateTo
,PaymentDateFrom
,PaymentDateTo
,SystemTag
,UserTag
,IdFrom
,IdTo
,
GET payment-orders/<id>
↵
Detalji konkretnog naloga za prenos sa identifikatorom <id>
.
- Method
GET
POST payment-orders
↵
Kreiranje jednog ili više (do 5000) naloga za prenos. Funkcija kreira naloge za prenos koji nemaju greške, dok vraća greške za one koji ih imaju.
- Method
POST
- Body
- Payment Orders Niz naloga za prenos.
- Response
-
- model/error
- Niz objekata koji sadrže objekte
model
ierror
. Objekatmodel
sadrži poslati nalog za prenos, dokerror
sadrži eventualnu grešku za predmetni nalog. Ukoliko je error objekatnull
, greška ne postoji i nalog je kreiran, inače nalog nije kreiran zbog navedenog razloga.
Primer kreiranja dva naloga za prenos
U ovom primeru prikazan je pokušaj kreiranja 2 naloga za prenos od kojih 1 ima grešku u atributu eksterni broj naloga (ExternalId
) koji prevazilazi maksimalnu dužinu. Prvi nalog je kreiran dok je za drugi vraćen popunjen objekat error
:
$jsonPaymentOrders = '
[
{
"PaymentBasis": "Testiranje automatizacije plaćanja 1",
"PaymentCode": 270,
"Amount": 3.21,
"DebtorBankAccount": "840000000010284941",
"DebtorCodeModel": 97,
"DebtorCode": "28070794239110001820",
"CreditorName": "Test Poverioc",
"CreditorAddress": "Adresa poverioca 1",
"CreditorBankAccount": "840000000023566472",
"CreditorCodeModel": null,
"CreditorCode": "220216",
"UrgentPayment": false,
"ExpectedPaymentDate": "2024-03-05T09:17:57",
"UserGroupName": "",
"UserTags": [
"test",
"testni-nalog1"
],
"Comment": "Testno plaćanje putem Powershell skripte"
},
{
"PaymentBasis": "Testiranje automatizacije plaćanja 2",
"PaymentCode": 270,
"Amount": 3.21,
"DebtorBankAccount": "840000000010284941",
"DebtorCodeModel": 97,
"DebtorCode": "28070794239110001820",
"CreditorName": "Test Poverioc",
"CreditorAddress": "Adresa poverioca 1",
"CreditorBankAccount": "840000000023566472",
"CreditorCodeModel": null,
"CreditorCode": "220216",
"UrgentPayment": false,
"ExpectedPaymentDate": "2024-03-05T09:17:57",
"ExternalId": "invalid payment order id to demonstrate test error",
"UserGroupName": "",
"UserTags": [
"test",
"testni-nalog2"
],
"Comment": "Testno plaćanje putem Powershell skripte"
}
]'
$params = @{
Method = 'POST'
Uri = "https://epp-rest.trezor.gov.rs/api/payment-orders"
Headers = @{ Authorization = "Bearer <token>" }
Body = $jsonPaymentOrders
}
$result = Invoke-RestMethod @params
$result | ConvertTo-Json
<#
[
{
"model": {
"id": 0,
"paymentBasis": "Testiranje automatizacije plaćanja 1",
"paymentCode": 270,
"amount": 3.21,
...
},
"error": null
},
{
"model": {
"id": 0,
"paymentBasis": "Testiranje automatizacije plaćanja 2",
"paymentCode": 270,
"amount": 3.21,
"externalId": "invalid payment order id to demonstrate test error",
...
},
"error": {
"code": "ValidationError",
"message": "InvalidExternalIdValidation.",
"type": 1
}
}
]
#>
Detaljna PowerShell skripta
Korisnici mogu koristiti cross-platform skriptu invoke-payment-totp da bi testirali kreiranja i plaćanja naloga za prenos. Skripta se može koristiti kao detaljni primer upotrebe ili u okviru integracije.
POST payments
↵
Pokretanje plaćanja za jedan ili više (do 5000) naloga za prenos.
Pozivom ove funkcije pokreće se brojač sekundi za unos OTP tokena. Dok ovaj brojač traje, poslati nalozi za prenos su zaključani za bilo kakve aktivnosti sem pregleda od strane drugih korisnika organizacije.
- Method
POST
- Body
-
PaymentOrderIds
- Niz identifikatora naloga za prenos
-
TwoFactorAuthenticationChannel
-
Id kanala za 2FA autentifikaciju (default: podrazumevani kanal). Kanal koji se koristi mora biti uključen u profilu korisnika i podešen:
Postal
- Email Server 1Zimbra
- Email Server 2Nth
- SMS (zahteva podešen broj telefona korisnika)Authenticator
- Autentifikator (zahteva inicijalizovan autentifikator)
- Response
-
paymentOrders
- Niz naloga za prenos čiji su identifikatori poslati
-
paymentIdTagName
- Tag pokušaja plaćanja (
pa-
tag)
-
totalAmounts
- Ukupni iznos poslatih naloga za prenos
-
totalCount
- Ukupni broj poslatih naloga za prenos
PUT payments
↵
Konfirmacija OTP tokena pokrenutog plaćanja.
Nakon što je OTP token uspešno potvrđen, nalozi za prenos su zaključani za dalje izmene.
- Method
PUT
- Body
-
PaymentIdTagName
- Tag pokušaja plaćanja (
pa-
tag)
-
Token
- OTP token za odabrani kanal
- Response
-
paymentTagName
- Tag uspešnog plaćanja (
p-
tag)
-
paymentIdTagName
- Tag pokušaja plaćanja (
pa-
tag)
-
totalAmounts
- Ukupni iznos poslatih naloga za prenos
-
totalCount
- Ukupni broj poslatih naloga za prenos
- Error Codes
-
InvalidToken
- Token nije ispravan
-
UsedToken
- Token je već korišćen (samo za autentifikator)
POST payment-orders/validate
↵
Validacija jednog ili više (do 5000) naloga za prenos. Funkcija ne kreira naloge već ih isključivo validira i vraća eventualne greške.
- Method
POST
- Body
- Payment Orders Niz naloga za prenos.
- Response
-
- model/error
- Niz objekata koji sadrže objekte
model
ierror
. Objekatmodel
sadrži poslati nalog za prenos, dokerror
sadrži eventualnu grešku za predmetni nalog.
Podrška ↵
Podrška↵
Korisnici koji imaju problema u operativnom radu mogu se obratiti za pomoć UT.
Kontakt za korisničku podršku u radu: epp@trezor.gov.rs
Nakon slanja e-mail poruke, korisnik dobija automatski povratni e-mail sa obaveštenjem o tome da je problem primljen i registrovan pod određenim brojem.
Primer odgovora koji se dobija od servisa za podršku
Uprava za Trezor - uspešno ste prijavili problem [ePP #1782] - automatski odgovor.
Ukoliko niste dobili automatski odgovor, problem nije zaveden i na njemu neće biti aktivnosti od strane operatera UT.
Dostavljanje informacija↵
Da bi problem bio rešen u što kraćem roku, prilikom prijave problema potrebno je dostaviti sledeće informacije:
- ime i verzija Internet pretraživača (eng: browser).
- korisnički nalog - ne dostavljati lozinku
- datum i vreme kada je problem identifikovan
- poruku o grešci koju je sistem vratio ukoliko postoji, koristeći copy / paste
- screenshot ukoliko je potrebno
Kako naći verziju pretraživača
- Mozilla Firefox: kombinacija tastera Alt+H, A ili odlazak na adresu
about:
- Google Chrome: odlazak na adresu
chrome://settings/help
- Microsoft Edge: kombinacija tastera Alt+X, Up, Enter, PgDown (
Settings
meni) - Apple Safari: kombinacija tastera Shift+Command+?
Šta sve treba samostalno uraditi pre prijave problema↵
Pre prijave problema Upravi za trezor korisnicima se sugeriše da pokušaju da samostalno reše probleme:
- probajte da osvežite aplikaciju odabirom prečice Ctrl+F5.
- probajte da koristite drugi Internet pretraživač ili da instalirate najažurniju verziju postojećeg
- privremeno zaustavite lokalne antivirus i firewall alate ukoliko su aktivni
- probajte da pokrenete pretraživač u incognito/private modu koji isključuje sve ekstenzije (eng: Plugins, Addons, Extensions)
- privremeno isključite sve nepodrazumevane opcije (eng: non-default) Internet pretraživača, npr. opciju koja sprečava korišćenje kolačića (eng: cookies) ili JavaScript-a
- probajte pristup iz druge mreže, npr. preko mobilne mreže
- probajte pristup sa drugog računara
- probajte pristup sa drugog operativnog sistema
- potražite pomoć od vaše tehničke IT podrške radi provere da li je problem lokalne prirode
Često postavljana pitanja↵
Zašto neki izvršeni nalozi imaju poruku o grešci?↵
U toku izvršenja naloga može doći do različitih grešaka. Za greške koje su privremenog tipa (poput mrežnih problema, nestanka struje itd.), sistem će posle određenog vremena automatski pokušati da ponovi plaćanje relevantnih naloga koji se svi nalaze u statusu Čeka. Greška koja je prikazana na izvršenom nalogu je ono što se desilo prilikom inicijalnog plaćanja ali je automatski rešeno kasnije, a greška ostaje na izvršenim nalozima zbog dijagnostike.
Nalog je izvršen ukoliko ima status (sistemski tag) Izvršen i ako postoji greška na takvom nalogu može se ignorisati.
Poznati problemi i rešenja↵
Ovaj dokument sadrži listu poznatih problema i načina njihovog rešavanja. Ukoliko Vam se manifestuje neki od navedenih problema pokušajte samostalno da ih prevaziđete koristeći opisane korake. U slučaju da je identifikovan drugačiji uzrok ili drugačije rešenje molimo vas da se obratite UT sa tim informacijama.
Sistem trenutno nema poznatih problema.
Poruke sistema↵
Dokument sadrži opise nekih poruka koje ePP može vratiti korisniku nakon izvršenja određenih operacija.
Nad nalogom sa ovim statusom plaćanja operacija ne može biti izvršena
Plaćanje sadrži naloge za prenos koji su već ranije poslati na plaćanje u platni promet i imaju dodeljen odgovarajući п tag (identifikator plaćanja) među sistemskim tagovima. Ukoliko su predmetni nalozi ranije imali grešku u platnom prometu koja ne zahteva izmenu naloga (npr. nije registrovana faktura u CRF), korisnik svejedno mora kopirati takav nalog i kopiju poslati na novo plaćanje jer su svi nalozi koji su jednom poslati na plaćanje zaključani za izmene.
Rešenje: Korisnik mora izbaciti ove naloge iz liste za plaćanje i da ponovi operaciju.
Ended: Podrška
Preuzimanje dokumentacije↵
Kompletna dokumentacija može se preuzeti na lokalni uređaj/kompjuter i konzumirati u off-line maniru na jedan od sledećih načina:
- Preuzimanje PDF kompletne dokumentacije
- Snimanje HTML strane koja sadrži kompletan sadržaj cele dokumentacije
- Preuzimanje video prezentacija moguće je upotrebom opcije Download ispod naziva videa.